Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Do C.w.u Jaki Korzystniejszy


AK47

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanko.

Bufor wody np 500 l do C.W.U podgrzewamy do temp 45/50c zamykamy dopływ wody zimnej i korzystamy tlko z tej w buforze na koniec dnia gdy woda się zakończy to odkręcamy dopływ wody i na nowo grzejemy.

2. Bufor podobnie nagrzany lecz po spuszczaniu gorącej dolewa się zimna i wychładza cała wodę Czy wystarczy poprostu podgrzać tą wodę np do 90c i będziemy mogli tak samo długo korzystać z wody np o temp 45c.

Jaki system bedzie wygodniejszy i bardziej opłacalny.

Przy założeniu że wodę będziemy grzać prądem tylko w nocnej taryfie.

Dokładnie chodzi mi o to że np wiem że zapotrzebowanie na dobę na C.W.U dla domowników to np 400 litrów wody o temp 40c.

Zakładając lekki zapas na straty etc. montuję 500 l jak go powinienem nagrzać by było wydajne napewno te 400 l z lekkim zapasem czy 1 sposobem odcinając dopływ zimnej?. Czy grzać mocniej?

  • Nie zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A JAK ZAMIERZASZ pobierać ciepłą wode nie dolewając nic , planujesz zbiornik otwarty i grawitacje :rolleyes: to napewno w zimie szybko wystygnie hahahaaaaa , może więcej informacji jaka instalacja ,czym grzana , (lato- zima),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

straty zawsze jakieś tam będą .

Witam.

Zaintrygowałeś mnie niezmiernie. Chciałbym twoją koncepcję zobaczyć na schemacie, bo moja wyobraźnia tego nie ogarnia.

Prawdopodobnie się mylę, ale chcesz zainstalować sobie zbiornik (beczkę?) o obliczonej pojemności 500l, napełnić ją wodą, dopływ wody zamknąć, nagrzać to prądem i przez resztę dnia jakąś pompką (hydroforową?) tą wodę rozprowadzać po instalacji? I tak co dnia?

 

Generalnie to nie jesteś pierwszy.

U mnie w okolicy jest kilku, co to sobie na garaże powciągali stalowe beczki, pomalowali na czarno i latem napełniają je wodą, która spływa sobie na dół do prymitywnego prysznica. Nawet fajna rzecz.

 

W sumie to uważam, że do odważnych świat należy a myślenie nieszablonowe jest źródłem wszelkich innowacji, jednak tutaj prochu nie wymyśliłeś. Szkoda sił i środków.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko narysowałem :)

kran sterowany ręcznie Więc co wieczór trzeba napełnić bańkeę Można zastosować zawór sterowany elektronicznie np o zadanej godzinie ale łatwiej zwykły kurek będzie zainstalować.

Gdy podgrzejemy bufor do potrzebnych nam np 45c to wiedząc że zostało np 50 l to wiadomo ze każdy umyje zęby w ciepłej wodzie . Wiem że z prawa zachowania energii ilość energi pozostanie taka sama ale komfortu już nie będzie.

post-25537-0-62753700-1314610711_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że z prawa zachowania energii ilość energi pozostanie taka sama ale komfortu już nie będzie.

Zaczynam się zastanawiać czy to żart.

Dowolny ogrzewacz przepływowy z twoim "rozwiązaniem" wygrywa i jest o niebo tańszy w użytkowaniu. Grzeje tylko tyle ile ci do umycia zębów potrzeba.

Jak chcesz zachować ciśnienie w instalacji?

Jak nadzorować napływ wody żeby nie przelać?

Jak wykryć brak wody żeby grzałki nie spalić?

Jak utrzymać higienę zbiornika żeby ci flora nie zakwitła?

Jak zapobiec napełnianiu zbiornika gdy wodę w baterii będziesz mieszał?

Jak...

 

No obłęd jakiś!

 

Z wątku się wyłączam!

 

Składam też wniosek o jego przeniesienie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogrzewacz wody nagrzeje wodę w 2 taryfie tak by było taniej i pozwoli mi zniej skorzystac o godź 9 rano.

Dlaczego miał by się bufor przelac?

Dlaczego normalnie boilery sie nie przelewają?

Grzałka jest uruchamiana czasowo tylko wtedy gdy napuszczamy wodę! wiec raczej trudno przepalić.

Nie wiem jak utrzymać higienę zbiornika nie wiedziałem ze może być z tym problem!

"Jak zapobiec napełnianiu zbiornika gdy wodę w baterii będziesz mieszał?"

Napełniamy bufor odcinamy dopływ wody grzejemy wodę i z niej korzystamy , woda się kończy i ponownie napełniamy wodę i ją grzejemy.

