Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Na Owies +jaki Sterownik


lucjans1

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Powiem tak,jest pare tematów o owsie ale wszyskie rozdrobnione trzeba to ogarnąć 

 

Kto ma coś do powiedzena na ten temat to bardzo zapraszam do wypowiedzi ,

 

na początek to tomek krakerss ma się wypowiedziec jako ekspert i moderator  tego tematu.

 

lucjans..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miłe ale pewnie mało prawdziwe... Lucjans napiszę w ten sposób. Nie mam tajemnic. Odpowiem na każde pytanie. Przedłożę na forum zdjęcia z budowy nowego palnika ( już zacząłem). Pokarze wszystko i wszystko wyjaśnię. Niech inni palą czysto, niech inni palą tanio i niech inni ogrzewają się komfortowo. Ja pracowałem nad swoją konstrukcją około miesiąca ( kartka, komputer, warsztat, kotłownia). To co dziś wydaje się oczywiste nie jest pozbawione błędów. Budując następne mam zamiar eliminować błędy i niedostatki. Po rozmowie z jednym z najlepszym "metalo-chirurgów" stwierdzam że stal żarowa to przesada. W zupełności wystarcza stal kotłowa lub stale szlachetne ( mniejsze koszty, lepiej dostępne, a co najważniejsze łatwiejsze do pospawania). Sterownik temat rzeka, jeśli ma być z zapalarką to trzeba szukać w ofertach bio sterowników. Mnie zadawala w 100 % praca Ognika rzecz jasna z PID. I ten Pid robi całą robotę. Nie wyłącza dmuchawy a to już dostateczny argument za tym że nie zdymia opału. Moduluje bardzo płynnie mocą dmuchawy a przez to i mocą palnika adekwatną do zapotrzebowania na ciepło.... Pozdrawiam i zachęcam do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam tomek-nie na darmo napisłem sterownik z pid to mnie bardzo interesuje , czy inwestować w taki sterownik 

czy to ma wyrażne korzyści w dalszej perspektywie pracy kotla na owies.Mój namiar na sterownik;

 http://www.euroster.com.pl/index.php?pokaz=pokaz&id_produktu=21 

ma wiele możliwosci .

Zmieniłem troche palenisko ,bardziej kształt cegieł szamotowych, to wycięcie w cegłach :fotka, i na razie jest lepiej mniej popiołu 

post-1371-1261768999_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Lucjans nie mogę się dopatrzeć przy tym Eurosterze wzmianki o algorytmie a to jak dla mnie podstawa. Ten jest tylko ładny a chyba nie o to chodzi prawda. Z tymi cegłami to racja. To "sklepienie" początkowo zrobiłem z żaro betonu ale pękł po 4 miesiacach ( rozgrzewał się do czerwoności) teraz są to podcięte cegły. Ja mam taką głowice jak Twoja tyle że nie w kotle i widzę w niej zasadniczo trzy wady. Defektor dorobiony przez Ciebie. Brak powietrza wtórnego ( wielka wada), no i dawkowanie i umiejscowienie dysz powietrza podstawowego. W moich palnikach jest około 300 otworów w tej głowicy około 30. Palnik jest dwumateriałowy to też jak dla mnie mankament ale do zniesienia ( wyjdzie po tygodniach palenia czy się rozszczelni na połączeniach żeliwa ze stalą - inaczej pracuje ). Palnik jest masywny na plus ma przez to większą i stabilniejszą tem. dla żaru i całej konstrukcji. Wracając do sterowania. Ognik pid jest drogi około 650 zł ale spośród sterowników rodzimych jest na dole stawki cenowej ( są sterowniki za 1,5 tyś - zapalarka i fotokomórki po co to komu ?). PiD to algorytm matematyczny który "uczy" się na zasadzie różniczkowania i całkowania sposobu utrzymania tem. Siły nadmuch, częstości podawania. Pid powoduje nieustanną pracę palnika ( w moim przypadku), przez co nie zdymia opału i właściwie nie przechodzi w stan kiedy musi wzniecać ogień od stanu zero czy stanów pośrednich. Dmucha.... w minimalnym zakresie ustawionym ręcznie ze zmienną siłą ( od 20 do 24 w skali do 100 %). Do kolejnego palnika zamontuje też ten sterownik po prostu nie ma nic tańszego z pid. i prostego w programowaniu. Jeśli chodzi o popiół i jego ilość zależna jest w dużej mierze od rodzaju owsa i siły nadmuch. Jak przesadzi z powietrzem to będzie więcej popiołu i białych spieków. Z moich obserwacji wynika że płomień powinien nieco "płynąć" być swobodnym a nie tak jak to najczęściej pokazują na filmach czy prezentacjach ( sytuacja w skrajnie złych warunkach, poza kotłem i w otoczeniu nadmiaru powietrza - którym nie możemy sterować). Pozdrawiam i zachęcam innych owsiaków do dyskusji.( nie mylić z owsikami) TOMASZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar nabyć do nowego domu coś takiego.co o tym sądzicie?Cena ok 8000 netto

http://www.hef.com.pl/?p=/pl/menu/2/24/index

 

