Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuje zaciągnąć opinii na temat dobrego opału(groszek, orzech II i kostka), z jakiej kopalni jest najlepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, aby węgiel był typu 31.2 lub 32.1.

Te typy mają kopalnie: Bogdanka, Piast, Kazimierz - Juliusz, Mysłowice - Wesoła, Murcki - Staszic ruch Staszic i ruch Murcki, Wujek ruch Wujek, Ziemowit, Wieczorek, Chwałowice.

Chyba wymieniłem wszystkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Potrzebuje zaciągnąć opinii na temat dobrego opału(groszek, orzech II i kostka), z jakiej kopalni jest najlepszy

Witam.Musisz sprawdzić kalorie.Dobre kopalnie to:Halemba,Murcki.Jankowice,Andaluzja.Węgiel z tych kopalni ma mało siarki i popiołu.O tej porze zapomnij abyś dostał dobry i kaloryczny opał.Życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz napisze o co tak naprawdę chodzi

prowadzę skład opału, chce wiedzieć, które kopalnie produkują najlepszy węgiel, "czysty" węgiel bez miału(klient płaci za węgiel na nie miał) po to, aby moi klienci byli zadowoleni i chętnie do mnie wracali

w tej chwili mam na placu orzech II z Jaworzna, 2 tygodnie temu dostałem 60 ton tego węgla i wszystko wyglądało bardzo dobrze, zacząłem go sprzedawać i okazało się że 1/3 to pył węglowy, który nie nadaje się do palenia co za tym idzie klienci nie są zadowoleni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o Jaworznie i Janinie.

 

okazało się że 1/3 to pył węglowy,

60 ton wagonem czy samochodami?

 

Jak samochodami to robi się tak: 100-u procentowo, pewny Twój zaufany kierowca na kopalni załaduje dobry węgiel, wysypie go na zaprzyjaźnionym składzie na którym załadują mu odpowiednią mieszankę i tak spreparowany węgiel z oryginalnymi dokumentami trafi do Ciebie. Reklamacja na kopalni nie ma szans na pozytywne załatwienie.

 

Jeżeli wagonem to reklamuj. Nie słyszałem o wagonowych mieszankach, ale w naszym kraju wszystko jest możliwe.

 

 

 

Hasło reklamowe dla inteligentnych klientów Twojego składu "U nas węgiel typu 31".

 

Hasło reklamowe dla innych klientów Twojego składu "U nas super węgiel".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostawa wagonowa z Jaworzna do Gdańska, z Gdańska węgiel jedzie do mnie trzema ciężarówkami(nie zawsze z czystymi skrzyniami), zamówienia realizowane są przez jedno z biur handlu opałem

 

z Janiny zawsze brałem miał, od początku tego roku nie mamy możliwości otrzymania dostawy z tej kopalni

 

ps dzięki za hasła reklamowe :lol:

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję węgiel z kopalni Piast. Ta kopalnia ma typ 31.2, ale nie ma sortymentów: groszek 1 i orzech II (najlepsze dla kotłów dolnych) dlatego kupuję sortyment orzech.

Firma która mi dostarcza węgiel nie ma składu, ma tylko wywrotki. Jak ma zamówienie na węgiel wysyła wywrotkę na kopalnię. W tym roku w sierpniu było dużo zamówień i czekałem na przywóz węgla około 10 dni. Ja mieszkam kilkanaście kilometrów od Piasta, a kilka kilometrów od kopalni Brzeszcze która ma typ 33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widze emus ze znasz gatunki wegla mozesz mi wytlumaczyc na czym polega roznica co to jest te 31,2 , 32,1 , 33 czy to jest kalorycznosc czy cos innego .Ja pale orzechem II ze Staszica kub Wesolej na moim terenie sprzedawcy jak cos maja to tylko jakies tabelki z kalorycznoscia i nic wiecej sie nie dowiesz.Szukalem nawet kiedys na stronach kopaln ale tam bylo tylko suche np.31,2 ale co to jest?

