Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat zbiornika wyrównawczego


posq

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

tak szybko odpowiem, wklepnij w google " naczynie wyrównawcze" w opcji " grafika" i tam wyświetli Ci się parę zbiorników wyrównawczych, a obliczanie jest dość proste, mianowicie woda od temperatury +1*C (żeby nie powiedzieć od zera) do temperatury 95*C (żeby nie powiedzieć 100*C) ma roszerzalność tylko 4%, tak więc na każde 100 litrów wody w układzie woda może przyrosnąć 4 litry , tak więc naczynie wychodzi z tego nie musi być duże, ale dla pewnego " zapasu wody " naczynie robimy troszkę większe , przeciętny domek 120m2 to naczynie okok 30 litrowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje dokladnego schematu zbiornika wyrównawczego z instalacja otwarta CO oraz przelicznik wielkosci zbiornika.

 

 

Witam,

Montowanie takiego naczynia to bezsens, 20l. jest wystarczające .W układzie otwartym będzie ono mieć w przypadku nie zagotowania wody ok.15 l zapasu.Wystarczy na bardzo długi okres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podepnę się pod temat. W instrukcji kotła jednego z producentów kotłów, znalazłem taki oto sposób podłączenia naczynia wyrównawczego rys-A. Pytanie do instalatorów, czy ten sposób ma jakieś plusy w stosunku do instalacji naczynia z rys-B.

post-1266-1224845233_thumb.jpg

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, rysunek B jest nieprawidłowym podłączeniem naczynia ponieważ: ( parę przyczyn)

-wznios wody powyżej rury przelewowej może się przyczynić do zassania wody przez rurę przelewową i wyssie na wodę z CO, ( w przypadku zasilania dwiem rurami jest to niemożliwe)

-średnica 1 rury zasilającej może być za mała w przypadku silnego zagotowania wody i wystąpi wtedy duże ciśnienie w kotle co może doprowadzić do jego uszkodzenia,

-w przypadku zagotowania wody para uchdząca przez tą jedną rurę będzie musiała podnieść wodę w naczyniu co na pewno spowoduje bardzo duże ilości wyrzucanej wody przez rurę przelewową,

- no i sprawa dosyć ciekawa- prawdopodobieństwo zmniejszenia średnicy otworu przez "czas" w jedej rurze jest o 50% większe niż w 2 rurach- ot tak poprostu

Zauważ ,że rura z zasilania w rysunku 1 wlatuje w powietrze a nie w wodę -więc przy zagotowaniu wody będzie nam z rury przelewowej tylko buchać powietrze (ewentualnie para) a nie woda.

To takie parę najprostrzych z punktu widzenia praktycznego powodów dla których naczynie powinno być zasilone chciaż tymi dwiem rurami+ przelew, bo na pewno z punktu teoretycznego jeszcze by się parę znalazło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, za wyjaśnienie niby prostego zagadnienia podłączenia naczynia wyrównawczego.

Dziwi mnie tylko, że do tej pory nie spotkałem instalacji z dwoma rurami + przelew. ( 1 - może za mało widziałem, 2 - lub inwestorzy tną koszty, 3 - albo instalatorzy nie wiedzą lub nie chcą tak instalować )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy aby w tym połączeniu typu A woda nie krąży sobie przez ten zbiornik wyrównawczy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcinie,woda nie krąży przez zbiornik wyrównawczy ponieważ poziom wody w rurce z zasilania (czyli tej co wlatuje z góry do naczynia) jest poniżej rurki przelewowej , a więc nie jest obwodem zamkniętym. Przypadek krążenia wody w naczyniu wyrównawczym może nastąpić na skutek "pozakręcania " dużej części grzejników- wtenczas pompa CO może wypychać wodę do naczynia-ze względu na dużą swoją wydajność, ale to sporadyczne przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no Andrzeju M , byś widział jakie instalatorzy potrafią odpie....ić szopki w intalacjach to ;) , ostatnio w nowo wybudowanym domu spotkałem się z zamontowanymi zaworami tuż na wyjściu i na powrocie przy samym kotle !!!!, ku...a jak mój brat (hydraulik) to zobaczył to mu się blado zrobiło.... wyobraś sobie,ze się zaczyna sezon grzewczy i ktoś na wiosnę pozamykał zawory, a twoja żona poszła napalić w piecu,a prawdopodobnie nie ma zielonego pojęcia jak powinny być ustawione zawory, ........... zostawie to bez komentarza co by się stało ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, rysunek B jest nieprawidłowym podłączeniem naczynia ponieważ: ( parę przyczyn)

-wznios wody powyżej rury przelewowej może się przyczynić do zassania wody przez rurę przelewową i wyssie na wodę z CO, ( w przypadku zasilania dwiem rurami jest to niemożliwe)

 

Czy jedna rura czy dwie z fizycznego punktu nie jest to możliwe, musiałoby byc spełnione kilka warunków, a tu nie widze ani jednego, nie jestem wprawdzie instalatorem z wieloletnim doświadczeniem, ale swoja wypowiedź opieram na wiedzy z innej dziedziny.

