Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektryczne Centralne Ogrzewanie .


NemoNo1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Chciałbym się podzielić swoimi uwagami i wnioskami odnośnie centralnego ogrzewania kotłem elektrycznym. Niektórzy ,będą jednak bronić ogrzewania gazowego, podawać cyferki ,że np : II taryfa daje 72[zł/GJ] podczas gdy gaz kondensacyjnie 53[zł/gJ], itp. Mnie też przekonywał sprzedawca grzejników ,że wystarczą do mojego mieszkania takie ,jak napisał producent tych grzejników (według tabeli i wyliczeń pracujących tam specjalistów i naukowców). Gdybym go posłuchał , w mnieszkaniu byłoby zimno ,piec pracowałby dłużej ,a rachunki byłyby znacząco wysokie ,nawet do około 500 zł miesięcznie w sezonie grzewczym ,utrzymując temp w mieszkaniu :od 18 do 21,5 C . W teorii wszystko jest możliwe , ja podaje fakty z praktyki i niskich cyferek na fakturach .

 

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne??? Mam mieszkanie 54 m2 ,ściana szczytowa w dwóch pokojach,w jednym ( 18m2 )od podłogi jest mały warsztat i bardzo słabo ogrzewany (ten pokój jest najzimniejszy i w nim mam czujnik wewnętrzny , pokojowy) ,w łazience jedna ściana totalnie zimna od klatki schodowej ( stary budynek,bez ocieplenia )wysokość mieszkania 2,70 m . Mam piec Kospel 3 fazowy o mocy 8 kW z czujnikiem pogodowym ( zewnętrzny czujnik temp.) . Ten piec można samemu zaprogramować i cieszyć się ciepłym domkiem zimą . Ma on w układzie grzewczym 6 grzałek ,ale włancza tylko tyle ile na tą chwilę potrzebuje,aby dogrzać mieszkanie ( dom ) do zaprogramowanej wcześniej temp. Można go tak zaprogramować, że grzeje tylko w godzinach tz drugiej taryfy . Tak właśnie zrobiłem . W ubiegłym sezonie grzewczym ,moje rachunki miesięczne , za prąd ,nie przekraczały 200 zł ,a w mieszkaniu miałem temp 18 - 21,5 C , w żadnym pomieszczeniu nie musiałem zamykać drzwi. Instalacja cała jest zgrzewana ( nie traci się ciepła na przepływie w plastiku ). Najważniejsze jednak są grzejniki ( na nich nie można oszczędzać ) . W każdym pomieszczeniu ma grzejniki stalowe ( płytowe ) EUROTHERM C22 (bardzo szybko oddają ciepło). Jedno jest ważne,nie ma co się sugerować tabliczkami typu , że grzejnik o wymiarach : wys 60 cm/ szer 80cm / gł 10,5 cm , mocy grzewczej 1052W , zadowalająco i oszczędnie będzie nagrzewał pomieszczenie około 10 m2. Im większa powieszchnia oddająca ciepło, tym krócej pracuje piec w chwili nagrzewania mieszkania ( domu ) lub dogrzewania . Faktem jest,że zakup odpowiednio większych grzejników , niż mówi tabelka ich producenta,jest troszkę kosztowny,ale uważam,że warto . Np w pokoju 18 m2 ,zamiast proponowanego grzejnika o o wymiarach : wys 60cm/szer 140 cm/ gł.10,5 cm i mocy grzewczej 2456 W , mam 2 grzejniki o wymiarach : wys 60cm/ szer 160cm / gł 10,5 cm o mocy grzewczej 2806 W ( w tym pokoju mam czujnik temp ) , w drugim pokoju 11 m2 zamiast grzejnika o szer 80cm ,mam grzejnik o szer 160cm . W łazience i kuchni ,też nie oszczędzałem na grzejnikach . W łazience 6m2, z powodu ściany od strony klatki schodowej i suszenia np ręczników ,mam grzejnik o szer 140 cm o mocy grzewczej 2456 W. W kuchni 11m2 ,mam grzejnik też o szer 140cm . Został przedpokój ,wąski i długi ,ale nie zapomniałem o grzejniku ,zamontowałem grzejnik o szer 80cm . Całą instalacje zrobiłem sam ( odeszła mi robocizna ) , tym większą miałem radość spoglądając na rachunki za prąd . W tym roku likwiduje Junkers i zakładam Bojler 80 litrów.