Kociol mam dolno-gorny z tzw klapka zamykajaca gorny kanal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja kupuję węgiel z kopalni Piast. Ta kopalnia ma typ 31.2, ale nie ma sortymentów: groszek 1 i orzech II (najlepsze dla kotłów dolnych) dlatego kupuję sortyment orzech.

Firma która mi dostarcza węgiel nie ma składu, ma tylko wywrotki. Jak ma zamówienie na węgiel wysyła wywrotkę na kopalnię. W tym roku w sierpniu było dużo zamówień i czekałem na przywóz węgla około 10 dni. Ja mieszkam kilkanaście kilometrów od Piasta, a kilka kilometrów od kopalni Brzeszcze która ma typ 33.

Witam!

Poszukuje właśnie informacji od użytkowników węgla z danej kopalni. Palę w kotle dolnym węglem ze Szczygłowic orzech II ale nie spala się do końca zostają zawsze nie przepalone resztki co prawda przerusztuje tą pozostałość popiół opada do popielnika dorzucam świeżego i tak w kółko, ale szukam czegoś lepszego z czego będzie mniej popiołu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że masz sortyment orzech II?

Z informacji internetowych wynika, że kopalnia "Knurów - Szczygłowice" nie produkuje sortymentu orzech II.

 

Palisz węglem typu 34.2.

Czy masz smołę w kotle, czopuchu, kominie?

Jaki typ, producent kotła i jak w nim palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może orzech lub groszek ale na pewno Szczygłowice.

Palę zgodnie z zasadami czyli od dołu, pali się dobrze nie narzekam na kocioł moc 22kW trochę mała komora załadunkowa po rozpaleniu temp. od 70 st. spada do 40 st. po 8 godz. smoły nie ma nigdzie. Wrzucam 3 kawałki drzewa następnie 2 łopaty wspomnianego wyżej węgla przykrywam łatą z kartonu i zarzucam do pełna flotem zamykam kocioł, regulacja miarkownikiem na łańcuszku. Dużo pyłu w komorze nawrotnej którą oczyszczam raz na tydzień 1/2 wiaderka pyłu, myślę że to z tego flotu. Komin raz w miesiącu wpuszczona szczotka, całe wiadro sadzy czarno szarej. No i ten węgiel nie do końca spalany, szukam takiego żeby z niego też zostawał tylko popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może komuś to si przyda, może kogoś zainteresuje.

 

Porównywałem 3 rodzaje węgla a następujących parametrach:

 

1. KWK Ziemowit; orzech; typ 31.2; wartość opałowa 25MJ; spiekalność RI 0; zawartość popiołu Ar 5-9%

2. KWK Wesoła; orzechII 32.1; 28MJ; 12; 2-6%

3. KWK Szczygłowice; orzech; 34.2; 29MJ; 65-80; 4-9%

 

Węgiel paliłem od góry w Zębcu KWK z doprowadzeniem powietrza przez drzwi zasypowe z miarkownikiem lub dmuchawą. Ładowałem zawsze do pełna i nie dosypywałem aż do zupełnego wypalenia się węgla.

 

Ziemowit: Pali się bardzo dobrze, w ogóle sie nie skleja, nie ma żadnej szlaki w popiele, tylko sam pył. Dobrze trzyma temperaturę na miarkowniku ciągu. Wartość opałowa zauważalnie niższa niż pozostałem węgle, dość dużo popiołu (wagowo).

Wesoła: Bardziej kaloryczny niż Ziemowit, skleja się troche (koksuje) ale nie przeszkadza to w paleniu, z 50kg węgle pozostaje garść miękkich spieków, pozostają niedopalone koksiki. Lepiej pali się z dmuchawą, na miarkowniku duże oscylacje temperatury. Bardzo mało popiołu (wagowo).