Na temat pozostałych przytoczonych przez ciebie argumentów, na razie sie nie wypowiem, poczekajmy aż skomentuja to bardziej doświadczeni, ale też są mało przekonywujące.

No i jakbyś rozwinął myśl "z punktu teoretycznego jeszcze by się parę znalazło"

Chetnie zapoznam sie z wiedza powiedzmy teortyczną na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jachu, nie będę się tutaj zagłębiał w temat naczynia -ile rurek- tak bardzo ponieważ brakło by stron w interneci żeby napisać wszystko w/g książek , które nas tego uczą w szkołach, a poza tym nic nam to nie da jeśeli ktoś tak i tak się będzie upierał przy "swoim". Jeśli instytuty badań naukowych przeprowadziły setki doświadczeń w jakiejś dziedzinie i "chcą " żeby nasze życie było w miarę bezpieczne to niestety powinniśmy się tego jakoś trzymać , a jeśli ktoś chce się poparzyć lub wywalić mieszkanie w powietrze to proszę bardzo- ale niech nie naraża innych, (w moim regionie w zeszłym sezonie grzewczym odnotowano 2 zdarzenia wysadzenie kotła, jedno z powodu zamarznięcia rurki do naczynia wyrównawczego,a drugie z powodu zamkniętych zaworów przy piecu, możesz mi nie wierzyć ale w domu jednorodzinnym wyleciały wszystkie okna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zamarznięcia rurki - ryzyko w instalacji B jest takie same jak w instalacji A. Gdyby woda krążyła przez zbiornik wyrównawczy to może byłoby mniejsze, ale skoro, jak sam napisałeś, nie krąży to moim zdaniem może równie dobrze zamarznąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Marcinie nie chodzi mi tutaj o to że są 2 czy 1rurka , to było nieszczęśliwe zdarzenie, po prostu dom nie był ogrzewany przez kilka dni, a po po wrocie prawdopodobnie z ferii domownicy szybko nachajcowali na max i pękł piec bo nie miało grzie ujść ciśnienie z podgrzanej wody, nie chodzi mi tu o wybuch zagotowanej wody, naczynie było nie ocieplone na strychu i tak się to skończyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha - myślałem, że odnosi się to do instalowania zbiornika z jedną rurką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mojej praktyki trochę tu namieszane w tym temacie.

Rys.1 - W takim jak tu przypadku oczywiście,że będzie się tamtędy przelewać woda.Znam kilka takich przypadków.Denerwujące w nocy odgłosy.

Przelewanie ustanie jedynie,kiedy wody będzie sporo mniej,niż poziom max,a chyba nie po to jest naczynie wzbiorcze,by przy objętości np. 30l miało w sobie 1/4 wody.

Takie podłączenie naczynia sprawdza się jedynie przy ukł. grawitacyjnych,bo tam pompa nie powoduje podnoszenia ciśnienia ponad statyczne.Poza tym takie przelewające się naczynie marnuje sporo ciepła.

Przy zagotowaniu wcale tą rurą nie poleci tylko powietrze i para,ale spora ilość wody podnoszonej przez bąble powietrza.

Rys.2- EdisonIras ma rację.Z tego naczynia woda zostanie wyssana.Ze trzy razy widziałem jak woda została wyssana z całego piętra przy takim naczyniu.

Nie będzie problemu,jak naczynie będzie miało trzecią rurę skierowaną do góry,aby dostające się przez nią powietrze niwelowało powstające podczas przelewania się naczynia podciśnienie.

Nie zawsze jest możliwe zainstalowanie na tyle wysokiej rury by i przez nią nie lała się woda.Ja radzę sobie w ten sposób,że nie instaluję wtedy rury spływowej na sztywno z naczyniem ale robię z boku jakby spory lejek,do którego dopiero wpuszczam luźno rurę przelewową.Wtedy na bank nie wyssie nam wody z instalacji.

Zainstalowanie u góry naczynia automatycznego odpowietrznika nic tu nie pomoże.Za wolny przepływ powietrza.

Zdecydowanie polecam wersję 2,ale z podłączeniem przelewu z przerwą w lejku.

Oczywiście trzeba też wiedzieć,że średnice wszystkich rur w naczyniu muszą być odpowiednie.

Rura przelewowa zawsze powinna mieć większą średnicę od rury wzbiorczej.

Innym rozwiązaniem jest nie ciągnięcie rury przelewowej na dół,a zakończenie jej zaraz pod naczyniem i podstawienie pod nią odpowiednio dużego wiadra.Wtedy nie potrzeba trzeciej rury u góry naczynia.To jednak rozwiązanie dla przytomnych klientów,którzy mają w miarę bezstresowe wejście na strych i będą pamiętać o tym,by tam zaglądać.

W zasadzie to przy umiejętnym eksploatowaniu pieca tej wody nie przeleje się nigdy tak dużo,by sama nie odparowała z onego wiadra.

Najczęściej jest tak,że na skutek warunków w jakich mamy zainstalować naczynie potrzeba trochę pokombinować i zastosować kilka różnych wersji.

Bo jeśli naczynie zagrożone jest mrozem,to z lejkiem będą kłopoty,bo trudno to ocieplić szczelnie.

