Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu Instalacji Co I Cwu


marcys193

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym przedstawić pomysł na rozwiązanie instalacji CO i CWU zasilanej z garażu. I wysłuchać waszych rad.

 

Założenia:

 

- dom jednorodzinny (parter 120 m2 + poddasze ok 70 m2). Dom ocieplony. Dwu a pozimoy na partarze.

- dom całościowo ogrzewany podłogowo (wodna instalacja)

 

- garaż ogrzewane grzejnikami ok 80 m2 (potrzebuję do pracy)

 

Pomysł z kotłownią w garażu był żony, bo niechciała brudzenia w domu.

 

Piec pelletowy (np. Defro Sigma Ekopell 12-16 kW, dofinanowany z gminy+ bufor). Problem jaki jestto czy CWU umieścić w domu czy w garażu razem w pętli z buforem. Na rysunku w załączniku narysowałem jak to widziałem.

I teraz pytanie o doradzenie? Czy CWU zostawić tak jak na rysunku w domu i pociągnąć tylko jedną parę rur izolowanych w ziemi? Czy umieścić CWU w garażu i dać dwa zesatwy rur? Tak by do podłogóki trafiała już właściwa temp?

 

Proszę o poradę. Na pytania postaram się odpowiedzieć.

 

 

post-65902-0-01256400-1457432021_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest zły. Wykorzystaj ten z tego tematu post #66 tylko zamiast sprzęgła wstawiasz bufor.https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21232-zmiana-pieca-węglowego-na-pellet-a-obejście-grawitacyjne/page-4CWU daj w garażu i na wyjściu CWU najlepiej zawór 3d żeby do domu pod ziemią szla już woda przygotowana (o niższej temp, w sumie zależydo jakiej temp będziesz grzać CWU). Tak samo z mieszaczem na podłogę - też w garażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kotłownia ma być w garażu to nie wolno będzie w nim trzymać samochodu na paliwa ciekłe lub gazowe, więc wybij swojej żonie z głowy takie pomysły.

Kotłownia może mieć oddzielne wejście i wtedy może być w domu lub w garażu.

Lepiej w domu , gdyż nie ma strat przesyłowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest błąd na schemacie ewidentnie muszę go poprawić :) , kotłownia jest osobnym pomieszczeniem w bryle garażu, zabrakło dosłownie dwóch kresek przepraszam.  Chyba, że w ogóle coś takiego jest nie możliwe ? Więc jakby się to miało do kotłowni, która jest obok garażu, któy jest w bryle budynku?

Położenia kotłowni raczej już nie zmienie, bo po zmianach nie ma już miejsca w domu. Więc musi zostać jak jest. Komin i wentylacja  w "budynku gospodarczym" też już jest. Co do strat przesyłowych, odcinek między budynkami to ok 5 m, rury izolowane PUR z dodatkową pustką powietrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o układzie otwartym, z naczyniem przelewowym usytułowanym na poddaszu garażu + dodtakowe zabezpieczenia ciśnieniowe przy piecu i buforze. W planach jest automatyczny piec peletowy, który ma możliwość montażu w układzie zamkniętym. Po raz kolejny przepraszma za schemat, za dużo na nim niejasności, muszę to narysować od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, tak żebym mógł poprawić schemat.

 

W kwestii garażu (budynku gospodarczego) brakuje ścianki i drzwi i wtedy wszystko ok z prawem?

CWU przenoszę do kotłowni w obieg pieca, za nim zawór 3D by obniżyć temp.

Drugi zawór 3D w kotłowni obsłuży temp na podłogówkę. Czy jedna pompa da radę u ciągnąć cała podłogówkę w domu?

Układ otwarty.

 

Co do pieca, myślałem nad Defro że względu na to że mam sterownik SPK Lux i mógłbym piecem sterować z salonu. Jeżeli masz inną propozycję chętnie wysłucham, zależy mi tylko na tym by móc wszystkim sterować z jednego miejsca w domu.

 

Nowy schemat wrzucę popołudniu jak wrócę z pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sprzęgło jest dobrym rozwiązaniem. Bufor gwarantuje mi jakiś magazyn energii który powoli bym rozładowywał. Szczególnie że podłogówka ma być sterowana pogodowo. Piec większą sprawność osiągnie ładując bufor do 85 stopni, i będę mógł skorzystać z opcji samozapłonu i wygaszania oraz będzie to wygodniejsze np. W lecie do grzania CWU. Poza tym nie wykluczam że źródeł ciepła będzie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem schemat mam nadzieję, że jest lepiej. Zastanawiam się tylko nad CWU jak ma być wpięty ten proponowany zawór 3D czy do wody zimnej bierzącej czy do cyrkulacji tak by na wyjściu zawsze było te 50 stopni?

