Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł +Nagrzewnica


steler

Rekomendowane odpowiedzi

Sama powierzchnia hali to za mało. Lepszym odnośnikiem jest kubatura. Poza tym liczy się plan, czyli jak ona wygląda, regularny prostokąt, L-ka, wnęki itp.

Dalej stopień przeszklenia i wielkość bram wjazdowych.

Przeznaczenie hali też się liczy (częstotliwość otwierania bram wjazdowych np.). Materiał z jakiego są ściany i ich ocieplenie. To samo dach.

Ekspozycja hali na czynniki zewnętrzne, głównie wiatr.

Białystok czy Wrocław?

Grzanie w trybie ciągłym czy tylko za dnia?

 

Pytań sporo. Nagrzewnica 38 kW teoretycznie wymaga kotła, który taką moc potrafi obsłużyć. To chyba oczywiste. Kocioł 20 kW nigdy jej nie "zaspokoi" a kocioł 100 kW będzie się "dusił".

Ja rozważyłbym jeszcze kwestie następującą. Kilka hal sklepowych i magazynowych w swoim życiu zrobiłem i mądrzejszy o doświadczenia klientów podpowiem, że wybierając jedną nagrzewnicę o parametrach "wystarczających" prawdopodobnie będziesz później klął sam na siebie. W okresie dużych mrozów takie cudo trzeba włączyć na wysokie obroty a to całkiem spory hałas. Z dogrzaniem kątów też będzie kiepsko. Zastanów się czy nie lepiej zainstalować dwóch nagrzewnic. Mogą być mniejszej mocy, chociaż ja radzę zainstalować nagrzewnice "za duże", tak aby komfort cieplny osiągać przy średnich obrotach wiatraka. Będzie ciszej i czapek z głowy zrywać nie będzie..

Nagrzewnice mają tez minimalne wysokości montażu aby wydajnie rozdzielały ciepło. Trzeba to brać pod uwagę, inaczej chodząc po hali będziesz omijał strefę nadmuchu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dysponuje nowym kotlem altech 15kw ze sterowaniem myslalem zeby go użyć i do tego nagrzewnica, w lokalu nie ma okien sa tylko drzwi z korytarza, kiedys kozystalem z wkladu kominkowego 14kw zeliwnego i za nim postawilem wentylator fi 315 i na hali z temp 5 stopni rano dobijalem do 14 stopni. Wiec czy nagrzewnica z kotlem 15 nie da rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trudno cokolwiek doradzać nie będąc na miejscu, więc pozostaje raczej "partyzantka".

Tym nie mniej czytając , czego oczekujesz obstawiam jako "wystarczający" kocioł o mocy 25-30 kW.

Hala, a raczej pomieszczenie tak małe i niskie nie pozwala na umieszczenie nagrzewnic pod sufitem, więc muszą być min. dwie, zawieszone w przeciwległych narożnikach. Nie mogą być oczywiście zastawione regałami itp.

Skoro jest to sklep i nagrzewnice nisko, to odpada moim zdaniem praca nagrzewnic na najwyższych biegach (hałas i podmuch). Te które zamierzasz zakupić są wg mnie wystarczjące do uzyskania efektu jaki cię interesuje już w średnich zakresach ich mocy. Opinia jest raczej na wyczucie i doświadczenie.

 

Nie wiem jakie nagrzewnice wybrałeś, ale w ich dokumentacji technicznej muszą być podane parametry osiągów przy określonych warunkach. Dla przykładu podaję dane dla nagrzewnic Volcano VR1:

post-18583-0-54518400-1316340219_thumb.jpg

 

Zaznaczyłem parametry dla pracy na trzecim biegu, instalacja 70/50, powietrze wlotowe 10 C. Osiągana moc to 13,8 kW, na wylocie 23,9 C, wydatek 3000 m3/h, hałas 42 dB (5m od nagrzewnicy).

 

Weług mnie powinno wystarczyć. Zwrócić należ uwagę na dobór pomp do wymaganego przepływu.

 

Jak napisałem już wcześniej to swoista partyzantka. Nie oczekuj porady w stylu "kocioł 20 kW dogrzeje do 16,5 stC." Zbyt wiele czynników zmiennych. Dlatego moja sugestia mocy kotła niekoniecznie może się sprawdzić przy -20 na zewnątrz.

