Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie O Sterowniku Bruli


BJanusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako nowy podam może kilka słów o osiągach swojego kociołka

Typ ? chyba pozaklasowy bo nie znalazłem żadnej wzmianki o takowym cudaku (UniKessel )

Podajnik śrubowy Sterownik ?Luksus ? ale ja uważam ze do luksusu to mu daleko

 

Dlatego rozważam zakup sterownika ?Bruli? czy może ktoś powiedzieć na temat owego

sterownika jako użytkownik bo z danymi firmowymi się zapoznałem

ale co innego opinie użytkowników

Firma nigdy nie zdradzi że sterownik posiada jakieś mankamenty

 

Tak ogólnie problemy moje to jak większości pytających

Złe spalanie w popielniku ?kalafiory ? dużo sadzy itd.?

 

Tak tak w kotłowni przesiedziałem dużo czasu co poczytałem na forum

to do kotłowni i regulacja

 

Ostatecznie doszedłem do wniosku że każdy przypadek to rzecz naprawdę indywidualna

różna dla każdego posiadającego nawet taki sam piec i sterownik

Powierzchnia ogrzewana ocieplenie budynku budowa instalacji jakość opału i wiele innych przyczyn składa się na ilość spalonego opału

 

Zbyt mocno zasugerowałem się filmami o spalaniu w retorcie ( łagodny płomień )

 

Tak więc wentylator ustawiłem na 35% przesłona zasłonięta na 85 %

płomień w palniku jest ?agresywny? słychać go ale za to biały no i z komina dymku nie widać i mało sadzy się odkłada w popielniku jest kilkanaście spieków ale żadnych ?kalafiorów? nie znam temp spalin brak termometru do pomiaru

czopuch przy piecu ma temp 50 zawsze niższą niż zadana temp wody ( 60 )

i tu mam obawy czy nie jest za niska temp spalin

 

czas podawania 9 s, przerwa podawania 13 s

 

Powierzchnia ogrzewana 150 m dom nieocieplany ( jeszcze ) okna plastik

 

Od 1-10-2010 do dnia dzisiejszego średnie zużycie to 26 kg na dobę

 

Myślę że nie najgorszy wynik zważywszy że opalam nie eko lecz zwykłym groszkiem 25000

Miałem obawy że podajnik nie poradzi sobie z większą średnicą opału ale tylko ?chrupnie?

i po kłopocie Dlaczego zwykły groszek ? bo u nas jak za komuny były zapisy na ekogroszek

nie mogłem czekać zima przyszła szybciej niż się spodziewaliśmy

 

Jestem bardzo ciekaw wszystkich nowości i z nadzieją że ten nabytek ?Bruli ? poprawi moje osiągi co do zużycia paliwa i nie będę już tyle biegał do kotłowni może żona przestanie się naśmiewać i odstąpi od propozycji że przeniesie mi ?spanko ? do kotłowni

 

Więc jeżeli mogę liczyć na opinie w sprawie sterownika Bruli byłbym bardzo wdzięczny

 

Z poważaniem Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie esterownik.pl możesz sobie podglądnąć prace kotłów ze sterownikiem bruli. Jest tam około 10 użytkowników a podgląd pracy jest online.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...

Czy ktoś z forumowiczów bawił sie już z wymianą swojego starego stera na nowy Bruli? Mam u siebie stary bardzo ubogi ster Geco 403 p07 i myślę nad jego wymianą właśnie na Bruli do podajnika tłokowego. Wszelkie sugestie mile widziane, tak właściwie to czy warto inwestować prawie tysiaka na nowy bajer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy na czym komu i jak bardzo zależy :)

jak chodzi o dostęp online i wykresy sam musisz ocenić czy za taką kasę warto.

jak chodzi o spalanie, to żadnej rewelacji/rewolucji nie ma. Tak samo masz przerwę podawania i nadmuch do ustawienie, a sterowanie grupowe tylko w minimalnym zakresie ci te przerwę skoryguje w zależności od trendów temperatury spalin. Jako, że korekty są minimalne, więc nie ma co liczyć na szybkie nawęglenie palnika po podtrzymaniu, a w dalszej pracy równie dobrze można i na sztywno po staremu ustawić. Moim zdaniem do tłoka nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie taka myśl, a jakby dmuchawę podłączyć przez układ który steruje wentylatorem w łazience :ph34r: ... , wtedy mielibyśmy rozwiązanie typu "2 w 1".