 

Ktoś mógłby powiedzieć,że mam zepsuty,stary licznik i dlatego tak małe wychodzi zużycie prądu...

 

Licznik mam nowy , elekroniczny ,więc nie ma mowy o wadliwym wskazaniu poboru prądu . Każdy ma prawo wyboru i ogrzewać mieszkanie kotłem na prąd,albo gaz. Choć doskonale wiadomo,że koszty montażu instalacji związanej z ogrzewaniem gazowym (zezwoleń ,projektów ,ogółem wszystkie koszty z tym związane ),są kilkakrotnie wyższe od montażu instalacji ogrzewania elektrycznego . Nie wspominając już o czasie i bieganiu po urzędach,aby uzyskać wszystkie wymagane pozwolenia, projekty itp na montaż instalacji gazowej... Tu najważniejsza jest szczerość i fakty ,związane z tym tematem. Osoby ,które mają ogrzewanie gazowe ,doskonale znają cyferki na faktórach za gaz w sazonie grzewczym i wiedzą ile musieli zainwestować i po jakim czasie im się to zwróci ... Pozdrawiam wszystkich ,a najbardziej tych, którzy mają jeszcze możliwość wyboru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno sie odnieśc do tych temp bo 18 st w domu to mróz a 21st to juz odwilz ale powiedz jeszcze jedno jak długo trzymasz te 18 a jak długo 21st ?

bo jakby nie liczyc przy tak małej powierzchni nie liczac montażu to instalacja gazowa była by bardziej eonomiczna ale przy temp normalnych w domu rzedu 21-23st ,jesli takie zomno odpowiada to faktycznie nie miałes sie nad czym zastataniawiac i słusznie ze załozyłes ogrzewanie na prad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż w ramach komentarza powiem tylko, że moje (rodzina 3-osobowa) rachunki za prąd to średnio 170PLN miesięcznie, przy czym domu i CWU nie grzeję elektrycznie , więc cała ta energia idzie na zasilanie żarówek energooszczednych, lodówki, zamrazarki, pralki i zmywarki do naczyń (wszystkie urządzenia w klasie energetycznej A+), czasem jeszcze telewizor i odkurzacz, do gotowania jest gaz. Licznik spisuję sobie co dwa tygodnie i zurzycie pradu jest w granicach 260-280kWh miesiecznie. Nie wiem więc jak w kwocie 200PLN miesięcznie można by jeszcze cokolwiek zagrzać, ale widocznie mało jeszcze wiem.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno sie odnieśc do tych temp bo 18 st w domu to mróz a 21st to juz odwilz ale powiedz jeszcze jedno jak długo trzymasz te 18 a jak długo 21st ?

bo jakby nie liczyc przy tak małej powierzchni nie liczac montażu to instalacja gazowa była by bardziej eonomiczna ale przy temp normalnych w domu rzedu 21-23st ,jesli takie zomno odpowiada to faktycznie nie miałes sie nad czym zastataniawiac i słusznie ze załozyłes ogrzewanie na prad

 

Zarządcy budynków ,które posiadają "miejskie" ogrzewanie centralne, twierdzą,że temp 18 st.C jest wystarczająca i biorą za to krocie przez cały rok... Temp 18 st.C mam ustawioną wtedy,kiedy domowników nie ma w domu (są w pracy i w szkole) tz od 7 do 14-stej . Jak wspomniałem ,piec można samemu odpowiednio zaprogramować , w zależności od potrzeb. Jeśli chciałbym utrzymywać temp. 21-23 st.C ,rachunki nie wzrosłyby znacząco . Zamiast 200 zł ,wyszłoby około 250 zł . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż w ramach komentarza powiem tylko, że moje (rodzina 3-osobowa) rachunki za prąd to średnio 170PLN miesięcznie, przy czym domu i CWU nie grzeję elektrycznie , więc cała ta energia idzie na zasilanie żarówek energooszczednych, lodówki, zamrazarki, pralki i zmywarki do naczyń (wszystkie urządzenia w klasie energetycznej A+), czasem jeszcze telewizor i odkurzacz, do gotowania jest gaz. Licznik spisuję sobie co dwa tygodnie i zurzycie pradu jest w granicach 260-280kWh miesiecznie. Nie wiem więc jak w kwocie 200PLN miesięcznie można by jeszcze cokolwiek zagrzać, ale widocznie mało jeszcze wiem.

