Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory Czy Warto Za 6 Do 7 Tyś


tomus790

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nowy na forum to nowy temat. Zamierzam założyć choć jeszcze nie jestem do końca zdecydowany kolektory słoneczne.

Kolektory lokalnej firmy EKOJURA były by to 3 kolektory płaskie o powierzchni 5,5 lub 6 m2 oczywiście do tego całe oprzyrządowanie potrzebne sterowniki czy co tam tylko jeszcze(nie znam się na tym).do tego zbiornik o pojemności 400l. Cały zestaw ma służyć na potrzeby 7 osobowej rodziny tylko CWU(w okresie lata). Kwota jaką podałem jest kwota jaka zapłacę za kolektory(z wszystkimi innymi kosztami) ponieważ 60% daje urząd gminy. Moje pytanie brzmi czy warto się w to mieszać czy nie lepiej poszukać kotła który będzie zużywał mało paliwa(surowca) i latem będzie mi grzał wodę a zimom cały dom(~180m2).

 

Dodatkowo na okres zimowy zamierzam założyć nowy piec SAS ECO 23KW.

Jeśli możecie mi cos podpowiedzieć lub doradzić odnośnie tego zestawu bądź zasugerować coś innego, będę bardzo wdzięczny za każdą opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Używam kolektory próżniowe. dają ciepło nawet w pochmurne i zimowe dni - wtedy ogrzeją wodę o 20 -30 stopni.płytowe podobno nie grzeją bez słońca????

Jak masz dotację to kup jak najwięcej kolektorów próżniowych też do wspomagania c.o. /zbiornik dostosowany do wspomagania/

dziś było u mnie zero słońca, pada deszcz, a na kolektorze było 33 stopnie !!! Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kolektorów to z dotacja to naweyyt ie nalezy sie zastanawiac tylko montowac ale lepij zeby to jakies juz z górnej połki były alekocniecznie płaskie bo rurowe sa drozsze a nic lepsze w warunkach letnich moze troszke lepsze w zimie aale i tak to pieniądz wywalony w błoto ,zasyosój sobie zasobnik z dwoma wezownicami taki 300/400lmax i ciesz sie tanszym pogrzewaniem ,takie dni jak dzis gdzie moze zgodzinasłonca a resztechmury to wode spokojne mozna zagrzac do tych 35-40st w zaleznosci jak moc solarów jest wyliczona wiec jesli mozesz zainwestowac te pienniadze i reszte dostaniesz dotacji to mozesz spokojnie inwestowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest taka dopłata to warto kupic kolektor. Ja akurat używam Linga do ogrzewania cwu i kolektory nie są mi potrzebne. Z kolei tłokowce przy ogrzewie samego cwu sprawują się gorzej. Z solarów polecam Hewalexa. Pozdrowienia.

Mój tłokowiec spala obecnie około 2,5 kg groszku na dobę i nie wygasa. Ogrzewam c.w.u dla 4 osób. Czego chcieć więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

jak nie 400l na 3 dni w innym watku to 2,5kg na dobe węgla no chyba idę się .... bo na trzeźwo to tego ogarnąć nie idzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

wybacz mi tomus790 ze sie podłanczam, ale mam podobny dylemat.

Mam nowo wybudowany dom ok 114m2. Piec na ekogroszek i zasobnik 200l z podwójną wężownicą(pracuje dopiero 3 miesiące)  Gmina ogłasiła dofinasowanie na kolektory słoneczne 85%.

Szacunkowy koszt netto zakupu i montazu instalacji to 10 tys. wartosc dofinansowania- 8.5tys. Reszta to moje koszta. Podejrzewam ze wyjdzie to okolo 2,5 tys. I teraz pytanie czy to mi sie opłaci, czy będą problemy w lecie jak nie bedzie odbioru ciepła.

Na razie nie wiemy jakie to będą kolektory jakiej firmy itd. Wiem ze w internecie jest mnostwo info ale jest duuuzo smiecia głównie przez ludzi którzy na tym zarabiają. Prosze o uczciwa ocene i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety jesli automatyka jest kiepska to tak trzeba robić ,prawdziwa automatyka ładuje ci zasobnik do 60st a natepnie nie ładuje tylko nie doprowadza do gotowania glikolu uruchamiając pompe jesli temp wzrasta powyzej 120st na płycie co powoduje że docelowo na koniec dnia woda może mieć nawet 80st a jak zajdzie słoneczko i kolektory ostygną to uruchamia sie pompa aby wychłodzić zasobnik do 60st  i nastepny dzień tak samo i nic nie trzeba robić warunek ciśnienie w instalacji musi być około 2-2,5 bar może być większe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem o cisnieniu w układzie glikolowym a nie sieciowym

4,5 bara to nie montuj reduktora bo to bez sensu bo teraz to sie cisnieie rozchodzi po całej instalacji a po zamontowaniu będzie cały czas pływać nieważne jaki byś zbiornik przeponowy zamontował

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej nie wiem co mam robić. W najlepszym wypadku całość bedzie mnie kosztowac okolo 2,5 tys. Boje sie tylko tego ze jak skorzystam teraz z dofinansowania na solary to pozniej lipa wyjdzie jak bedzie nabór na fotowoltanike:-( A opłacalność solarów nie jest tak do konca przesądzona, ponieważ zdarzają się awarię i różne inne klocki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jakby nie liczyć to foto dla domu jednorodzinnego są o niebo lepsze od kolektorów ,inaczej ma sie sprawa jak mamy firme  i duzy pobór wody rzedu 500-2000l na zmianę wtedy kolektory są super

a teraz musisz sie zastanowić i przemyśleć bo cena jest dobra

i drugie czym grzejesz wodę teraz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze wody nie grzeje, bo to jest nowy dom jeszcze nie zamieszkały.Na razie chodzi tylko piec na ekogroszek. 

Co lepsze dla pieca praca w lecie na małej mocy czy wyłaczyć go i korzystac np z solarów?

Decyzje musze podjac do jutra, ostateczny termin skladania wnioskow

Edytowane przez Suugi81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 4 x płaski Hewalex 7,2m2 netto instalacji podpiętej pod 400l bufor kombinowany. W lato kiedy było najwięcej słońca bufor ładował się do 85oC i przy tej temperaturze ( można ustawić mniejszą jednak większej już nie ) ciepło z bufora było wywalone w zależności od ustawień ogrzewanie podłogowe (ale nie polecam bo słabo chodzi się po ciepłej podłodze w lato ). Choć w brew pozorom bardzo szybko wychładza to bufor bo to parę ton betonu.

Bardziej rosądnym jest wywalenie nadmiaru ciepła w ogrzewanie kaloryferowe, ja wywalam w sklep i nie używaną sypialnie na poddaszu ( gdzie okna i tak są otwarte ).

 

Kolektory mam w sumie 3 lata przez ten czas nic się nie działo, sprawdzenie anody magnezowej po 3 latach nadal żyje. Przez te 4 lata instalacja pozyskała:

post-59779-0-78157400-1457466607_thumb.jpg

Edytowane przez szari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj dokladnie umowę ,czesto ludziska biorą solary z dofinansowaniem za grosze a potem sie okazuje że podpisali obowiązkowe coroczne przeglądy po 500zł przez 5 lat.

jako instalator miałem takie propozycje: montujesz za grosze zarabiasz na serwisowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.