Szczygłowice: Bardzo kaloryczny. Węgiel bardzo koksujący (bardzo sie skleja), co kilka godzin trzeba równać zasyp (zrzucać koks na ruszt). Konieczna dmuchawa, miarkownik nie nadąża otwierać powietrza. Po wypaleniu zostaje więcej popiołu niż z Wesołej, więcej szlaki (twardszej), tyle samo niedopalonych koksików. Szlaka potrafi przyczepić się do ścianek kotła i tak wisieć po wypaleniu zasypu.

 

Na koniec ważna uwaga. Przy pewnym sposobie palenia węgiel ze Szczygłowic potrafi stworzyć taki spiek, że są problemy z jego wyjęciem z kotła. Pomaga dobra brecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Zapomniałem o Jaworznie i Janinie.

 

 

60 ton wagonem czy samochodami?

 

Jak samochodami to robi się tak: 100-u procentowo, pewny Twój zaufany kierowca na kopalni załaduje dobry węgiel, wysypie go na zaprzyjaźnionym składzie na którym załadują mu odpowiednią mieszankę i tak spreparowany węgiel z oryginalnymi dokumentami trafi do Ciebie. Reklamacja na kopalni nie ma szans na pozytywne załatwienie.

 

Jeżeli wagonem to reklamuj. Nie słyszałem o wagonowych mieszankach, ale w naszym kraju wszystko jest możliwe.

 

 

 

Hasło reklamowe dla inteligentnych klientów Twojego składu "U nas węgiel typu 31".

 

Hasło reklamowe dla innych klientów Twojego składu "U nas super węgiel".

 

Co za kraj, nikt tak nie oszuka jak Polak drugiego Polaka ? (((: , polska pomyslowosc nie zna granic, przyznam szczerze ze o takiej praktyce slysze pierwszy raz, no ale skoro kierowcy kombinuja na masowa skale na oleju napedowym to czemu mieliby tego nie robic na towarze ktory przewoza tym bardziej ze klient nie widzi co laduja w kopalni ... dramat niczego juz nie mozna byc pewnym w tym kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Na forum gatunek węgla określa się typ 31,2 32,1 33 a nawet 34,2 .Jak to się ma do określeń podawanych w WJ/kg ?

Nijak się ma, bo te oznaczenia dają info o m.in. zdolności do koksowania danego węgla - czyli gazowania i smołowania, i powstawania spieków. Węgle koksujące już od 33 nie nadają się do palenisk domowych, ale na składach nikt o tym nie mówi, bo po co płoszyć 'zwierzynę' unsure.gif - taki to już kraj: ludzie lubią bajki...

Wg dra Zawistowskiego na str Ogrzewnictwo.pl mamy:

Węgiel płomienny – typ 31.1 i 31.2 – Węgiel niespiekający, o zdolności spiekania RI najwyżej 5. Przydatny dla wszystkich typów kotłów i palenisk.

Węgiel gazowo-płomienny – typ 32.1 – Węgiel nieznacznie spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 5 do 20. Przydatny dla wszystkich typów kotłów i palenisk. W przypadku zdolności spiekania RI bliskiej 20 może jednak sprawiać pewne problemy w kotłach z konwencjonalnymi palnikami retortowymi.

 

Węgiel gazowo-płomienny – typ 32.2 – Węgiel słabo spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 20 do 40. Może być stosowany tylko w kotłach z palnikami retortowymi II-ej generacji.

 

Węgiel gazowy – typ 33 – Węgiel średnio spiekający, o zdolności spiekania RI powyżej 40 do 55. Może być stosowany tylko w kotłach z palnikami retortowymi II-ej generacji.

 

Węgiel gazowo-koksowy – typ 34.1 i 34.2 – Węgiel silnie spiekający, wykorzystywany do produkcji koksu. Nie nadaje się dla urządzeń grzewczych małej mocy ze względu na zbyt duże zdolności spiekania.

Węgiel ortokoksowy – typ 35.1, 35.2A i 35.2B oraz węgiel metakoksowy – typ 36 – Węgiel średnio lub silnie spiekający, wykorzystywany do produkcji koksu. Nie nadaje się dla urządzeń grzewczych małej mocy ze względu na zbyt duże zdolności spiekania oraz wysokie ciśnienie rozprężania.