 

Pozdrawiam

Robert

 

Do gotowania mam gaz . Nie mam zmywarki,zamrażarki . Lodówka,odkurzacz,TV ,pralka w II taryfie ,zarówki energooszczędne ,radio, dużo nie podbierają prądu . II taryfa to 23 gr za kW ,a I taryfa to 53 gr za kW . W taryfie weekendowej ,mam II taryfe w godz od 22.00 do 7.00 i od 14.00 do 16.00 , a od soboty od godz 14.00 do poniedziałku do 7.00 . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witam wszystkich.

 

Chciałbym się podzielić swoimi uwagami i wnioskami odnośnie centralnego ogrzewania kotłem elektrycznym.

WITAM z tego co napisales wyglada ze jestes wysoce zadowolony z centralnego ogrzewania elektrycznego.Czy moglbys mi powiedziec wiecej szczegolowtj; domyslam sie ze nie potrzebny jestzaden piec lecz poprowadzona instalacja elektryczna(od miejsca przylaczeniowego w domu)do grzejnikow we wszystkich pomieszczeniach .Czy masz jakies konkretne propozycje jakiich przewodow dobrze urzywac,jakich grzejnikow itd.. Prosze o wiadomosci na forum badz pod e-mail.dom w parterze ma140m ,a w poddaszu 85m.Grzejniki Z tego co pisales warto zastosowac wieksze niz przewiduja "ksziazki"na dana powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście kol. Nemo :) poleca piec konkretnej firmy i osobistą instalację - no bo tak się robi marketing forumowy :D nieprawdaż???

A te obliczenia stratności domu, stropów, czy ścian to o kant duuu...ży obić, Panie - za 200zeteł mam cieplutko jak w uchu...

A zaraz jeszcze tu dołączą IR-piewcy PODCZERWIENI :) Na e-bud forum już ich pełno! Też rachunki niziutkie, a instalka poniżej 10kafelków za mieszkanko - jak od Mikołaja pod choinkę :)

 

Uwaga na kanty Koledzy!!!

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście kol. Nemo :) poleca piec konkretnej firmy i osobistą instalację - no bo tak się robi marketing forumowy :) nieprawdaż???

A te obliczenia stratności domu, stropów, czy ścian to o kant duuu...ży obić, Panie - za 200zeteł mam cieplutko jak w uchu...

A zaraz jeszcze tu dołączą IR-piewcy PODCZERWIENI :) Na e-bud forum już ich pełno! Też rachunki niziutkie, a instalka poniżej 10kafelków za mieszkanko - jak od Mikołaja pod choinkę :)

 

Uwaga na kanty Koledzy!!!

PozdrA.

Adam, coś Ty taki waleczny? :D :) Po tym adamowym komentarzu można spokojnie czytać dalsze opisy tej technologii (pozdrawiam).

Ale rzeczywiście Kolega zapomniał o komputerze, który jak widać używa w I taryfie (i niech nie mówi, że z pracy, bo mam tu adresy IP i pliki cookie zapisane w Jego przeglądarce, które wszytko mówią...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, coś Ty taki waleczny? :lol: ;) Po tym adamowym komentarzu można spokojnie czytać dalsze opisy tej technologii (pozdrawiam).

