Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co+Cwu+ Podłogówka


przemyslaw2ar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie czy da się pogodzić taką instalacje post-13940-0-41039400-1314518474_thumb.png Instalacja co jako takowa będzie na grawitacji (powrót kotła ok0,5m poniżej powrotu najniższego grzejnika ) i nigdzie nie będzie "syfonowana" podłogówka natomiast będzie zasilana pompką i chciałbym zasilić podłogówkę powrotem grzejników do kotła i jej końce (czyli powrót dać na powrót kotła. Rozdzielacz chcę dać zwykły bez termostatów i przepływomierzy (duży koszt) 3-4 ob. wiem że trzeba by dać gdzieś zawór trój drogowy aby rozgrzać trochę powrót ale to wymagało by dodatkowej pompy i to już kolejne urządzenie które wymaga zasilania (założenie jest takie aby zminimalizować uzależnienie od energii elektrycznej) A może rozważyć przełożenie pompy tak aby zasysała wodę z pętli i przed nią założyć zawór trój drogowy?

 

Ps. pętle: kuchnia 1 pętla na ok 9-10m2

salonik 2 pętle na 14m2

przedpokój 1 pętla ok 4-5m2

wszystkie pętle są bezpośrednio przy rozdzielaczu a całość tworzy jedno otwarte pomieszczenie w kształcie L i przylegające bezpośrednio do kotłowni

Ps.II to fioletowe to zawór różnicowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że powrót CWU z podłogówką się mogą "gryżć wpioł bym powrót CWU bezpośrednio w powrót pieca i osobną pompę CO , poco zawór różnicowy bez pompy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego powrót cwu będzie kolidował z podłogówką? wyjaśnij proszę. Zawór różnicowy dlatego że gdy będzie włączona pompa i tym samym podłogówka to woda popłynie mi z powrotu instalacji (grzejników) a nie obierze krótszej drogi i nie będzie zasysała z powrotu pieca. A w przypadku zaniku energii zawór puści wodę pomijając podłogę(pewnie lepszy byłby zawór zwrotny ale grawitacja sobie nie poradzi z jego otwarciem) Czy dobrze kombinuje, czy też błądzę w myślach ;)?

Do czego druga pompa? do instalacji CO czy do ładowania bojlera?

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewidujesz powrót z CO 55* a jaki z CWU ? po czasie wydaje mi się że tak jak zasilanie 70-75* - to zawysoko na podłogówke 20-45*-po zaworze 3-d . Załączenie pompy spowoduje zamknięcie zaworu różnicowego i cała woda z powrotów popłynie przez podłogówka a tu są opory i czy to nie zakłuci CWU i CO

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9643-zawor-vta-372-nie-dziala/page__p__81763__fromsearch__1#entry81763

post-16946-0-17947000-1314540571_thumb.png

A może jeszcze doinwestować i dać pompę do CWU i mieć zterowanie temperaturą CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym dokupił grupę mieszająca i z 3 sterowniki to było by cacy, tyle że mnie na to nie stać i nie to jest moim celem :angry:;)

Cenie wszystkie porady i zainteresowanie tematem, ale pędzisz mnie na manowce ;) Zabrania się stosowania zaworów pomiędzy kotłem na paliwo stałe a naczyniem w zbiorczym/przelewowym , ponadto sterowanie temperaturą podłogi w wskazanym przez ciebie przykładzie było by utrudnione i wymagało by większego nakładu pracy i większych nakładów finansowych.

Moim planem jest wykorzystanie wody powrotnej do ogrzania podłogi i tego raczej będę się trzymał co do temp. powrotu to da się ją obniżyć do np 50st tęperaturą na kotle, szybkością przepływu itp. i będzie ona pewnie optymalna ponieważ planuje 6-7cm wylewki jednak największym zmartwieniem jakie mnie trapi będzie temp. powrotu do kotła bo może okazać się zbyt niska. O opory przepływu podłogówki też się nie martwię bo będie to bodaj 150mb rurki

Dzięki za porady i dyskusje

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ten zawór na zasilaniu miał być za zbiornikiem - zasilanie CO (ODCINANE LATEM) .co do wody powrotnej na piec to może się myle , ŻYCIE pokaże , ale podłoga zanim się rozgrzeje to wydaje mi się że woda jaka wróci z niej do kotła może być za zimna i stworzy rosę w kotle skracając jego żywotność może ktoś jeszcze się przyłączy do dyskusji i rozwieje moje obawy ?

