Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Ekogroszku


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie cały sezon palę peletem węglowym Varmo i przy takiej temperaturze czyli 10 stopni w ciągu dnia, 3 w nocy spałam około 20-23 kg na dobę. Powierzchnia użytkowa 200 m2, w całym domu podłogówka + 2 grzejniki, zasobnik 300 litrów z cyrkulacji pracującą od 6 do 22. Czy to dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł byś wrzucić fotki popiółu. Jesteś zadowolony z tego opału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

palę peletem węglowym Varmo i

Jaki ma obecnie zapach po otwarciu worka  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja grzeje ok 130m2 większość grzejników dwie pętle podłogowki 160l zasobnik cwu cyrkulacja tylko na przycisk. Mam włącznik obok łazienki. Klikam pompka pracuje 45s i się wyłącza. Spalanie ok 9kg na dzień. Eko groszek groszek Chwalowice temp w domu 22-23 a sypialnia 20-21. Czasem przepale w kominku 1-2 tydzień 3 kawałki 30cm dlugiej brzozy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest w stanie odpisać czy jest to duże zużycie?

23kg na dobę zakładając kaloryczność deklarowaną przez producenta 26MJ spalonego ze sprawnością 70% daje 116KWh energii i średnią moc 4,8KW

czy to jest dużo czy mało nie da się odpowiedzieć niie znając potrzeb domu

200m nic nie mówi

to może być durszlak i wtedy 4,8KW będzie bardzo mało

a może być super izolowany i wtedy 4,8KW będzie sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ty chcesz porównywać?

każdy ma inny dom o innych potrzebach innej powierzchni inne instalacje temperatury inny komfort cieplny mieszkańców i inne zużycie CWU. mamy też różne opały i kotły a w nich osiągamy różne sprawności

tu nie ma czego porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle zadałem pytanie bo widzę że mamy problemy z komunikacją. W takim razie inaczej zapytam: Ile kg na dobę zuzywacie opału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie tak, ale też zależy czy kocioł dobrze dobrany i czy operator świadomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tyle ile wynosi zapotrzebowanie na ciepło konkretnego domu.

Czy kolega potrafi czytać ze zrozumieniem czy należy do 70% społeczeństwa i nie potrafi zrozumieć czytanego tekstu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Kolanin dobrze odpowiedział. Nie oczekuj że ktoś ci powie dużo czy mało. Jak chcesz porównać to poszukaj kogoś kto ma taki sam dom i taki sam kocioł i wtedy bedziesz wiedział. To tak jak byś zapytał: Panie czy w lewo to dobrze jadę czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolega potrafi czytać ze zrozumieniem czy należy do 70% społeczeństwa i nie potrafi zrozumieć czytanego tekstu?

 

Cieszę się,że zaliczasz się do tych,co umieją czytać ze zrozumieniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tak bez sensu pisac, że na zużycie ma wpływ wiele czynników o czym i tak wszyscy wiemy szybciej by było jakbyście napisali te informacje które ja umieściłem zakładając ten temat: metraż, ile sztuk grzejnikow, wielkość posługiwali, cwu i zużycie, i już by był jakiś obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MikiQ, dostałeś taką odpowiedź najprawdziwszą z prawdziwych, może pytanie słabo zadałeś. bo jeśli oczekujesz że ktoś napisze, że spalanie masz na + lub -, to powinieneś dopisać jaka temp na kotle, jaka na instalację, jakie cwu, jaki powrót (ważny parametr), podać nastawy, zdjęcia palnika, popiołu. zapytać czy jest szansa urwać coś z tego, czy lepiej iść z rodziną na spacer.

 

ale żeby nie było że na forum są same buce i robią Tobie na złość, to czy lepiej się poczujesz jak napiszę że dziennie spalam ok 30kg miału kl.25, pozostałe dane w profilu? (dane na dzień dzisiejszy, w nocy -3, w dzień 2 i wieje). na samo cwu spalam ok 8-10 kg/doba, cyrkulacja włączona przez 4 godz. czy to coś wnosi? NIE

 

PS. Andrzej_M_ kiedyś pisał o tym paliwie, może odszukaj ten temat i napisz swoją opinię, umieść zdjęcia, taka opinie to dla innych coś więcej niż pitolenie o spalaniu.

a jak dla mnie spalanie to ważna kwestia, ale nie najważniejsza. dlaczego? bo w komin poleciało. ważniejsze jest jakie będzie jutro, i czy jest szansa żeby było mniejsze niż dziś :P

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MikiQ

a co ci po metrażu grzejnikach i innych duperelach skoro każdy dom ma inne straty ciepła i od tego jest uzależnione spalanie

to jakbyś chciał spytac ile pali twoje auto- to Ci odpowiem- ano panie pali 45L/100km 

mimo że posiada tak jak twoje koła kierownicę i dach- czyli części, które na spalanie wpływ mają znikomy podobnie jak znikomy wpływ ma liczba grzejników czy metraż podłogówki.

mogą być 2 domy o identycznej powierzchni i takiej samej instalacji, opale i kotle i w jednym będzie zużycie opału 2 krotnie wyższe niż w drugim z powodu wiekszego zapotrzebowania na ciepło.