Tak mi się jakoś porobiło - dzisiaj podobno jest 'Dzień bez polityki' w mediach to sobie chociaż na tej grzejnej elektryce pofolguję :D Dogrzewałem sobie kiedyś na budowie słoneczkiem, no i szybko przeszedłem na wkład kominkowy opalany starymi szalunkami :lol: - zaraz po zapłaceniu rachunku 300 ...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 m2 za 200 zł miesięcznie przy II taryfie. Przekładając to na dom 120 m2: 200 x 2,5 czyli 500 zł na miesiąc. Z opisu wynika że instalacja CO pracuje na parametrach max 40-50 C bo grzejniki prawie dwa razy większe niż potrzeba. Podsumowując wszystko wszystkie koszty poniesione i eksploatację to żadna rewelacja. Dla mieszkanka 54 m2 może byc oczywiście warunek podstawowy dostawca energii zgodzi się na montaż II taryfy (nie znam niestety przepisów obowiązujących w tym zakresie więc nie wiem czy każdy może tą II taryfę mieć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogl bym dostac jakas porade na temat CO elektrycznego?tj wiecej szczegolow na tematy techniczne gdyz juz postanowilem ze zastosuje elektr. CO lecz chcialem poznac szczegoly techniczna czego unikac,jakie grzejniki,kable bo pieca zadnego mam rozumiec nie potrzebuje ,instalacje puszczam w posadzce do grzejnikow?? PROSZE O RADY I Z GORY DZIEKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich. Odświeżam temat związany z ogrzewaniem elektrycznym.

 

Tak jak autor tego postu także jestem tego zdania, że lepiej zrobić dobre ogrzewanie elektryczne i mieć pełny automat, nie trudzić się o papierkową robotę, wydawać strasznie dużo pieniędzy oraz prosić się wykfalifikowanych monterów z uprawnieniami, żeby podłączyli kocioł gazowy...

 

Obecnie mam zamontowany kocioł. Do tej pory przeszedł tylko jeden serwis, wszystko działa bez zarzutów. Zobaczymy jak spisze się w tym sezonie na znacznie mniejszej powierzchni grzania... Poprzednio było 70m2 i 2,7m wysokości, ściana 40cm, strona zachodnia, 4 okna PVC, nad jest strych, pod sąsiad... Koszty średnie: 320 pln na taryfie G11 (całodobowa) tylko dla ogrzewania (osobny licznik 3F)

 

Mieszkanie: 39m2, wysokość 3,5m, V=137m3, środkowe południowo-zachodnie, po lewej, prawej i na górze sąsiad, od strony północnej ciepła klatka, okna od strony południowej, zapotrzebowanie na ciepło 80kWh/m2/rok

 

Kocioł: Kospel EPCO L2-8 8kW + skrzynka nadtynkowa + licznik 3F + bezpiecznik + automat podgrzewacz C.W.U 21kW<->C.O.

 

Czujnik: komplet Auraton 2025 RTH + 2 x Klamka H-1 ustawione na dzień 21*C, noc: 19*C

 

Grzejnik pokój: 600x800x102

 

Grzejnik kuchnia: 600x600x102

 

Grzejnik łazienka: zwykły stalowy drabinkowy 1/2

 

Wszystko spięte miedziakami

 

Okna: PVC

 

Ściana: 65cm pełna cegła

 

Wynik: 156 pln/m-ąc według kalkulatora

 

W załączeniu przedstawiam mój własny opracowany kalkulator średniego lub dokładnego zużycia energii elektrycznej dla poszczególnych wartości kotła, kubatury, metrarzu oraz temperatury pokojowej oraz jaka powinna być wartość mocy kotła elektrycznego. Mogę także dokonać dodatkowych opcji takich jak bufor dla taryfy nocnej itd.

 

Kalkulator oparty na doświadczeniu oraz opinii ludzi, którzy takie kotły posiadają i użytkują na co dzień, a nie teoretycznych spiskowców GAZ-PRĄD i to jaki gaz jest tani i takie tam bzdety nie licząc kompletnie kosztów instalacji, kosztów rachunku za przesył stały oraz badań technicznych wykonywanych co roku!!!

 

Abonament elektryczny na dzień 23.08.2012 wynosi 9,80PLN Brutto, a nie ponad 70PLN Brutto w przypadku gazu za przesył stały!!!

 

Wszelkie spostrzeżenia proszę pisać w tym temacie, z miłą chęcią podzielę się doświadczeniem...

 

Wszelkie pytania pisać w tym temacie co i jak.

