Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pid


franko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam zamiar kupić taki sterownik z dmuchawą :

http://www.termoeko.com/Zestaw_sterownik_ST_81_zPID__wentylator_RV_12ARs_75W-158.html

I teraz mam pytanie , czy jest możliwość wyłączenia/odłączenia PID-a tak aby sterownik pracował bez niego ??

Czy ten sterownik z dmuchawą to dobry wybór ??

 

Piec będzie taki :

gorny.png?w=220&h=285

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz coś na temat do poczytania

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8139-sterowniki-z-pid/page__hl__pid

 

 

Jak nadal będziesz chciał pid to poczytaj to

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9862-technika-palenia-w-kotle/page__view__findpost__p__85251

 

Jak znajdziesz nie pijącego palacza do tego kotła, który co godzinę będzie podrzucał od 1 kg do 3 kg węgla w zależności od zapotrzebowania, to z tym pidem będziesz najszczęśliwszym właścicielem górnika.

Będzie ci perfekcyjnie sterował mocą kotła, ale sterowanie spalaniem niestety nadal pozostanie na głowie palacza.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesada...

 

Zależy jakie pid i do jakiego kotła....

 

Przy kotłach miałowych wskazane są sterowania z algorytmem forsującym ciągły nadmuch, takie jak płomyk pid, proton pid, rt04cpid z aktywnym alg.2

Tutaj chodzi o eliminację odbić. Ważna kwestia - źle wykonane mechaniczne dysze powietrza nad opałem będą powodować wychładzanie wymiennika, co odbije się na krótszym spalaniu, ale to wina kotła a nie sterowania!!!!!

 

Proton pid jest dośc interesujący, powstał na bazie Yeti, osoby testujące miały do dyspozycji pełne menu serwisowe z dostępem do wszystkich części algorytmu. Ponieważ grzebały niemiłosiernie, to w produkcie finalnym, czyli protonie jedna część algorytmu nie jest dostępna do zmian.

Posiadając logger do protona można zrzucać nowsze softy przez kartę SD, na tej samej karcie idzie też zapisywać nawet i miesiąc pracy kotła, obróbka pliku pracy kotła pozwoli na dopasowanie softu pod konkretny kocioł i jego dmuchawę. Sam tak robiłem z konkretnym modelem kotła.

 

W protonie można decydować o zasięgu działania algorytmu albo go kompletnie wyłączyć, jak na danej konstrukcji kotła się nie sprawdzi.

Co ważne dzięki menu serwisowemu można dobrać właściwą pracę praktycznie pod każdą dmuchawę na rynku. Prawdziwy pech, jak się tego nie dopyta....

 

Efekt bez odbić oraz dłuższego spalania to wypadkowa kilku rzeczy, w tym konstrukcji danego kotła.

 

 

Kotły opalane węglem grubszego sortu mogą mieć inny algorytm, również pid, ale w funkcji temp.

W tym gronie wymieniłbym także kotły z tymi dyszami powietrza wtórnego nad opałem....

 

Tutaj np. RT01B, RT02B, RT04cPID z wybranym alg.1

Sterownik w tym układzie pozwala za pierwszym razem na ciągłą pracę nadmuchu do 1st.C ponad wartość zadaną, sterownik szuka punktu robiąc 3nawroty, w późniejszej fazie modulacja mocy oraz odpowiedni punkt wyłączenia mogą powodować,że przy nastawie np.50st.C fizycznie zakończymy dmuchanie przy 48,5st.C

 

 

Zatem to kwestia wiedzy i doboru urządzenia do konstrukcji kotła.

Skoro nie zrobił tego producent, to musi zrobić świadomy użytkownik.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam mam konkretny bałagan w głowie przez te sterowniki :blink:

Kocioł jest spawany(22Kw) przez gościa co będzie mi CO zakładał .

On polecił mi sterownik TECH 24 .......

Postaram się jutro zrobić jakieś zdjęcia połówki kotła jak on wygląda :rolleyes:

 

Jeśli ma to jakieś znaczenie to :

- Komin 10-12m 12X24

- Paliwem będzie miał, węgiel i drzewo .

W przyszłości przezbroję go na kocioł z podajnikiem ale to nie jest teraz najważniejsze bo potrzebuję na tą chwile sterownik co będzie obsługiwał C.W.U i całą resztę :(

 

Radzicie Panowie co wybrać bo za tydzień montaż ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat miałem u siebie jeden z pierwszych egzemplarzy ok. roku 2008/9 *(nie pamiętam dokładnie) ST81zpid i mam o tym kiepskie zdanie.

Ale...

1. wówczas pracował z inną dmuchawą

2. minęło masę czasu, więc z całą pewnością produkt poprawiono.

 

 

Skoro monter poleca tego techa z konkretną dmuchawą, to pewnie produkt zna i odpowiednio Ci to spasuje....

Chyba,że nie masz do niego zaufania, wówczas sam grzeb co z czym i dlaczego.

 

Dość fajny z obsługą CWU jest RT01B, zamawiać w nowym designie (szary front), korzystał z niego m.in Viadrus

Jak ma być CWU oraz strefy czasowe, to RT02B. Też śmiało można polecić.

Te dwa modele mają też wyjście na termostat pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RT01B jest prosty w obsłudze. PID jest w trybie temp., także nie ma potrzeby go wyłączać.

 

Pracuje z dmuchawami WPa120, WBS6, RV-12ARd....

Jest tryb obsługi dmuchawy RV-14

 

250zł brutto, za tyle można go kupić w promocji w specjalistycznych sklepach

 

U producenta cena detaliczna wynosi 409,59zł brutto

 

A wygląda obecnie tak:

post-1687-0-04048100-1315655589_thumb.jpg

post-1687-0-15994600-1315655630_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.