to jest istotne przy określaniu zużycia a nie ile masz grzejników zwłaszcza gdy nawet nie podałeś ich mocy a grzejnik grzejnikowi nie równy

dlatego zarzucając innym brak czytania ze zrozumieniem jesteś hipokrytą gdyż sam do tej pory nie zrozumiałeś tego co Ci inni napisali

ale co ja tam wiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Nie wiem, czy w dobrym miejscu zamieszczam temat, jeśli nie, to proszę o wyrozumiałość. Od dwóch miesięcy mam piec Żar typu

Wygoda- RN. Mam problem z ilością spalanego groszku. Mam dom ok. 20-letni, ocieplony, nie najnowsza instalacja, powierzchnia 110m. Na dobę spalam jakieś dwa worki, czyli 50kg. Wydaje mi się, że za dużo. Piec został ustawiony przez znajomego, a właściwie są ustawienia fabryczne. Jestem zielona w temacie, ale mimo wszystko zużycie powinno być chyba mniejsze. Chodzi mi o to, czy tak musi być, bo dom nie najnowszy - jak mnie niektórzy przekonują; czy też trzeba samemu zmieniać ustawienia aż dojdzie się do zadowalającego stanu. Temp. zadana na piecu 50, nie dymi, groszek spala się dobrze. Wiem, że powinnam podać więcej danych, muszę najpierw to sobie wszystko sprawdzić i spisać. Chodzi mi o to, czy można coś pozmieniać w ustawieniach, czy też nic się nie da zrobić. Przy takim zużyciu, to wyjdzie mi prawie 2 tony na m-c. Nawet, jeśli to nie jest nowy dom, to chyba i tak za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Stanowczo za duzo. Napisac musisz napisac jaki masz sterownik. Jakie ustawienia podawania i powietrza. Czy ma tryb automatyczny (PID) czy nie. Czy jest przeslona na wentylatorze i jak domknieta. Jaka instalacja. Jakie temperatury w domu. Zrobic zdjecia co jest na palniku. I jaki popiol. Widze, ze palnik chyba fajkowy i nieobrotowy w tym kotle. I podstawa... czy korona palnika jest uszczelniona wzgledem obudowy palnika. Czesty blad, nowych uzytkownikow ktory na poczatku sprawia za powietrze uchodzi bokami zamiast przez palenisko wychladzajac na biezaco kociol.Jak bedziesz w stanie podac powyzsze bedzie mozna cos doradzic. A bezobslugowosci kotla z podajnikiem to mozna zapomniec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodałbym jeszcze pytanie o węgiel

50kg czeskiego gnoju z marketu i 50kg ekoreta czy Wesołej to sa zupełnie inne poziomy mimo tej samej wagi paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dla osób które myślą że dużo im pali kocioł.  czy zużycie ok. 60kg ekogroszku/ 23mgj/ na dobę przy -20st na zewnątrz to dużo? dom ok 120m, po początkowym niedowierzaniu na spokojnie wszystko sprawdziłem i okazało się że tyle potrzebuje ten dom. niby nie wielki ale pod całością piwnice i brak ocieplenia podłogi oraz stropu, mury tylko 5cm styro  i dopełnieniem tego wszystkiego jest temp 23-24st uznawana jako komfortowa oraz duże zużycie cwu. węgiel spalony moim zdanie bardzo dobrze z leciutkim nadmiarem powietrza. temp. spalin przy takim zużyciu 150-160st. teraz kocioł spala ok. 20-23kg i spaliny 90-100st.wniosek jest taki że jeśli chcę spalać mniej muszę zmniejszyć zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Co do ustawien to od tych spraw guru to Timon. Zmien ustawienia. Podawanie 5 sek i przerwa 45 do 50 sek. jezeli sterownik ma regulacje obrotow dmuchawy to ustaw wstepnie na 30%. Jezeli ma tylko przeslone zostaw ok 1,5 cm przerwy. Plomien ma byc niekopcacy ale jednoczesnie nie taki jak w kuzni. Kopiec(zar) ustaw wstepnie recznie takzeby mial wysokosc na koronie ok. 3 cm. Czyli w trybie recznym podkrec slimak przy nadmuchu i tak popal chwile. Do momentu az uzyskasz odpowiednie palenisko i ogien. Przelacz na automat i zajrzyj po kilku godzinach jak palenisko wyglada. Jezeli jest niedopal i zar za wysoko to nalezy wydluzyc przerwe podawania, Jezeli palenisko schodzi w glab retorty nalezy przerwe skrocic.

Nie moge znalezc instrukcji tego sterownika nigdzie zeby zajrzec. Wrzuc jakies zdjecia co ten hydraulik tam namacil. Jest tu wiele madrych glow to ocenia to nalezycie poczynania pana fachowca.

A podstawa i pierwsze co nalezy sprawdzic to uszczelnienie kolnierza retorty. Rzadziej wystepuje sznur a czesciej jest tak, ze trzeba uszczelnic przy montazy kotla silikonem 1200 stopni.  W takim podajniku trzeba tez dwa trzy raz w roku czyscic komore napowietrzajaca. Brak uszczelnienia powoduje lewe przedmuchy powietrza i permamentne wychladzanie kotla. Co sprawia ze pochlania wegiel w ogromnych ilosciach.

 

http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html

Po lewej jest kilkadziesiat zdjec jak krok po kroku to wykonac.

 

Edit: duzym minusem w tym kotle jest ruszt wodny. Jak wyglada produkcja sadzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.