KALKULATOR KOCIOŁ ELEKTRYCZNY CO TAURON G11.xls

Edytowane przez djvolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

wtam wszystkich,

poczytałem wasze posty bo mam zamiar na elektrykę przejść, kospel 8kw + biler z płaszczem wodnym + 3 grzejniki pow. 55,5m2 około 180m3, stare budownictwo ocieplam od środka,miałem stare centralne ale zlikwidowałem bo zakaz:no i 20 lat miało:

1- węgiel spalanie 4 tony rocznie--- 1 tona 750zł- ostatnia tona wystarczyła mi na 40 dni

2-brykiet pakowany w paczce 10kg około 20-30kg na dobę

3-piece akumulacyjne- potrzebował bym 3 szt o łącznej mocy 6,5KW wg elektryka
4- pozostaje mi kospel + grzejniki
sąsiad ma ocieplone mieszkanie i 2 piece akumulacujne no i mniejsze mieszkanie srednio w zime ma rachunki po 500--600 zł
czy kospel zda mi egzamin?? pewnie tak, bo boiler będzie też oddawał ciepło do c.o. to grzałki będą tylko dogrzewać co jakiś czas, tak jak lodówka się załącza co jakiś czas, ustawie stabilna temp wody na c.o. i chyba będzie okej. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacyjne rozproszone bardzo dobre tylko... sąsiad może i grzeje, ale osiąga temp 21,6? Raczej wątpie  ba i nie ma żadnego zapasu w razie W, a w Kospelu siup i masz już 80 stopni na grzejnikach :D

 

Kilka pytań:

1. jak wysokie masz mieszkanie? 3,7m?

2. jaką masz moc umowną? 16kW?

3. masz dużo miejsca i możesz wydzielić pomieszczenie gospodarcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odp:

1 mieszkanie wys. 2,72 cm ogólnie to jest:

a) kuchnia 15m2

b)1 pokój  15m2

c) 2 pokój 25m2

ogólnie około 180m3 do zagrzania.

 

2)moc dopiero mam doprowadzoną, narazie mam G11 zastanawiam się czy warto mi podłączyc G12?
3)Nie mam miejsca na pom gospodarcze , kijowy układ mieszkania.
 

zastanawiam sie nad 3 fazami ale sąsiad powiedział że za to że ma 380 volt tauron pobiera opłatę miesięczna około 60zł za dosył, że może z tego kożystać, rocznie to jest około 720zł, dlatego się zastanawiam nad tzw 3 fazami, bo kospell może chodzić i na 230 volt, ile taki kospell kw zeżre podczas doby??
Przecież gdy ustawie mu ręcznie temp np. 50 stopni i zagrzeje cała instalacja + boiler z płaszczem wodnym który po nagrzaniu będzie spełniał funkcję wymiennika ciepła, to kospell będzie tylko dogrzewać co jakiś czas instalację.
Najprostrza inst c.o. elektryczna to 1 bojlerek np 10L + pompa + bojler 100l zpłaszczem wodnym + zb wyrównawczy + grzejniki, ręcznie ustawiam temp i mam ogrzewanie, tylko czy grzałka wytrzyma w boilerku 10l z moca 1500 lub 2000 wat, u nikogo jeszcze tego nie widziałem ale to mój pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) kuchnia 15m2: grzejnik diamand 800x600x11


b)1 pokój  15m2 grzejnik diamand 800x600x11


c) 2 pokój 25m2 grzejnik diamand 1100x600x11


 


Masz wysokość standardową, będziesz miał gorąco :D Nie grzej niżej niż 60 stopni, nie opłaca się grzać na 50 stopniach...


 


Sąsiadowi powiedz, że jest bajkopisarzem, pierwsze słysze,  płaci się jednorazowo za zwiększenie mocy, a opłata za 3-fazy: 3,85 pln netto / miesiąc; po opłaty miesięczne odsyłam:


 


http://www.tauron.pl/SiteCollectionDocuments/TS/TPE_KI_taryfa_sprzedazowa_TAURON.pdf


http://www.tauron.pl/SiteCollectionDocuments/TD/Taryfa_Dystrybucyjna.pdf


 


Nie opłaca ci się przejść na żadną taryfę tylko pozostać przy G11, najlepiej w taryfie Dom Wygodny, jedna stabilna stawka bez żadnych opłat handlowych.