 

"Jak chcesz zachować ciśnienie w instalacji?"

Pompką sterowaną włącznikiem przy kranach!

Woda zimna osobne wejście. więc wodociąg .

chyba niezrozumiane zostały moje zapytania.

Co jest lepsze wygodniejsze i ekonomiczniejsze. Nagrzać taka bańkę do 90c i korzystać z niej na tradycyjnym podłączeniu ze ile wody weźmiemy to tyle dolejemy zimnej. Czy osobno podłączyć

 

Gdybym wiedział to nie zadawał bym pytań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepsze wygodniejsze i ekonomiczniejsze. Nagrzać taka bańkę do 90c i korzystać z niej na tradycyjnym podłączeniu ze ile wody weźmiemy to tyle dolejemy zimnej. Czy osobno podłączyć

 

Gdybym wiedział to nie zadawał bym pytań

Teoretycznie można uzyskać pewne oszczędności nie mieszając nowej wody z użytkowaną.

W praktyce jednak infrastruktura i budowa urządzeń oraz instalacji nie jest do tego dostosowana.

Dlatego osiągnięcie takiego efektu w praktyce będzie wielokrotnie droższe niż standardowe mieszanie wody.

Przykłądy potencjalnych problemów podali koledzy.

Mam nadzieję, że ta odpowiedź Cię zadowala.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogrzewacz wody nagrzeje wodę w 2 taryfie tak by było taniej i pozwoli mi zniej skorzystac o godź 9 rano.

Pisałeś o "buforze" 500l. Grzanie tej wody każdej nocy w takiej ilości niezależnie od tego, czy ją spożytkujesz.... No tanio to nie będzie. A jeśli wody braknie, to i tak dogrzejesz na dziennej.

 

 

Dlaczego miał by się bufor przelac?

Zrozumiałem, że to ma być zbiornik otwarty.

 

Dlaczego normalnie boilery sie nie przelewają?

No właśnie dlatego, że są od atmosfery odseparowane.

 

 

Grzałka jest uruchamiana czasowo tylko wtedy gdy napuszczamy wodę! wiec raczej trudno przepalić.

Dziwne. Nie rozumiem zasady "napuszczania" i uruchamiania grzałki. Jak zbiornik jest zamknięty, to gdzie podzieje się powietrze? Może masz na myśli nowe zastosowanie zbiornika hydroforowego do CWU?

 

Nie wiem jak utrzymać higienę zbiornika nie wiedziałem ze może być z tym problem!

Stały kontakt wody ogrzanej z powietrzem daje nieciekawy "zielony" efekt.

 

"Jak zapobiec napełnianiu zbiornika gdy wodę w baterii będziesz mieszał?"

Napełniamy bufor odcinamy dopływ wody grzejemy wodę i z niej korzystamy , woda się kończy i ponownie napełniamy wodę i ją grzejemy

Aby woda ciepła i zimna skutecznie mieszała się w obrębie baterii musi być równe ciśnienie po obu stronach. Inaczej kicha. Leci tylko zimna.

Jeżeli "bufor" będzie zamknięty, to po odcięciu dopływu zimnej nic z niego nie poleci. Jeśli będzie otwarty, to ciśnienie wody zimnej przez baterię wtłoczy ją do "bufora". Jeśli będzie to dziwny rodzaj hydrofora, to szybko dojdzie do różnicy ciśniej i znowu kicha.

 

 

"Jak chcesz zachować ciśnienie w instalacji?"

Pompką sterowaną włącznikiem przy kranach!

Woda zimna osobne wejście. więc wodociąg .

No właśnie. Jaka miałaby to być pompa? Ma zasysać wodę z "bufora" na jakiej zasadzie? Napływ grawitacyjny to konieczność użycia zestawu hydroforowego. Nie widziałem takich atestowanych na ciepłą wodę.

 

chyba niezrozumiane zostały moje zapytania.

Co jest lepsze wygodniejsze i ekonomiczniejsze. Nagrzać taka bańkę do 90c i korzystać z niej na tradycyjnym podłączeniu ze ile wody weźmiemy to tyle dolejemy zimnej. Czy osobno podłączyć

Co osobno podłączyć? 90 stC to zdaje się oparzenie pierwszego stopnia! Są metody przeciwoparzeniowe ale nie w tym układzie.

 

Gdybym wiedział to nie zadawał bym pytań

Nie eksperymentuj na rodzinie.

Pomyśl. Jak opróżnić dowolny zbiornik z wody, jeżeli nie ma on połączenia z atmosferą? Żadna pompa tego nie wykona, chyba, że próżniowa.

Z kolei zbiornik otwarty do atmosfery to problemy nie do przejścia, by dało się korzystać z CWU wydajnie i bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.