Co do :"A jakbym dokupił grupę mieszająca i z 3 sterowniki to było by cacy".to wcale nie namawiam na wydatki ale komfort w zimie ,

a co do sterowania podłogówką rozwiązuje SPRAWE zawór 3-D np. VTA 372 (20-43*) . Decyzja należy do Pana .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założenie jest takie aby zminimalizować uzależnienie od energii elektrycznej

Witam,

 

To jest dobre założenie, ale nie można tego brać dosłownie.

Jest granica, po której zmniejszanie zapotrzebowania na prąd powoduje inne, ponadstandardowe odchylenia w procesie ogrzewania mieszkania.

Przykładowo mogą to być:

1. Nadmierne zużycie energii źródłowej.

2. Nadmierny dyskomfort mieszkańców spowodowany niemożliwością odpowiedniego sterowania ogrzewaniem.

3. Zbyt duża obsługowość układu w czasie eksploatacji (mało automatycznych "zachowań" układu).

 

Myślę, że układ z wcześniejszych postów jest na te wszystkie przykłady mocno narażony.

Moim zdaniem zbyt skomplikowany, niesterowalny, brak w nim swoistego porządku, nie wiadomo jak się zachowa w jakich warunkach.

W tej niestabilności widzę problem.

 

Może jakbyś napisał dokładnie co on ma robić, np. co zrobić jak pomieszczenia z podłogówką się za bardzo nagrzeją a reszta zimna, albo co jak tylko w łazience będzie za zimno, co ma dbać o prawidłową temperaturę pomieszczeń itp.

Co jak cwu będzie zimne a reszta nagrzana, albo cwu zimne a reszta też na maksa musi grzać...

Może być tak, że wymagania są rzeczywiście tak małe iż 1 pompa wystarczy, ale nie wydaje mi się to możliwe w tym przypadku.

 

Jeśli pytasz czy ten układ zadziała, to prawie na pewno można powiedzieć, że tak, ale jeśli pytasz czy ZADZIAŁA, to trzeba to wszystko rozważyć.

Jeśli masz te rzeczy obczajone, to napisz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie z swoimi pytaniami;)

A więc tak Podłogówka ma mieć 35m2 : 24m2-2x52mb salon(ik) :), 7-8m2-32mb kuchnia, 3-4m2-22mb hol całość stanowi jedno pomieszczenie. na parterze są też 2 grzejniki 60x100 a na poddaszu 3 grzejniki bez głowic termostatycznych 60x60 całość działała do tego sezonu na grawitacji i było OK. dlatego też myślę że jedna pompa powinna wystarczyć w takim układzie co zamierzam zrobić (rys) @mironw też zastanawiałem się nad zastosowaniem 3D ale jak to pogodzić- co z czym mieszać? powrót z grzejników o temp ok 50-55* z zasilaniem o temp 70-75* :mellow: dało by to ok. 65* to musiałbym w drewniakach po chałupie chodzić:D Wiem ze są gotowe mieszacze do podłogówki ale nie mam wolnych 1200zł:( myślę sam coś takiego zmontować ale nie wiem czy dobrze rozumuje zasadę działania (rys)

Proszę o dyskusję i o wasze opinie jak TANIO pogodzić podłogówkę (moim zdaniem małą) z starą instalacją.

post-13940-0-92246000-1314733513_thumb.png

post-13940-0-17331000-1314734992_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak tam będzie zwrotny to będzie on stanowił mniejszy opór niż 3d i może dojść do sytuacji że w instalacji powstanie duże podciśnienie. No ale warto zaryzykować bo wygląda to dość obiecująco no i koszt jest do przyjęcia :D

 

jaką pompkę muszę dokupić (teraz mam jakąś CRS 25-40) oraz jaki zawór 3d polecasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić dokładnie tak, jak opisane w tym pliku.

Zawór TM50, pompa, myślę Omnigena 25-40 za 100 zł powinna wystarczyć, zamiast podłogówki pasowałby przynajmniej belkę rozdzielacza na 3 obwody z minizaworami.

Może coś do regulacji przepływów. Zawór zwrotny i jestes podpięty.

Pompę można też dać na zasilaniu tego obwodu (rozdzielacza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz mam 4sekcyjny zwykły/grzejnikowy do tego myślałem dołożyć zawory grzejnikowe proste zwykłe bez termostatu, pompę dam na razie tą co już mam (ma nawet lepsze parametry niż ta którą wspominałeś) zawór właśnie zamówiłem (trafiłem na promocje :) 128zł)

Teraz tylko kwestia zmontowania tego w całość. Ale na razie muszę się rozejrzeć za głowicą do gwintownicy 1' bo dziś swoją załatwiłem :(

Choinka muszę się pospieszyć z tą kotłownią bo rozgrzebałem wszystko a za oknami coraz chłodniej.