Przy tak niskim mieszkaniu powinienes miec rachunki na poziomie 300pln z uzytkowaniem :D taniej niz weglem, bo masz skutecznosc mocy 100% prad->woda i placisz tylko za to co wykorzystasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djvolt wiem o tym , dlatego mam własny kalkulator, i własny projekt z doświadczenia swego bo obecnie na 1 mc płacę za prąd 95zł w lato może podskoczyć o parę zł,ale sąsiad ma piece akumulacyjne i może starą umowę ma mi dać rozliczenie jak dostanie będę widział czarno na białym.

1 węgiel czy się opłaca?? zależy jaki dostanę i czy na wadze będę oszukany, bo robią przekrety z węglem, no i rózne ceny węgla średnio z transportem to 750zł za niby tone.

2 brykiet czy się opłaca?? przy starym centralnym przetestowałem puki miałem i mi wyszło---srednio 25kg brykietu na dobę po rozgrzaniu pieca i instalacji srednio 750zł na miesiac.

3 elektryczne ogrzewanie na piece akumulacyjne --- 6,5 kw na dobę taryfa tylko 2 ga czyli G12 380 volt średnio 600zł ( bo widziałem rachunki) + boiler + automat do prania wg sasiada rachunków.

4 kospel-- nawet gdyby mi wziął energi za 600zł na miesiąc to i tak mi się jeszcze opłaca.

 

podsumowanie
eco ogrzewanie:

1 piecokuchnia (piec kuchenny zpłaszczem wodnym) brykiet około 750zł + prąd 95 zł= 845zł szacunkowo(+ transport wyciaganie popiołu non stop pilnować czy nie przygasa zagrożenie czadem)kumpel to ma od 2014 roku i wrzeszczy co to za piecokuchnia i wydał na to z zezwoleniami tylko 12000zł + sadza na mieszkaniu gdy pali weglem.

2 kospel ecologiczne,żaden kominiarz mi się nie wtrąca czysto w domu jedynie może przepalić się grzałka lub kabelek,inspektorów i innych mam gdzieś 100% energi wyregulować dopasować do własnych potrzeb.

 

piecokuchnia kosztuje 3000zł(w piątek zeszły sasiad se zakupił(ale to jego sprawa nie moja tyrac rozpalac itd aby mieć ciepło)

 

kospell--2450zł 8kw tylko że na prąd

Napisałeś że 300zł będę miał rachunki na 1 miesiąc?? ja wyliczyłem od 300 do 500 zł bo to szacunkowo, bo nie mam jeszcze kospella a co do węgla to przezytek :P a za 5 lat i tak będzie w Katowicach zakaz palenia węglem szkoda kasy na piecokuchnie.
pozdro
musze projekt przelac na papier bo go mam w głowie bardzo prosty projekcik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieszkanie 39m2, wysokie na 3,7 a w nim ogrzewacz przepływowy siemens 21kW, chodzi na II czyli 15kW w czasie kapieli w zimie, do tego kospel 8kW chodzi non stop sobie i mi nie przeszkadza, na 65 stopniach a czunik euroster 4 strefowy nim reguluje, płyta indukcyjna, mikrofala 1,2kW, czajnik 2kW, TV itd. wszystko na prąd, jestem ECO tylko u nas dofinansowania nie ma heee :D ty moze zalapiesz sie na dofinansowanie od miasta za zmiane na ogrzewanie ekologiczne...

 

Rachunki za wsio czyli ogrzewanie + cwu + uzytkowanie max mialem 380 w zimie ale to na 23,6 stopniach w swieta :D zadna zima mnie nie zaskoczy, a jaka wygoda, brak jakiegokolwiek zagrozenia zaczadzeniem, wybuchem itd.

