Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji C.o.


ArekAmator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Proszę o ocenę poprawności projektu instalacji. Część prawa ilustracji - rozdzielacze i piec gazowy traktujcie jako poglądową.

 

1. Czy separator powietrza w tym układzie powinien się znajdować za piecem czy za wymiennikiem płytowym? Jeśli za wymiennikiem proszę o wskazanie miejsca montażu. Rozumiem, że separator między innymi likwiduje uciążliwe "szumy" w grzejnikach.

2. Czy zawory powrotne są dobrze umiejscowione? Chodzi zwłaszcza o zbiornik c.w.u. i rurę do pieca gazowego.

3. Czy pewien odcinek rury bezpieczeństwa i rury wzbiorczej mogę wykorzystać jako normalną część obiegu? Kocioł na paliwo stałe stoi pół piętra niżej niż reszta elementów instalacji.

 

Proszę o konkretne rady.

post-23569-0-29877500-1315949452_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli sam tworzysz ten schemat to musisz troche poczytac , na forum jest duzo schematów i informacji

to co narysowane po stronie pierwotnej wymiennika jest niepoprawne a raczej ZLE

przy zasobniku w kolejnosci zawór, filter, pompa i ZZ i ten nieszczesny zawór 4-d

to juz obsesja na wpychanie tego cuda wszedzie czy potzeba czy nie

jest taki temat na forum ma ponad 70 stron a czaeło sie problemów ze magik zamontował 4-d przy wymienniku płytowym

separator nie jest konieczny , wystarczy poprawnie podąłczyc naczynie i kocioł bedzie sie odpowietrzał

a po stronie zamknietej raz dobrze odpowietrzyc i spokój

i nie widze odpowietrzników przy wymienniku , bez tego raczej sie nie obejdzie

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle - ciekawe?!!

Schemat oparłem na analizie kilku innych.

- rura bezpieczeństwa od rury zasilającej

- rura wzbiorcza od powrotu

- zbiornik c.w.u. (bojler) wpięty równolegle, przed wymiennikiem i zaworem 4D (tu była prośba o kolejność - więc dzięki)

- strefa wymiennika - gotowy zestaw wymiennikowo-pompowy, więc przerysowałem tylko zawartość - fakt pominąłem odpowietrzniki automatyczne, sorrka

- jeśli chodzi o separator to chciałbym m. in. zlikwidować szumy,

Największy problem sprawił mi zawór 4D. Nigdzie nie umiałem znaleźć schematu z zaworem 4D i wymiennikiem płytowym. Jeśli możesz podaj link do tematu.

 

U siebie chciałem robić wg tego schematu, ale bez zaworu 4D. Hydraulik kilka lat temu zrobił mi instalację w obiegu zamkniętym. Co się działo nie muszę chyba pisać, powiem tylko że mam stopione wszystkie otuliny. Teraz przerobię - zamontuję wymiennik i podzielę na dwa obiegi - nie mam możliwości umieszczenia na piętrze zbiornika wyrównawczego, kucie i brak miejsca. Prościej podzielić i mieć wszystko w piwnicy.

Przedstawiony schemat z 4D dotyczy instalacji u kolegi - uparł się na zawór 4D, już go kupił i stąd moja prośba o pomoc.

Dalej jednak nie rozumiem tu cytuję: "to co narysowane po stronie pierwotnej wymiennika jest niepoprawne a raczej ZLE "

PROSZĘ PODAJ JAKIE ZROBIŁEM BŁĘDY !!!

 

Proszę jeszcze o odpowiedź na pyt. 2 - zz na rurze od pieca gazowego i na pyt. 3

Edytowane przez ArekAmator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie chciałem robić wg tego schematu, ale bez zaworu 4D. Hydraulik kilka lat temu zrobił mi instalację w obiegu zamkniętym. Co się działo nie muszę chyba pisać, powiem tylko że mam stopione wszystkie otuliny. Teraz przerobię - zamontuję wymiennik i podzielę na dwa obiegi - nie mam możliwości umieszczenia na piętrze zbiornika wyrównawczego, kucie i brak miejsca. Prościej podzielić i mieć wszystko w piwnicy.

No to się wyjaśniło skąd taka hybryda się wzięła...