Witam

Jak dla mnie stanowczo za dużo jak na kocioł jedno paliwowy ( w sumie dwu paliwowy). Moim zdaniem lepszy Grandpal a jeśli masz na co pieniądze wydawać kup zwykły kocioł i wstaw palnik właściwy tzn. np do owsa lub peletu. Będzie może w podobnych kosztach ale nieco bardziej uniwersalnie. ( inne paliwa na ruszcie). Czy palenie na grawitacji gdy zabraknie energii w sieci. .. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile może kosztować taki palnik?Rodzaj paliwa nie jest dla mnie żadną przeszkodą gdyż sam je produkuję,bardziej interesuje mnie sprawność pieca i trwałość.Z brakiem energii poradzę sobie poprzez przetwornicę,a dostęp do akumulatorów o dużej pojemności nie stanowi problemu w rolnictwie,grawitację w nowym domu wykluczam z uwagi na ułożenie rur i podłogówkę.

Jeśli możesz podać jakiś link do palnika byłbym wdzięczny.

Z tego co słyszałem, w mojej gminie można liczyć na max 5000 zł zwrotu dla pieca na owies(atesty) ale nie więcej jak 40% i dlatego te 8 klocków nie jest takie straszne bo zamieni się w 5 kzl(ale muszę to osobiście sprawdzić w starostwie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na sam palnik można dostać dotację ekologiczną?.druga sprawa ze sam palnik to ok 5000 zł,jeśli do tego dodać nie mniej jak 3500 na kocioł,cena będzie podobna a otrzymam składaka i będę miał obawy że w razie problemów producent palnika będzie obwiniał producenta kotła lub na odwrót.Czy nie lepiej kupić piec dedykowany dla owsa w komplecie od jednego producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek witam Państwa, jestem właścicielem pieca Granpal o mocy 20 kW, dom 176 plus 100 piwnica, dom raczej dobrze zaizolawany, dom z bala 140 potem wełna drzewna o grubości 182 mm. Od wczoraj jak skonczył sie pelet wsadziłem go na owies i nie wiem sam? Dzis rano odwiedziłem budowe, bo przez piec jeszcze nie mieszkam, ustawianie tego pieca i podejscie dystrybutora gorzej niż złe. Przez 24 godziny wypalił cały podajnik czyli około 100 kg? Normalne czy nie? Ustawienie sam nie wiem od czego zacząć! Prosze o pomoc w ustawieniu programatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sporo za dużo. Nie wiem jakie masz nastawy. Może napisz co i jak. Jakie sterowanie i jak ustawione. Jaka instalacja jakie temp.. Kocioł przy metrażu około 250 m powinien zmieścić się w granicy 50-70 kg. Moim skromnym zdaniem masz diametralnie złe ustawienia. Pozdrawiam i wytrwałości życzę.

 

PS: Nie ma szans na to abyś zestroił kocioł bez swojej obecności i ciągłej obserwacji procesu spalania. To będzie Cię dużo kosztować. ( czasu no i paliwa). TOMASZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a wiec tak sterowanie to Estyma, rodzaj paliwa 2, w ustawieniach CO na 43 st. Moc dmuchawy przy mocy palnika - 100% palnik - 45 dm, 80%-42, 60%-38, 40%-33, 20%-29. W ustawieniach podtrzymanie postój 25, podtrzymanie podajnik 8s, podtrzymanie wybieg dmuchawy 30s, moc dmuchawy przy podtrzymaniu 15. Dziwne jest to, że owies nie dopala się do końca ale nie wiem jak poprawić ten mankament, piec ustawiony jest na 60st. jak dojdzie do 66 to przechodzi w stan podtrzymania, ale nie ma 25 minut tylko na 10, temeratura spada na kotle do 55 st. Temp. powrotu nie ulega zmianie ciągle utrzymuje sie na poziomie 64 st. Instalacja wykonana jest na pexalu 16, kocioł wspolpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym i układem solarnym. Kominek i kocioł maja jeden obieg z jednym naczyniem przelewowym nad kominkiem, potem przez wymienik płytowy do instalacji. Grzejniki stalowe Purmo, podlogówka na 60 m2. Do kotła podpięte jest sterowanie pokojowe, brak czujnika tem. zew. Tryb pracy ręczny. To chyba na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Również jestem zainteresowany spalaniem owsa. Ponieważ rynek w naszym kraju jest niestabilny, dlatego też chcę zainwestować w rozwiązanie, które będzie w miarę uniwersalne. Inaczej mówiąc, szukam kotła w którym spalę wszystko. Ostatnio znalazłem defro duo pellet (http://defro.pl/index.php/kotly-nowa-linia/defro-duo-pellet). Wygląda interesująco, ma górną komorę spalania którą można załadować np drzewem czy węglem. W dolnej komorze spalać można pellety i owies. Mam jednak pewne obawy, ponieważ jest do dosyć nowy produkt i trudno znaleźć kogoś kto w nim pali, zwłaszcza owies. Możecie spojrzeć na to fachowym okiem i ocenić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.