Dzięki za dyskusję i porady

Pozdrawiam.

 

 

Ps. powiedz mi jak to jest z tymi naczyniami wzbiorczymi, zaleca się rurę wznośną min. 1" a większość naczyń ma przyłącza 3/4"?

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. powiedz mi jak to jest z tymi naczyniami wzbiorczymi, zaleca się rurę wznośną min. 1" a większość naczyń ma przyłącza 3/4"?

To chyba trzeba lepiej poszukać. Jak już robisz od nowa, to lepiej dać 1cal zgodnie z normą i spać spokojnie.

Niejeden powie, że 3/4 też będzie działać. Sęk w tym, że to nie jest od tego, żeby działać. To jest polisa na to, że nawet jak kosmita (kobita?) zapali antracytem i sie wszystko pozamyka, to i tak się nic nie stanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sam mieszacz spoko, tylko od strony porotu na kocioł dałbym ZZ.

Natomiast w instalacji wpiąłbym mieszcz przed pompą c.o. (no i ten cwu też lubią przed c.o. i z osobną pompą) ;)

Co do rozprowadzenia na grzejniki to się nie wypowiadam, bo nie wiem jak to zadziała.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak słabe sterowanie CWU - wyłączenie pompy C.O około 40st. C i tyle w bojlerze ?

Jak radzi vernal to posłuchaj to się sprawdza

No napewno nie głupie pozakładać zawory odcinające na C.O i CWU NAWEP ZIMĄMOŻNA COŚ NAPRAWIĆ :rolleyes: -I CIEPLUTKO

CO DO KOSZTÓW OWSZEM TZM KOSZTUJE(300 -370zeta ) ale zabezpiecza od kucia posadzek i bałaganu - a to dopiero koszty B)

nieporównywalne , ostatnio przerabialiśmy z kumplem temat i stwierdził że RAZ -drogo - ale solidnie

To co trzeba rób odrazu , pompy i zawory zwrotne zawsze można dodać - tylko sobie miejsce zostawić .

Tu masz moje tematy przerabiane z kolegami z forum -a decyzja i tak do CIEBIE nalerzy

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9643-zawor-vta-372-nie-dziala/page__p__81763__fromsearch__1#entry81763

oraz

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8124-instalacja-co-i-cwu/page__st__20

a konkretnie post 34 rozwiązanie D i tak to jest na chwile obecną , zobaczymy w tym roku bo całość dopiero była skończona pod koniec marca , a podłogi zalane w kwietnu a zima odpuściła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest na dzień dzisiejszypost-13940-0-40482000-1318511078_thumb.png Cała instalacja działa na grawitacji zarówno z mojego kotła (gdy jestem na "budowie") jak i z kotła teściów (pion oznaczony jako "stara instalacja") Wiem ze jest to troszkę skomplikowane (opisywałem już wcześniej) niemniej jednak całość już pracuje i działa świetnie. Z tym cwu to chciałbym aby również działało na grawitacji (w razie "W"- wolę być niezależny od ENEA ;)) za trójnikiem na naczynie wzbiorcze na instalacji jest jeszcze jeden zawór na instalacje CO (lecz w mało dostępnym miejscu). W kilku miejscach na instalacji jest możliwość podpięcia innych odbiorników lecz nie przed pompą obiegową :( , ew są dwa króćce GW 3/4" na zasilaniu kotła w których obecnie są: termometr i zawór do uzupełniania czynnika grzewczego (wody ;)) ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wstawić tam trójniki.

 

 

Czyli ten zawór mieszający podoła mieszaniu na podłogówce bo jego główne przeznaczenie jest do c.w.u. Dzięki za sugestię z tym ZZ bo zastanawiałem się właśnie jak to rozwiązać aby nie zaciągało powrotu z CO który czasem osiąga 60* a ZZ nie wpadł mi do głowy mimo iż wypominałeś wcześniej

 

Czy to normalne że ZR puszcza wodę dopiero po osiągnięciu ok.70*?

 

Czy w jednej pętli podłogówki można łączyć ułożenie meandrowe i spiralne (meander pod oknem tarasowym, spirala w dalszej części pomieszczenia)? mam tu na myśli komfort użytkowania czyli różnice temperatury podłogi.

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w jednej pętli podłogówki można łączyć ułożenie meandrowe i spiralne (meander pod oknem tarasowym, spirala w dalszej części pomieszczenia)? mam tu na myśli komfort użytkowania czyli różnice temperatury podłogi.

Różnice będą, ale może akurat pozytywne - jeśli w okolicach okna jest zimniej, to tam można zapuścic początek pętli - sam oceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.