Hydraulik Ci dobrze zrobił, tylko nie umiesz palić w "piecu".

Układ c.o. nie słuzy do gotowania wody, nawet jak jest otwarty.

 

Radzę w tej sytuacji wyrzucić wymiennik do śmieci a zamiast niego zainstalować wężownicę schładzającą na wyjściu z kotła, albo inne zabezpieczenie termiczne do układów zamkniętych.

Wtedy ten 4D nabierze jakiegoś sensu.

 

Poza tym, dlaczego Marek mówi, że źle po stronie pierwotnej - może chodzi mu o obwód kotłowy, który ma działac grawitacyjnie (jakie przekroje, jaki zawór jakie odległości - no nie wygląda to najlepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimna woda na głowe...

o.k. może nie umiem palić, ale z tego co wiem zabrania się stosowania kotłów na paliwo stałe w systemie zamkniętym (Dz,. U. Nr 75, poz 690 par. 133.I ust.7)

 

Bojler działa na grawitacji - jest tuz nad piecem, metr rury miedzianej o przekroju 28, potem 22 (30cm). Metr w tą czy w tą nie ma znaczenia. Jeśli teraz działa bez dodatkowej pompy c.w.u to z nią tym bardziej będzie działał. Pompa c.w.u. będzie sterowana przez sterownik kotła.

U mnie jak napisałem: BEZ ZAWORU 4D. Zasilanie z kotła bezpośrednio na "F1" powrót na kocioł bezpośrednio z "F3" wymiennika.

 

U kolegi będzie 3 metry od kotła w bok (jakieś 4 metry rury), 50cm nad piecem rura miedź 28 (takie ma z odzysku).

Niestety, tu instalacja z zaworem 4D na 1".

 

Skupmy się na meritum: proszę o pomoc jeśli chodzi o część obwodu: zawór 4D i wymiennik - poprawnie czy nie.

Ponownie proszę o odp. na pyt 2 część B i pyt. 3.

 

proszę o rozdzielenie informacji na instalację bez 4D i z 4 D.

 

Dzięki za odpowiedzi.

 

Marku! Proszę opisz o co dokładnie chodzi.

Edytowane przez ArekAmator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimna woda na głowe...

o.k. może nie umiem palić, ale z tego co wiem zabrania się stosowania kotłów na paliwo stałe w systemie zamkniętym (Dz,. U. Nr 75, poz 690 par. 133.I ust.7)

Teraz tym bardziej widać przyczynę tego, że jesteś w ślepym zaułku.

Zapomnij na chwilę o tym przepisie i ponownie przeczytaj mój poprzedni post.

Czy wtedy będzie ok?

 

Znikną Twoje i Twojego kolegi problemy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Marka! Obejrzyj schemat zamieszczony tu:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=4281

Podłączenie zbiornika wyrównawczego, bojlera jest identyczne jak na moim. Nie liczę tylko zaworów, pompy c.w.u. bo o nie pytałem. Do zaworu 4D identycznie.

Tu piszesz że " całkiem poprawny " , u mnie źle. Coś jest nie "halo".

Mam prawo nie rozumieć??

Mnie chodzi o wstawienie w ten układ wymiennika - bo piec gazowy i brak zbiorniczka wyrównawczego powyżej grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę w tej sytuacji wyrzucić wymiennik do śmieci a zamiast niego zainstalować wężownicę schładzającą na wyjściu z kotła, albo inne zabezpieczenie termiczne do układów zamkniętych.

Wtedy ten 4D nabierze jakiegoś sensu.

 

Witam ponownie!

1. Troszkę poszperałem i zdecyduję się na zamontowanie w mojej instalacji bufora ciepła. Okazuje się też, że piec mam z DUUŻYM zapasem mocy więc wymiennik jak znalazł. Dzięki za radę.

2. Nikt mi nie odpowiedział jeszcze na te tematy:

Czy zawory powrotne są dobrze umiejscowione? Chodzi rurę do pieca gazowego.

Czy pewien odcinek rury bezpieczeństwa i rury wzbiorczej mogę wykorzystać jako normalną część obiegu? Kocioł na paliwo stałe stoi pół piętra niżej niż reszta elementów instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.