Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Masa Wymiennika Kotła A Jego Pojemnośc Wodna.


Kessel

Rekomendowane odpowiedzi

A po co to ?????   Chyba Na tym forum piany bić NIE BĘDZIEMY !!!!

Ale odp. to co ma wspólnego objętość z ciężarem ????  

Tak z matematycznego widzenia to największa objętość (dużo wody) jest w sześcianie ale największa powierzchnia w prostopadłościanie (powierzchnia wymienników). 

Z kolei ciężar (fizyka a lepiej materiałoznawstwo) to jeśli z tego samego materiału (o tym samym ciężarze właściwym) to jak grubsza blacha (o symbolu i gatunku to poczytaj w szukajce i charakterystyce pieców) to będzie cięższy ale tak w rzeczywistości jest to powiązane i nawet największe autorytety nie mają w tym jednakowego poglądu bo się spierają dlatego musisz zacząć tak jak inni od elementarnych wiadomości.

Uzupełnij Swoje  DANE  napisz czego oczekujesz lub do czego potrzebne jest Ci to "Dużo wody w kotle czy mało ?

Jaka instalacja - przydałoby się coś napisać ???

Rodzaj i charakterystyka instalacji i budynku???

Czym chcesz palić??  - to dość ważne!!

Jak chcesz palić???   - ciągle (stały obieg wody i szybkie oraz ciągłe jej nagrzewanie w tym przypadku chyba lepiej mniej wody)  czy z przerwami (bufor i dużo wody)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o masę samego wymiennika kotła oraz ilość wody w nim zawartą . Pomijam aspekt naukowy ale skoro jest tutaj tak dużo znawców tematów z ogrzewania to może dowiem się w którym kierunku zmierzać by zamówić sobie nowy wymiennik do starego kotła który dobija już 16 sezon. Lekki i dużo wody lub ciężki i mało wody. Wymiennik będzie robiony na indywidualne zamówienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na forum użytkownicy co sami robili piece w których zastosowywali wymienniki fabryczne (najczęściej żeliwne) jak i własnej produkcji wykorzystując własne i innych doświadczenia a także wiedzę. Czy chodzi Tobie o kocioł z podajnikiem czy zasypowy???  Podaj jaki dotychczas użytkujesz - może zdjęcia byś dołączył ??? Na pewno to ożywiło by dyskusję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to 16 latek 25 kW Hef  z podajnikiem. Wymiennik jest bardzo prosty w konstrukcji (prostokątny). Mam w mojej miejscowości mały warsztat ślusarski i chciałbym dorobić sobie wymiennik nowy na zapas. I tutaj jest dylemat czy zmniejszyć pojemność wodną i wprowadzić kilkadziesiąt cegieł szamotowych by stał się kumulacyjny czy poszerzyć przestrzeń wodną by z 50 litrów przejść na 100 l. pojemności wymiennika. Czytam posty ale te kwestie nie są poruszane jako podstawowe tylko w podtekstach. Piszą że, osadza się sadza bo ściany kotła są chłodne, bo palnik kopci, bo droga spalin do komina jest zbyt długa. A może by tak pójść w inną stronę i zastosować trochę ceramiki i jakoś to połączyć by sadza nie miała warunków do osadzania się. Mam trochę czasu by zastanowić się nad tymi problemami i zrobić sobie (a może i nie tylko) taki wymiennik by wspomniane problemy zminimalizować. Palnik dopala w moim kotle paliwo tak że, ściany są jasnoszare z przodu a tył , tam gdzie jest komin ściany są już obrosłe sadzą i pyłem. Spaliny przechodzą przez wymiennik rurowy. Przy zachowaniu wymiarów zewnętrznych można w środku trochę powydziwiać i tu jest moim zdaniem pole do popisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w końcu w którym wymienniku palnik będzie spalał  efektywniej ? Przy większej ilości ceramiki w palenisku i w komorze spalania powinna być wyższa temperatura i lepsza praca palnika , czy tak jest to chciałem się właśnie dowiedzieć którą drogą mam iść. (na razie jestem na drodze Dorna i Saby a Kwaśniewski ostrzegał !!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie cegieł szamotowych w komorze spalania na pewno podniesie nam temperaturę a to powinno wpłynąć pośrednio na sprawność ogólna.

Warto by w tym temacie zasięgnąć opini u @Zawijana. Pewnie wie sporo na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.