Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura Powrotu Z Zasobnika Cwu


dz1q

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie czy normalnym jest że temperatura na powrocie do kotła z zasobnika CWU, równa się aktualnej temperaturze wody w zasobniku ? :huh:

 

np. temp wody w zasobniku wynosi 30 stopni, na powrocie pokazuje mi tyle samo przy  temp. kotła 60-70  st.

dalej nagrzeje sie do np do 40 st. powrót też 40 st. Jednym słowem niezależnie od temperatury kotła powrót ma taką samą temp jak woda w zasobniku.

Sytuacja wystepuje podczas pracy pompki w priorytecie cwu oraz bez niego.

 

pozdr ^_^

post-59888-0-14902700-1455226080_thumb.jpg

post-59888-0-71051200-1455226080_thumb.jpg

ZASOBNIK CWU.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia wnioskuje że zawór 4D jest 1" to za mały.Zawór i rury obiegu kotłowego powinny być jak wyjście z kotła.Obieg kotłowy nie będzie działać grawitacyjnie.Jeżeli rzeczywiście jest zaw.4D 1" to aby zapewnić ochronę powrotu kolejna pompa na powrocie pomiędzy 4D a kotłem.

post-32948-0-62760900-1455230741_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie przesyłam ci zdjęcie ze średnicami  rur zamierzonych suwmiarka.

Nie wiem jaką średnicę ma mieszasz ale wytłumacz mi czy ma to znaczenie jeśli pracuje tylko pompa CW a mieszasz jest zamknięty przez automatykę -w tedy obieg 100% idzie przez zasobnik.

 

Przez niską temperaturę powrotu piec smoli przez roszenie w dolej części popielnika

Ze zdjęcia wnioskuje że zawór 4D jest 1" to za mały.Zawór i rury obiegu kotłowego powinny być jak wyjście z kotła.Obieg kotłowy nie będzie działać grawitacyjnie.Jeżeli rzeczywiście jest zaw.4D 1" to aby zapewnić ochronę powrotu kolejna pompa na powrocie pomiędzy 4D a kotłem.

post-59888-0-88482200-1455534542_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za małe średnice rur przed zaw 4-D i samego zaworu - zawór pewnie 1".

Same rury też są za długie, zaw 4-D powinien być tam gdzie pierwsze kolanko za kotłem, same rury 35 miedź, z zaw minimum  5/4

 

Innym rozwiązaniem jest dostawienie pompy na powrocie z zaw 4-D na kocioł, wtedy reszta czyli rury 28 i zaw 1"  może zostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki za odpowiedzi B)

Zorientowałem się jeszcze że jest troszkę mała moc pieca 9 kw w stosunku do ogromnego odbioru ciepła przez 1,5 m2 wężownice 20-33 kw - 285L.

 

Mam jeszcze pytanie na koniec w sprawie obiegu kotłowego w moim przypadku z zaw 4D  :(  nie będę go już wymieniał na 3D.

 

Czy pompa może być na bajpasie między zasilaniem a powrotem ? foto nr 00 - termostat zajmuje się trzymaniem powrotu a siłownik 4D zadawaniem temp.

Pompa może być załączana cyklicznie przez termostat, z zewnętrznego przekaźnika jeśli jest pozwolenie z pieca (min. temp załączenia)  na prace pomp (cw lub co)

 

Czy bez bajpasa - pompa na powrocie z 4D jak kolega załączył lub może jeszcze na zasilaniu przed 4D wtedy już chyba bez termostatu :wacko:

 

Jakie są plusy i minusy tych trzech rozwiązań ?

post-59888-0-44889400-1458769152_thumb.jpg

post-59888-0-86289400-1458769158_thumb.jpg

post-59888-0-37267600-1458769165_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 x źle

Pompa na powrocie zaw 4-D, musi być za samym zaworem 4-D ,

Pompa ma pracować cały czas jak pracuje kocioł, gdyż ona wspomaga pracę tego zaworu ,

a u ciebie jest na powrocie całości - CO i CWU na dodatek sterowana termostatem.

Wstawienie pompy na bypassie równoległym do zaw 4-D zaburzy całkowicie jego pracę - ten układ odpuść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie po przeanalizowaniu te dwa schematy do kosza (czyli bez bypassu pompa zawsze za powrotem 4d)

Jednak pompa za 4D ogranicza mi kilka funkcji sterownika bo jest uzależniona od ciągłej pracy.

 

A możesz mi wyjaśnić w jakim sensie cyklicznie włączana pompa termostatem na bypassie zaburzy prace mieszacza w tym pierwszym schemacie ? Chwilowe zaburzenia zadanej temp na mieszaczu zostaną szybciej skorygowane przez siłownik niż jeżeli miałby pilnować powrotu - piec nie będzie chciał wręcz wypuszczać ciepła na dom bo ciągle będzie czekał na ciepły powrót - to jest może i dobre dla bardziej zaawansowanych sterowników w których mozna chociaz podac czas otwarcia zaworu, lub zakresu proporcjonalności kroku obrotu, stała czasu okresu postoju itp itd. gdzie mieszacz kreci sie jak szalony i szybciej zuzywa.

 

Podsyłam jeszcze ostatni schemat bardziej rozbudowany - grupa hydrauliczna montowana fabrycznie w kotłach lazar smartfire.

post-59888-0-14271100-1458774208_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.