Opóźnienie włączenia wentylatora jest regulowane i ono było by odpowiedzialne za nawęglenie palnika po podtrzymaniu (kilka podań częściowych bez włączonego wentylatora) a nastepnie opóźnienie wyłączenia wentylatora dopaliłoby węgiel na palniku aby nie kopcił i palnik mógłby iść "spać". Czy takie rozwiązanie nie zaszkodziłoby sterownikowi, na Elektrodzie przeczytałem że, jest on zbudowany na przekaźnikach (a nie tyrystorach) więc chyba nie zaszkodzi ale prosiłbym kolegów którzy się na tym znają o opinię. :)

Pozdrawiam

PS. Dotyczy to sterownka Geco

Edytowane przez jacek61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ja nie wyrocznia

nie mam ani rynny, ani brulego

za względu na sposób podawania rynnie bliżej do retorty i tu spalanie grupowe miało by sens

ale ze względu na spalanie rynnie bliżej do tłoka i tu musiał byś sam sprawdzić, jak twoja rynna będzie palić, jak wrzucisz na nią w krótkich odstępach czasu 5 kolejnych 5s dawek paliwa. Jak nie zacznie kopcić jak przysłowiowy górniak palony tradycyjnie, to możesz zaryzykować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja używam bruli-ego do sterowania rusztem w kotle zasypowym https://esterownik.pl/remote/2295 i póki co jestem zadowolony, na dużej mocy pali dobrze a z małymi to zobaczymy jak będzie cieplej, wymiennik czysty nadmiar powietrza ok a po pracy rusztu wentylator dopali to co się osypało w dolniaku

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie taka myśl, a jakby dmuchawę podłączyć przez układ który steruje wentylatorem w łazience :ph34r: ... , wtedy mielibyśmy rozwiązanie typu "2 w 1".

Opóźnienie włączenia wentylatora jest regulowane i ono było by odpowiedzialne za nawęglenie palnika po podtrzymaniu (kilka podań częściowych bez włączonego wentylatora) a nastepnie opóźnienie wyłączenia wentylatora dopaliłoby węgiel na palniku aby nie kopcił i palnik mógłby iść "spać". Czy takie rozwiązanie nie zaszkodziłoby sterownikowi, na Elektrodzie przeczytałem że, jest on zbudowany na przekaźnikach (a nie tyrystorach) więc chyba nie zaszkodzi ale prosiłbym kolegów którzy się na tym znają o opinię. :)

Pozdrawiam

PS. Dotyczy to sterownka Geco

 

O takie cos ci chodzi?

http://www.elvision.pl/gfx/W2-W0.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak kol. Gonzo2 o coś takiego mi chodziło nawet zakupiłem podobny i zrobiłem pierwsze próby, ale obawiałem się czy to nie zaszkodzi sterownikowi więc odłożyłem to na koniec sezonu.

Pozdrawiam

Edit: więcej napiszę wieczorem.

Edytowane przez jacek61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam sterownik bruli i zamontowaną rynnę z tym że samoróbka . U mnie wystąpiła inna sytuacja ja musiałem kupić sterownik do pieca pozostała kwestia tylko jaki z PIDem czy bruli . Sterownik ma dużo zalet a jeden z minusów to jak na obecne czasy archaiczne wyjście RS .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amber36 jak się sprawdza rynna prowadzona na brulim? zastanawiam się nad budową podajnika tylko nie mam koncepcji na moc max na poziomie 12kw (z zapasem)

jacek61 kombinowałem podobnie tylko od strony opału, miałem zamiar nawet uruchomić sterowanie na plc, ale jak policzyłem ile jeszcze brakuje to zawiesiłem temat, w rozwiązaniu z czasówką jest problem skąd wyjąć napięcie uruchamiające jeśli masz modulowaną moc dmuchawy to tylko z podajnika chyba że do zestawu dodasz regulator obrotów dmuchawy a z sterownika tylko sygnał "start", pozostaje jeszcze wrażliwość czasówek na zakłócenia w sieci ja miałem takie problemy a czasówka z filtrami to też nie mała kasa i z tego powodu zamówiłem bruliego

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś złego napisać o tym sterowniku cały czas jest rozwijany , serwis na wysokim poziomie , nie siedzisz w kotłowni godzinami żeby ustawić piec jesteś w robocie i możesz zerknąć co się dzieje z piecem i raczej trudno znaleźć osobę która by żałowała zakupu . Natomiast rynna jest mojej roboty bo nie mogłem dokupić albo zaadaptować czegoś co by pasowało do mojego pieca mam dość duży dom ponad 300 m i spalanie do zeszłego tygodnia wahało się w granicach 150 -170 kg/tydz. w tym tygodniu powinno wzrosnąć do 200 temperatura 21-22 C ale zobaczymy . Piec ma moc 27 kW ale na sterowniku mam zaznaczone że ma pracować do 20 kW cokolwiek to znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Teraz bruli i moja "rura" pracują na skrypcie i ciągle coś zmieniam efekty na podglądzie sterownika.

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

alex33 "rura" to palnik rynnowy tylko zamknięty od góry (wykonany z rury fi 100mm wewnątrz) a jeśli chodzi o czujnik to pokazuje temperaturę tego do czego go podłączysz w tym przypadku jest dość niedbale wciśnięty pod otulinę za zaworem 4D

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

SPP jest z tłem, jak się zachowuje - to zależy od palnika, generalnie jest lepiej (na moim palniku) niż przerywanie spalania oferowane przez bruliego(wtedy przykapca co powoduje większe zabrudzenie wymiennika niż podczas pracy ciągłej-większej mocy), generalnie utrzymanie  ciągłego procesu spalania (czystego i ekonomicznego) przy małej mocy (mikro mocy) jest trudne niezależnie od typu palnika

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.