Węgiel semikoksowy – typ 37.1 i 37.2 oraz węgiel chudy – typ 38 – Węgiel niespiekający, o zdolności spiekania RI najwyżej 5, wykorzystywany do produkcji koksu. Przydatny dla wszystkich typów kotłów i palenisk. W krajowej bazie węglowej węgle tego typu nie występują.

Węgiel antracytowy – typ 41, antracyt – typ 42 oraz metaantracyt – typ 43 – Węgiel niespiekający, o zdolności spiekania RI poniżej 5. Ze względu na bardzo niską zawartość części lotnych (poniżej 14% w stanie suchym bezpopiołowym) wymaga stosowania specjalnych konstrukcji palenisk. W krajowej bazie węglowej węgle tego typu nie występują.

Więcej dociekliwości Kolego!

PozdrA.

 

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Odkopuję dla potomnych

 

Dobra jakość, zaczynając od najlepszego (ocena w 100% subiektywna):

 

KWK Wujek, ze względu na wysoką kaloryczność (orzech 2 to 30 000kj), KWK Wesoła, KWK Staszic (połączony z nieco gorszym węglem z KWK Murcki), KWK Kazimierz Juliusz (ex aequo ze Staszicem).

 

Nie polecam:

KWK Piast, KWK Janina, ZG Sobieski

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!!!

W tym roku palę węglem z kopalni Jankowice i po 2 m-c palenia po prostu go nie polecam.

zaobserwowane wady:

- dużo popiołu

- nie dopala się do końca

- strasznie smolisty

No chyba że kupiłem jakąś tanią podmiankę węgla z kopalni Jankowice.

Rok temu paliłem kostką z Wesołej i byłem b. zadowolony, mało popiołu, wypalał się prawie do zera i nie smolił!!!!!

Na następny sezon poszukam tego węgla tylko w asortymencie orzecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

ja palę orzechem, mam go z kopalni piast (3x), wcześniej z ziemowita(1x) ( ale to prawie to samo ;) ) kaloryczność wg faktury to 25MJ, jestem bardzo zadowolony, przepala sie ładnie,nie za dużo popiołu...raz zdarzyło mi sie przywieść 700 kg z jankowic (1x) o kal. 29MJ a niech go szlak...nie przepalał się ! na śniegu pełno sadzy smolistej ... Pozdr

Edytowane przez damdob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwny ten węgiel z Jankowic. Nie pasuje mi tu, że ma więcej popiołu w porównaniu z innymi węglami o podobnej kaloryczności - Ar max: 10%.

Dla przykładu palę z Marcela o kal. 30MJ i popiołu jest mało - Ar max: 6%, a w obecne mrozy (w nocy -20, w dzień -12) przy zadanej 59*C zasyp wytrzymuje do 22h.

A jeszcze tydzień temu przy zadanej 56*C ciągło do 25-26h.

Jeśli ktoś szuka bardzo kalorycznego węgla o kal. 30-31MJ, nie zważając na średnią spiekalność, to pod wględem najlepszych parametrów jest węgiel z Wujka, Pokoju, Marcela (węgle energetyczne typu 33.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze 2-3 lata temu Teściu brał węgiel (orzech, kostka) tylko z Jankowic i był zadowolony, może mają inny pokład i trafili na słaby węgiel ... Teść teraz bierze z Krupińskiego i jest zadowolony

Edytowane przez damdob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Witam.Mam do wybrania z roznych kopalni wegiel potrzebowal bym wegiel ORZECH 1 do swojego pieca dolniaka ZYWCA i nie wiem z ktorej kopalni mam wybrac by byl najlepszy do mojego pieca oczywiscie zawsze staram sie patrzec na kalorycznosc wegla by mial jak najwysza oto kopalnie ktore znajduja sie w ofercie sprzedajacego: Piast, Staszic, Kazimierz-Juliusz, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek, Z.G.Piekary, Bobrek-Centrum, Mysłowice

Edytowane przez jendrej83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.