 

Pytalem o pomieszczenie gospodarcze, a po to by zastosowac zbiornik buforowy 500L i wiekszej mocy kociol :) Idz w strone pradu, prad to przyszlosc, niebawem bedzie tak jak w norwegii, im zimniej tym taniej :)

 

Przelicz sobie taryfe G11 i porownaj do G12, nie oplaca ci sie, chyba, ze wykorzystasz powyzej 1500kW miesiecznie wowczas cos juz tam bedzie sie oplacalo, a do tego wszedzie timery, zycie na czas, to nie dla mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-63423-0-32422100-1434456206_thumb.jpg
A więc takie coś muszę sobie zrobić, spytasz zapewne dlaczego jest boiler i tak podłączony?? odp.bo np automat tylko używa grzałki w lecie gdy pierze musi grzać.taki 100l wymiennik ciepła działał na starej instalacji, dlatego mniejszy rachunek za prąd,
1 oświetlenie diodowe

2 automat(pralka) tylko se dogrzewał wody i silnik tylko pobierał prąd.

3 mikrowela

4 piekarnik elektryczny(żadko uzywany)
5 telewizor + komputery
 co do taryfy to gdybym miał piece akumulacyjne to bym musiał mieć 3 fazy ale to zawsze idzie zmienić, zastanawiam się jedynie nad tzw dodatkowy sterownik pokojowy, czy mi potrzebny?? no zawsze domontowac mogę.w zależności ile ten kospell mnie wyjdzie na mc exploatacji, bo ja często w zimie wietrzę mieszkanie aby się grzyb nie wdał i świeże powietrze szybciej sie zagrzewa.
ty masz ogrzewacz siemensa ja boiler, co do rachunków to sąsiad ma średnio 500-600zł wszystko na prąd no i ma małe dzieci więc automat 4 razy na dobę leci,jak porównałem na rynku paliwa stałe itd to mi wychodzi że ten prąd wyjdzie jeszcze taniej z ogrzewaniem. może się mylę??

Edytowane przez pop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ja często w zimie wietrzę mieszkanie aby się grzyb nie wdał i świeże powietrze szybciej sie zagrzewa.

 

 

masz problem z cyrulacja i wilgocia cyrkulacyjna (bialy nalot), zamontuj sobie nawiewniki okienne manulane lub higrosterowane i bedziesz mial problem z glowy, koszt ok 200/szt z robocizna

 

1. do wymiennika 100L oczywiscie grzalka na lato?

2. nie lepiej ci zamontowac zawor trojdrozny i grzac bojler w lecie Kospelem z rurkami w peszlach? 8kW to nie 1,6kW... Kospel ma rozlozenie mocy i korzysta na podtrzymaniu z grzalki 2kW w piecu 8kW obciazajac co jakis czas zmiennie kazda faze, zebys nie musial szalec ze sterownikiem od CO po prostu kup Kospela CO/CWU, zebys mogl dac czujnik wody do baniaka i masz problem z glowy, woda wiecznie bedzie goraca :)

3. sterownik do CO jeden w zupelnosci wystarczy w miejscu w ktorym najwiecej siedzisz, w kuchni i tak bedziesz przykrecal grzenik

4. co do pradu nie mylisz sie, prad to prad, 100% mocy wydajesz w wode, zadnych strat, jedynie u ciebie na bojlerze w czasie podtrzymania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Witam ,

bardzo proszę o pomoc w doborze urządzeń i parametrów do ogrzania mieszkania za pomocą elektrycznej instalacji c.o , innej możliwości ogrzewani mieszkania nie mam, 

 

Mieszanie znajduje się na parterze narożne od strony północnej więc jest bardzo zimne, wszytko w mieszkaniu zasilane jest na prąd łącznie z ciepłą wodą z bojlera  i nie ma innej alternatywy.

Powierzchnia 62m2:

- pokój 9,5m

- pokój 15 m2

- pokój 18 m2

- kuchnia 8 m2

- łazienka i przedpokój   

 

Proszę o info jakie urządzenia powinienem zastosować jaki kocioł jaki bojler jakie kaloryfery.

Nie wiem czy to ma znaczenie przy budowie c.o i czy obecny bojler ma być częścią sytemu ogrzewania ale ale pozostawiam również informacje iż bojler który obecnie  podgrzewa wodę ma pojemność 120 L i przeznaczony jest do wymiany z powodu małej wydajność dla mojej 4 osobowej rodziny  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.