 

Rozumiem ograniczenia kosztowe, jednak lepszy wydawałby się kocioł o dużej rozpiętości mocy, czyli z podajnikiem. Miałowce dobrze pracują z mocą nominalną, poniżej spada ich wydajność i stają się "paliwożerne".

 

Decyzja jest jednak po twojej stronie.

 

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, więc będzie kocioł uniwersalny moc: 33KW + 2 nagrzewnice. Poniżej przedstawiam rzut sklepu wraz z wymiarami proszę o podpowiedź gdzie zamontować najlepiej nagrzewnice, na rzucie zaznaczony jest dział sprzedaży gdzie siedzimy proszę o radę żeby było komfortowo.

 

 

Zastosuję 2 nagrzewnice Solano Zefir 2 proszę przejrzeć jej parametry i odpowiedzieć czy będzie to dobry wybór. Link do strony producenta : http://www.solano.net.pl/DTR%20ZEFIR.pdf

 

 

 

 

Pozdrawiam

Rafał

post-2887-0-56550800-1316512299_thumb.jpg

Edytowane przez steler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnice parametrami wyglądają OK.

Usytuowanie ich na hali (gdzie jednak jest wnęka) zależy od planów zagospodarowania przestrzeni sklepu. Najlepszym wydaje się rozwiązanie takie:

post-18583-0-21325400-1317059577_thumb.jpg

 

Zasada jest oczywista. Nie zastawiać nadmuchu i zapewnić mu dotarcie do jak największej powierzchni. Podwieszanie przy 3m nie ma sensu, więc pozostają ściany i ukierunkowanie nadmuchu w poziomie.

Dział sprzedaży chronimy przed bezpośrednim podmuchem, bo papiery bądą latać. Można się zastanowić nad dogrzaniem tej strefy grzejnikiem.

Pompa na te dwie nagrzewnice min 60-tka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie

Chciałbym lekko odświeżyć temat :D

Posiadam halę o zbliżonej powierzchni 277m2 i wysokości 3.4m,wymiary 12x24 .Wydzielone pom.socjalne o łącznej pow ok 25m2. Hala jest ocieplona styropianem 10cm ,a dach płytą warstwową o tej samej grubości .Od strony zachodniej okna plastikowe i jedna brama3x3.Do ogrzania tej hali zamierzam zastosować dwie nagrzewnice volcano vr1 o mocy 15/30kw w socialnych grzejniki, woda podgrzewacze elektryczne .To wszystko chcę zasilić piecem kondensacyjnym Beretta Conica Sinthesi 29 S e.s.i piec musi być z zamkniętą komorą bo w hali nie ma komina .Co o tym sądzicie czy to trafny wybór?Czy może lepiej tylko piec z zamkniętą komorą ? Proszę o radę bo słyszałem opinię że nagrzewnice raczej powinne być zasilane wysoką temp,a kondensat pracuje na niskich parametrach .Nie chcę popełnić błędu więc proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę popełnić błędu więc proszę o poradę

Witam.

Z takim rozwiązaniem w praktyce się nie spotkałem, ale raczej bym odradzał.

Kondensat w "zwykłej" instalacji niskotemperaturowej współpracuje zazwyczaj z ogrzewaniem powierzchniowym lub przewymiarowanymi grzejnikami. Tu będą nagrzewnice wymagające dużej ilości energii zasilania. Jeżeli będziesz obniżał temperaturę na wejściu, to skopmensować można to jedynie podniesieniem przepływów, a te musiałyby być ogromne. Nie polecam.

W tabeli powyżej nie ma nawet opcji niższej niż 70/50.

 

Ewntualnie wykonaj telefon do producenta nagrzewnic i spytaj o sens monatżu tego kotła.

 

Jeśli nie ma komina to może promienniki gazowe lub elektryczne?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.Dziękuję za zainteresowanie .Co do kondensatu to znalazłem kilka tematów w necie ,gdzie w podobnych sytuacjach forumowicze polecają kondensaty ja jednak się waham .Myślałem o kondensacie gdyż zawsze to jakieś oszczędności na gazie ale jak się nie da ...co o tym sądzisz ...?W budynku występuje przyłącze gazowe dlatego zależy mi na gazie.Może piec tylko z zamkniętą komorą spalania , on też nie potrzebuje komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.