Jeśli jest nisko,to górna rurka będzie za krótka.Ale i tu da się wybrnąć.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rys.2- Z tego naczynia woda zostanie wyssana.Ze trzy razy widziałem jak woda została wyssana z całego piętra przy takim naczyniu.

Jednej rzeczy w tej dyskusji nie rozumię.

Kocioł z grzejnikami tworza szczelny układ i jedynym połączeniem z atmosferą jest własnie owe naczynie wzborcze, a raczej tylko przwód przelewowy.

Kiedy w momencie zwiekszenia swej objetosci na skutek podwyzszonej temperatury woda zaczyna sie wylewac to wyleje sie jej tylko tyle ile sam układ jej wypchnie.Aby rura przelewowa zassała i chciała z układu wylewac wode non stop to gdzieś w to miejsce po tej wylanej wodzie powinno dostawać sie powietrze.Woda nie jest substancja rozciagliwą, a natura nie toleruje próżni.

Można to porównac do spuszczania wina ze szklanego balona za pomocą szlaucha.

Jezeli w balonie poziom płynu bedzie pod tzw korek i balon u góry bedzie wokól szlaucha szczelny to gwarantuje ,ze z balona nie poleci nic.

Jeżeli szlauch luźno wchodzi do naczynia i jego drugi koniec jest poniżej poziomu płynu w naczyniu, to po zassaniu owszem ciecz bedzie sie przelewać.

 

Czy dobrze kombinuję??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację w 100%.We wspomnianych przeze mnie przypadkach wyssania wody powietrze dostawało się przez odpowietrzniki automatyczne na grzejnikach a w jednym przypadku przez taki odpowietrznik umieszczony na naczyniu.

Raz jednak miałem przypadek,gdzie nie było żadnych odpowietrzników.Naczynie było pod sufitem w łazience,a rura spływowa,w tejże łazience schodziła tylko do poziomu kratki pod wanną.Wysysało całą wodę z piętra do połowy grzejników.Być może była jakaś nieszczelność w naczyniu,bo fizycznie nie jest to możliwe z powodów,jak piszesz wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podstawowym warunkiem jaki musi zaistnieć aby poprzez rurę przelewową i naczynie wzbiorcze został opróżniony zład CO , jest niedrożność lub brak króćca odpowietrzenia naczynia zbiorczego.Jeżeli woda spływajaca rurą przelewową wypełnia całkowicie przekrój rury, to działa ona jak tłok ,który opadając wytwarza w naczyniu zbiorczym podciśnienie. Podciśnienie jest tym większe im niżej opuszczona jest rura przelewowa /Klasyczny układ lewarowy/.Podciśnienie w naczyniu zbiorczym podciąga wodę z instalacji CO a w jej miejsce wchodzi powietrze zasysane przez odpowietrzniki /jak to opisał kol.Adam/.Drożny przewód odpowietrzający likwiduje podciśnienie w naczyniu-zamiast wody z instalacji CO zostaje zassane powietrze i ciągłość strugi zostaje przerwana.Podobną funkcję spełna lejek umieszczony w pobliżu naczynia o którym pisał kol.Adam.Wina z baniaka też nie idzie ściągnąć jeżeli w najwyższym miejscu /przegięcie/ jest dziurawy wężyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...

Witam

 

Jak już wspomniał któryś z przedmówców, bardzo łatwo doprowadzi do wyrzucenia wody z układu CO przez rurę przelewową -( nawet sprawdziłem u siebie czy faktycznie wyrzuci wodę.)

 

-pompa na biegu III

- zakręcone zawory na grzejnikach

- popuszczone odpowietrzniki ręczne.

 

Pompa pracuje z dużą wydajnością, ale nie ma gdzie podać wody bo zawory zamknięte. W momencie poluzowania odpowietrzników (wystarczyło dwa) pompa zaczęła wyrzucać wodę do kanalizacji przez naczynia zbiorcze. Według mnie to normalne, bo otwarty odpowietrznik to wejście powietrza, a naczynie wzbiorcze to wylot .

 

 

Zastanawia mnie co by było, gdyby wszystkie grzejniki posiadały zawory termostatyczne i odpowietrzniki automatyczne - według mnie po zamknięciu głowic, pompa zassała by przez automaty powietrze i opróżniła układ CO przez naczynie wzbiorcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wyraża swoje racje , poprzez wiedzę i zdobyte doświadczenie. Naczyń wyrównawczych jest kila , jeśli nie więcej modeli i rodzai , samo-napełniające , itp. Tutaj wydaje się rozmawiamy o najprostszym skutecznym , oraz bezpiecznym rozwiązaniu. Do rys. 1 :

Przecież woda utrzymuje jeden poziom , tak więc w momencie wzrostu temperatury i objętości jednakowo będzie wzrastać poziom wody zarówno w rurze doprowadzającej ( pion) jak i w naczyniu wyrównawczym . I tuta powinna zadziałać wyobraźnia. Wydaje się iż wystarczy w rys. 2 wstawić na gorze naczynia rurkę odpowietrzająca.

post-8331-1258720172_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.