 

Sambor, jaki piec chciałeś zaproponować? Jestem otwarty na propozycje.

 

Chciałęm zapytać jeszcze o dobór pomp. Czy jedna na cały obieg podłogówki wystarczy ? Czy tak jak na schemacie na piętro dołożyć jeszcze jedną ?

post-65902-0-98105200-1457606961_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przygotowania wody do podłogówki nie może realizować zawór mieszający 3D tak jak na schemacie? Bo nie rozumiem... :( Wszędzie gdzie wpisałem mieszacz do podłogówki to wyskakuje grupa mieszająca przy rozdzielaczu. A ja chciałem by woda trafiająca do domu miała już odpowiednią temp. Dlatego jest bufor który ma być magazynem energi i by piec mógł pracować na wyższej sprawności. Podłogówka jest tak jak zaznaczałem w całym domu. Cyrkulacja CWU jest na schemacie zaznaczona, tylko że niebieską linią. Problemem jest jak ma być przygotowana CWU. Wziąłem zawór mieszający 3D ale skąd miała by być pobrana woda chłodniejsza do mieszania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W schemacie podłogówki też błąd - po co ta pompa na powrocie z 3 rozdzielacza? Jeden mieszacz i pompa na całą podłogówkę .

post-2974-0-30332100-1457688530_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jedna pompa da radę uciągnąć te 190 m2 podłogówki? Wrzuciłęm ją raczej jako zapytanie czy jest potrzebna.

 

Co do CWU, skoro będzie ładowane jak bufor, załóżmy do 85 stopni, a na wyjściu chcę mieć zakładane 50 stopni , to skąd do zaworu mieszającego wziąć zimną wodę tak by cyrkulacja mogłą normalnie funkcjonować? Czy możw właśnie ta woda ma pochodzić z obiegu cyrkulacji?

 

Poprawiony schemat wrzucę później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jedna pompa da radę uciągnąć te 190 m2 podłogówki? Wrzuciłęm ją raczej jako zapytanie czy jest potrzebna.

 

 

 Trzeba policzyć przepływ - ilość pętli x 2l/min x 60min= ilość l/godz . Wynik podziel na 1000 i masz m3/godz. Wtedy dobierasz pompę i zawór 3d

 

 

 

Co do CWU, skoro będzie ładowane jak bufor, załóżmy do 85 stopni, a na wyjściu chcę mieć zakładane 50 stopni , to skąd do zaworu mieszającego wziąć zimną wodę tak by cyrkulacja mogłą normalnie funkcjonować? Czy możw właśnie ta woda ma pochodzić z obiegu cyrkulacji?

 

 

Możesz to zrobić tak

 

post-2974-0-33080400-1457771994_thumb.png

 

tylko wtedy cyrkulacja na dużym odcinku - straty. Cyrkulacje podłączyłbym cyklicznie mniej więcej w godzinach poboru wody lub jakimś patentem autoatycznym(np pompa cyrkulacji włączana wraz ze światłem w łazience lub włącznik pompy umieścić w domu)

 

 

Można też tak

 

post-2974-0-10105500-1457772138_thumb.png

 

ale w tym przypadku nie ma cyrkulacji = długo czekasz na ciepłą wodę

Ja bym na Twoim miejscu zrobił tak że grzałbym CWU to temp komfortowej (38-40st) z cyrkulacją bez zaworu 3d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszacz CWU tam gdzie kończy się obieg cyrkulacji i przed rozejściem na punkty odbioru żeby domieszana woda szła na wszystkie punkty

Mieszacze na CO i podłogę jak najbliżej bufora żeby jak  najszybciej obniżyć temp wyjściową by ograniczyć straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszku nie rozumiem z tą cyrkulacją.Zawór 3D należy zamontować przed wszystkimi punktami poboru ciepłej wody aby jak mówisz domieszana woda .szła na wszystkie baterie(cyrkulacja będzie krążyła jak na schemacie w obiegu bufor-3D) ale w tym układzie chyba nie będzie cyrkulacji za 3D? bo cyrkulacja powinna iść od najdalszego punktu poboru? i tym samym czas oczekiwania na ciepłą wodę będzie nadal długi?Może czegoś nie rozumię)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.