Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kwkd 15 + Nowy Komin


PCO

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.

 

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Po pewien czas trwającej lekturze tego bardzo ciekawego forum i rozważeniu wielu ewentualności, zdecydowałem się na kocioł KWKD 15 z Zębca właśnie.

Niestety żaden sprzedawca w mojej okolicy nie ma tych kotłów "na wystawie", więc będę kupował na odległość (a może się mylę - mieszkam w Człuchowie w województwie pomorskim?:)

I własnie z faktu, że nie mogę "podotykać" tego Zębca przed zakupem, a zaczynam przygotowywać się do postawienia komina zewnętrznego systemowego, mam pytanie do osób go używających:

 

Czy wygodnie się go obsługuje kiedy stoi bezpośrednio na podłodze (czyszczenie, załadunek opału), czy warto wymurować podwyższenie (jeśli tak to jakiej wysokości)?

Muszę wykuć otwór w ścianie do komina, więc chciałbym wiedzieć na jakiej wysokości to zrobić.

 

I czy komin ceramiczny o średnicy 16cm (jak wymaga producent) będzie całkowicie wystarczający, czy to niezbędne minimum i warto zamówić średnicę większą - 18cm lub 20cm (dla tzw. świętego spokoju)?

Będzie palone węglem z miarkownikiem, czasem drewnem..

 

Serdecznie pozdrawiam!

Edytowane przez PCO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

 

Po dalszych poszukiwaniach odpowiedzi - komin 16cm odpada, firma w której chcę kupić komin produkuje rozmiary 18cm i 20cm.

Która z tych dwóch wielkości do KWKD 15? chcę uniknąć za zimnego komina i problemów z tym związanych?

 

I chyba wymuruję postumencik, tak z 15cm. Myślę że ułatwi to dostęp do np. komory popielnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Jestem użytkownikiem kotła KWKD 22KW , i jestem z niego bardzo zadowolony . Mam go zamontowanego także na podwyższeniu też ok 15 cm i myślę że to było dobre posuniecie , ze względu nawet na łatwiejsze sprzątanie wokół niego a i nawet ciut mniej trzeba się schylać do wygarnięcia popiołu :P

Palę w nim głównie odpadami drewna trociny , zrzyny , itp. Jedynie na noc sypnę wiadereczko węgla przy większych mrozach aby nie chodzić podkładać co chwilę , bo mam go zamontowanego w drugim domu . Co prawda blisko bo na przeciw , po drugiej stronie ulicy , ale jak by nie patrzeć nie chce sie w mrozy już z domu wychodzić wieczorem .

Co do komina 18x18 murowany z cegły o wysokości ok 5 m nie jest najlepszej jakości , ale wystarcza jak na razie i nie będę zmieniał . Co do twego komina to myślę że najpierw trzeba ocenić czy nic go nie będzie przysłaniać , czy wiatr w tym miejscu nie ma jakiś zawirowań co by mogło osłabić jego ciąg itp. Albo podpytać kominiarza jaki by polecał , ale na 15 kw w zasadzie ten 18 cm w zupełności powinien wystarczyc , tyle że powinien być izolowany na całej długości i najlepiej bez żadnych daszków nad nim .

W następnym tygodniu też stawiam nowy komin systemowy 20 cm w domu którym mieszkam . Przerabiam całą kotłownie którą wyrzucam poza dom do pomieszczenia gospodarczego obok . Mam dość syfu w domu i kotłowni pod schodami 1,5 m 1,8m i komina 14x14 . Porażka totalna . Ale cóż ktoś tak kiedyś zaplanował i zrobił .

Tu mam piecyk górnego spalania typowy miałowiec 25kw i w porównaniu do zębca jest sporo ze tak powiem bardziej upierdliwy w obsłudze .

No ale jak juz jest to musi na razie zostać bo jest wiele innych dziur do łatania niż zmiana trzy letniego kotła na nowy .

 

Swojego KWKD też kupiłem na odległość rok temu bo ceny w mojej okolicy były przynajmniej 500 zł wyższe niż te na alegro . A mieć czy nie mić 5 stówek w kieszeni za to samo to różnica .

W razie jakis pytań to odpowiem na ile będę w stanie

pz Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Też kupiłem KWKD15 na odległość

w sklepie internetowym (dyskont.com) z przesyłką za pobraniem wyszedł 3167.98 PLN przyjedzie w poniedziałek

co do komina producent podaje min. 16 wiec 18 bedzie wystarczająca

podwyszenie jak najbardziej wskazane

a wysokość do czopucha podana jest na stronie producenta wystarczy dodac postumecik i bedzie wiadomo gdzie dziurka ma byc

http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kwkd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Też mam KWKD 15 KW. Komin zewnętrzny z cegły 14x27, 7 m wysoki. Spoko daje rade,

Piec jest na 10 cm postumencie, ale tylko dla tego żeby go woda nie dosięgła w piwnicy, Czy jakieś podwyższenie będzie czy nie, to na użytkowanie ma to wpływ drugorzędny.

Jak komin systemowy to tylko o średnicy 20cm , koniecznie ocieplony wełną. W kominach systemowych nie "wykuwa" się otworu do przyłącza kotła, można obcięć jedną z kształtek ( skrócić ) i tym sposobem dopasować trójnik. Ważne jest też zachowanie dylatacji pomiędzy rurą czopucha a trójnikiem komina, w przeciwnym razie może dojść do pęknięcia trójnika, a nie rzadko do całego wkładu ceramicznego.

Co do pieca to jest super, błyskawiczne rozpalanie, o wiele większa sterowalność niż przy górniaku ;)

 

pozdrawiam

Jameess.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór.

 

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

 

Po wnikliwej analizie Waszych postów i dodatkowo rozmowie z 2 kominiarzami (jeden był nawet u mnie, obejrzał wszystko sam) stanęło na:

 

- kocioł Zębiec KWKD 15, komin systemowy o średnicy 18cm i wysokości 7.2m z 1 kanałem wentylacyjnym, 15cm postumencik pod piec.

 

Komin zamówiony, czekam na dostawę. Jak będzie sobie sechł, zamówię kocioł...:)

 

Jutro od rana zabieram się do roboty!

 

Pozdrowienia, dobrej nocy życzę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Ja też mam podłączone moje KWKD 15KW taką E-lką tyle że w poziomie. Co do komina też mam 27x14cm postawiony latem z cegły i pociekł!, Kondensat wylewał mi się wyczystką z komina na podłogę, teraz mam wkład z kwasówki. No ale mam komin na zewnątrz przy ścianie szczytowej.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.