Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Poradę - System Grzewczy Małego Domu


dorianmk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zalogowałem się na forum bo planuję budowę domu wiosną 2012. Z systemami ogrzewania nie miłem wiele wspólnego ostatnio czytam miesięczniki murator,ładny dom itp.Chciałbym poszukać coś na forum w tym temacie ale trzeba mieć jakieś podstawy teoretyczne by wiedzieć gdzie co szukać. Dlatego mam prosbę o doradzenie co będzie dobre do ogrzania domu o powierzchni urzytkowej 75m z poddaszem użytkowym. Rozważam kominek z płaszczem wodnym podłogówka dół góra rozprowadzenie przez kanały grawitacją(nie wiem czy tak mozna) plus elektryczne na górzei do CWU latem. Druga wersja kominek zwykły z rozprowadzeniem na górę grawitacyjnie plus piec na pelety,groszek czy drewno z podajnikiem grzejniki na górze dołem podłogówka po całości. CWU przy I podgrzewana kominkiem lub elektrycznie latem. II wariant piecem na pelety,groszek.Może zamiast elektrycznego do wody wiosna-jesień solar ?Domek to chatka II z mg projekt.Pytanie o moc kominka, moc pieca , pojemność zbiornika na CWO 3 osoby, czy może zbiornik duży akumulacyjny bu piec chodził w optymalnej wydajności. Dom ma być dobrze ocieplony(energooszczędny). Co będzie najtańszą inwestycją w fazie zakupu i podczas eksploatacji(instalacji nie liczę tęść hydrauluk lecz nie potrafi doradzić)? Wiem że wiele pytań ale liczę na fachowe doradztwo lub linki do wątków o podobnej problematyce. Dzięki ,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Co będzie najtańszą inwestycją w fazie zakupu i podczas eksploatacji(instalacji nie liczę tęść hydrauluk lecz nie potrafi doradzić)? Wiem że wiele pytań ale liczę na fachowe doradztwo lub linki do wątków o podobnej problematyce. Dzięki ,pozdrawiam

'Szukajcie, a znajdziecie; proście, a będzie Wam dane' - otóż nie zawsze. Trzeba zrobić najpierw własny 'research' w temacie, a głównie podszkolić się w podstawach techniki izolacji+przepływu ciepła. To zawsze procentuje, już w trakcie budowy, a potem w eksploatacji. Zacznij np.od izolacji fundamentów, bo tam też ucieka sporo ciepła. Forum to wielki magazyn informacji, ale nie tylko - możesz znaleźć również przykłady anty-czyli jak nie robić grzania!

Natomiast nie licz, że ktoś odwali robotę koncepcyjną+projektową na forum za Ciebie...

A.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie technologi wykonania stanu surowego.Fundamenty juz przerobiłem miała być płyta izodom 2000 lub podobne ale koszt 150 zł m2 sam szalunek.zostaje więc przy ławach i bloczkach solidnie docieplonych plus dobrze docieplona podłoga.Wstępne koncepcje już przedstawiłem jeśli to jest forum to szuka się porad. Nie prosiłem o gotowy system ogrzewania i projekt. Czytałem,że przy małej powierzchni domu ogrzewanie elektryczne da radę ale widzę duże mozliwości w turbokominku drewno stosunkowo najtańsze. Pytanie o moc juz też uzyskałem ale od firmy sprzedającej, wolałbym usłyszeć opinie urzytkowników lub będących w temacie fachowców, którzy napewno moderuja to forum. Dzięki za cenne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Zaczne może od konstrukcji domu bo to ma zdecydowany wpływ na sposób ogrzewania . Jeżeli planujesz dom murowany o konstrukcji ciężkiej dobrze ocieplonej mogącej zakumulować ciepło to nie widzę potrzeby pchania sie w dośc kosztowne inwestycje w postaci buforów ciepła itp. Taki budynek potrzebuje określoną ilość ciepła na dobe i jeśli potrafi je zakumulowac to rozpalenie raz na dobę jest często wystarczające . Co do podłogówek podobnie , fajna sprawa w łazienkach czy pomieszczeniach o dużej powierzchni wykończonych ceramiką ale już w sypialniach porażka ze względu na temperature nad podłogą . Co do kominka sam przerabiałem to zagadnienie . W przypadku kominka z płaszczem wodnym chcąc niechcąc komplikuje i jednocześnie podraża całą inwestycje ,dodatkowe pompy czy zawory tez kosztują , nie ma nic za darmo . Jeżeli układ pomieszczeń pozwala na grawitacyjne rozprowadzenie ciepła to pozostał bym przy tym i kominku z wkładem powietrznym ostatecznie można podeprzeć sie turbiną do rozprowadzenia powietrza ale wymaga to troche dyscypliny przy uzupełnianiu paliwa żeby nie zadymić całego domu . Co do CWU to zależy czy preferujesz prysznic czy wanne , przy prysznicach zasobnik 140 litrów na 3 osoby powinien spokojnie wystarczyc ,a czy z wężownicą czy płaszczowy to również zależy od rodzaju instalacji jaki zastosujesz i czy bedziesz stosował alternatywne żródła do grzania wody ., np. solary wtedy wymiennik z podwójną wężownicą i pojemność min.250 litrów . Do wszystkich tych opcji można dodatkowo dołożyć grzałke elektryczna do podgrzania wody w bojlerze .

 

 

Co do mocy pieca zdecyduje o tym przede wszystkim kubatura budynku i ocieplenie , a sama konstrukcja to już wynik Twoich preferencji wszystko bedzie uzależnione od tego ile masz czasu i czy okresy nieobecności domowników pozwola utrzymac w domu w miare stałą temperature . Ponadto często decyzja o wyborze żródła ciepła wiąże sie z tym czy sama obsługa będzie do zaakceptowania przez wszystkich domowników .

 

Pozdrawiam i życze powodzenia na froncie budowlanym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.