Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dopalanie Gazów - Doprowadzenie Powietrza Wtórnego


swiety1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum. Palę w kominku pierwszy rok Lechma LUX 19kw UZ i bardzo denerwuje mnie brudna szyba. Poczytałem na forum, obłożyłem palenisko szamotem na wys 12cm, na górze położone dwie. Przyniosło to słaby efekt. Myślę o doprowadzeniu powietrza wtórnego nad palenisko. Czy może robił ktoś z was takie cudo w tych kominkach, czy gra jest warta świeczki?Proszę o podpowiedź jak ewenytualnie można by to było zrobić. Powietrze pierwotne mam doprowadzone z zewnątrz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam kozę która ma doprowadzone PW na tylniej ściance, która jest pochylona lekko, co kieruje PW nad palenisko. Jest to koza z szybką z Norwegii, szamot ma na wszystkich ściankach, chcesz to mogę wstawić zdjęcia jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w Lechmie powinno być doprowadzone powietrze wtórne fabrycznie kanałami do kierownicy nad szybą regulacja skrajnymi gałkami (środkowa powietrze pierwotne lewa i prawa wtórne).Poz.Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkał się ktoś z doprowadzeniem PW w piecu kaflowym i jak to było realizowane?

Coś takiego widziałem ale wszystko zawierało się w specyficznej budowie wewnętrznych drzwiczek załadunkowych. Pierwsze były zwykłe, tradycyjne czyli po wypaleniu w piecu zamykały się na głucho. Za nimi były drugie zamykane na czas palenia. Zaciekawiła mnie ich konstrukcja. Miały kształt kwadratu o boku jakieś 30 cm. PP wpadało przez kilka pionowych nacięć na dole owych drzwi. Zaś PW (tak to sobie wyobrażam) przez szczelinę na całej długości górnej krawędzi owych drzwi z ich ramką. Początkowo myślałem, że to jakaś niedoróbka ale po przyjżeniu się bliżej nie ma wątpliwości, że było to celowe działanie. Coś na kształt kierownicy powietrza w górniaku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter Berg  w swoich wcześniejszych wersjach wstawiał po bokach paleniska  rurki z nacięciem ,ale powietrze podawał z pod rusztu.W  ostatniej wersji swego piecyka podaje niezależnie-ale nie są to piece tradycyjne tylko na bazie rakiety.

W piecach kaflowych i tak jest nadmiar powietrza, sztuką jest zbudowanie prawidłowego paleniska i wciśnięcie go w określone gabaryty.Alfa dla pieca to 2,6  a zgodnie z normą PN EN 15544 dla piecokominków akumulacyjnych 2,95.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berg jest wielkim guru pieców rakietowych, ale mi idzie o zwykłe kominki , a właściwie piece kominkowe w całości murowane.

W Finlandii robiono badania nad podawaniem PW z popielnika lub z pod popielnika wyprowadzając po ścianie komory paleniska pionowe rury

w obszar nad palącym się paliwem, wyniki na dopalanie CO są bardzo obiecujące, ale problemem praktycznym jest ponoć uszczelnienie

przejścia tych rur z popielnika do komory paleniska - czyli problem z "lewym" PP..

W kominku testowym to rozwiązanie zmniejszało poziom CO w spalinach 5x ze średniej 510 ppm do ok 90 ppm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dwoje drzwiczek ,o których wspominasz Sony23, mam a kuchni kaflowej w piwnicy. W trakcie palenia otwarte są te pierwsze a drugie zamknięte z pionowymi szparami i szparą dookoła. Jak tak ustawię to tylko furczy w czasie palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc pieco-kominek miałem na myśli tylko i wyłącznie palenisko murowane. Współczesne materiały  pozwalają  uszczelnić połączenia metalu z ceramiką. Co do fińskich  pieców wszystkie działają w oparciu o contraflow i od stu lat nic się nie zmieniło.Trendy ekologiczne  są osiągane kosztem sprawności pieca, wystarczy zajrzeć do norm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.