Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Pieca Na Drzewo Oraz Bufora. Ogrzewanie Podłogowe


sieno26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Od nowego roku mam zamiar "urządzać" kotłownie. Mój dom ma 180m2 powierzchni, po 60m2 na poziom. Ocieplenie jest 15cm styropian oraz na dwóch poziomach jest ogrzewanie podłogowe, piwnica garaż kotłownia są grzejniki panelowe RADSON. 

Moje wytyczne co to CO CWU to możliwie najdłuższy czas grzania na jednym załadunku.

Rozważam cały czas takie oto rozwiązanie:

Bufor 1000l bez wężownic ogrzewany piecem na paliwa stałe (głównie drewno) następnie pompka z sterownikiem z histerezą podłączona pod zbiornik cwu 300l przy spięciu dwóch wężownic( w dalszej przyszłości mam zamiar założyć kolektory słoneczne, wtedy wepnie się je w dolną wężownicę).

Jeśli chodzi o CO podłogowe planuję założyć zawór 3drożny tylko niewiem jaki itp (sterowanie pogodowe, oddzielny sterownik). Prosił bym doradzić coś bo sam niewiem. Rozdzielacze mam bez pomp, z przepływkami.

Nie mam jeszcze wybranego pieca, możecie coś polecić ciekawego. Dodam że całość ma być stosunkowo nie droga tzn nie najwyższa półka. Myślę ok 10tys przeznaczyć na to. Zbiornik CWU mogę kupić z 2x wężownica 300l za 1000zł.

Pozdrawiam i proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki kocioł planujesz do tego podłączyć? Ja bym na twoim miejscu pomyślał o wiekszym buforze. Te 1000l to na prawdę nie jest tak dużo. Polecam zastanowić się nad wezownica cwu do bufora zamiast oddzielnego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotła to nie wiem jescze, jakieś DEFRO KDR 2 PLUS lub coś innego. Na dzień dzisiejszy niewiem. Napewno coś z nadmuchem, sterowaniem pompą która będzie ładować bufor itp. Jeśli kupiłbym bufor z wężownicą cwu to w przyszłości kolektory musiałbym podpiąć przez wymiennik co nie za bardzo mi się widzi. Dodatkowo po włączeniu ciepłej wody na raz w 3 miejscach wydaje mi się że dużo tej wody nie będzie i bufor tak szybko nie ogrzeje wężownicy (tak mi się wydaje). Co do większego bufora to niestety jest to max jaki mi wejdzie przez drzwi

Większość pomieszczeń przez następnych kilka lat nie będzie ogrzewane jedynie delikatnie podgrzewane ze względu na to iż będę mieszkał tylko z żoną więc powierzchni grzewcza się trochę zmniejszy.

Nie zależy mi aby bufor trzymał mi kilka dni w zimie bo to niemożliwe, zadowolę się jak będzie trzeba palić w piecu przy temp na zewnątrz ok -10 co drugi dzień.

Jestem początkującym instalatorem więc proszę o wyrozumiałość jeśli coś źle przedstawiam (wiąże się to z małym doświadczeniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS z nadmuchem do drewna to idealny zestaw do najbardziej nieekonomicznej utylizacji opału. Do drzewa to najlepiej kocioł HG albo ewentualnie DS.

Kolego poczytaj najpierw:

http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a

 

Jeśli kupiłbym bufor z wężownicą cwu to w przyszłości kolektory musiałbym podpiąć przez wymiennik co nie za bardzo mi się widzi. Dodatkowo po włączeniu ciepłej wody na raz w 3 miejscach wydaje mi się że dużo tej wody nie będzie i bufor tak szybko nie ogrzeje wężownicy (tak mi się wydaje).

Nic bardziej mylnego

 

 

Nie zależy mi aby bufor trzymał mi kilka dni w zimie bo to niemożliwe, zadowolę się jak będzie trzeba palić w piecu przy temp na zewnątrz ok -10 co drugi dzień.

 

1000l bufor nie zapewni ci tego komfortu, chyba że budujesz dom superenergoszczedny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o dmuchawie do drewna, tak samo unikaj rusztu wodnego. Ceramika, szamot w środku jak najbardziej wskazane, tak samo jak otwory powietrza wtórnego. Jeżeli nie masz porządnie wysezonowanego drewna, to nie pakuj się w HG. Dolniak jest mniej wybredny. Jak małe drzwi do kotłowni albo niskie pomieszczenie, to zawsze możesz wstawić dwa bufory, fabryczne mają tyle króćców, że bez problemu je połączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi są 80cm więc 1000l max wejdzie bez izolacji (fabrycznej), wysokość jest standardowa 2m<. w kotłowni nie ma dużo miejsca, a niechciałbym zająć powierzchni zbiornikami kosztem opału. Mogę też postawić bufor za ścianą kotłowni w następnym pomieszczeniu. Tylko cały czas niewiem jak dobrać wszystko tzn bufor bez wężownic 1000l + zbiornik cwu 300l 2xwężownica czy ma to sens. Zbiornik cwu byłby ładowany pompą z sterownikiem histerezowym (różnica temp między buforem a zbiornikiem cwu). Nieukrywam że liczę się z kosztami i nie stać mnie na rozbudowane kosztowne rozwiązania. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi bufor wpięty szeregowo w pierwszy to tylko kilka śrubunków więcej. U mnie jest to podobnie rozwiązane - dwa bufory po 1000 l bez wężownic, wpięte równolegle, plus cwu 300 l z dwiema wężownicami. Wszystko ogarnia jeden sterownik tech. A co jak będziesz chciał zagrzać tylko cwu bez ładowania bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przewiduje takiej opcji bo będę wolał zagrzać w lecie cały bufor i mieć cwu przez kilka dni. Co myślisz o takim rozwiązaniu?? Posiadasz podłogówki?? Na ile wystarczy powiedzmy taki 1000l bo drugi 1000l to koszt nastepne 2500zl a chcielibysmy sie w 2016 wprowadzić więc jest mnóstwo innych wydatków. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym przewidział na Twoim miejscu :) Przynajmniej u siebie przewidziałem, ustawiam na sterowniku "priorytet bojlera" i mam ciepłą wodę w pół godziny od rozpalenia. Załóżmy, że nie ma kto rozpalić przez kilka dni, cwu jest wybrana "do zera", na bojlerze, kotle i buforze po 20 stopni... I co wtedy? Liczyłeś sobie, ile czasu zajmie Ci naładowanie bufora kotłem o mocy 15 KW, bo mocniejszy to raczej Ci niepotrzebny? Ja nie mówię do 80 stopni, ale tak, żeby chociaż zaczął ładować bojler, u mnie pompa cwu załącza się przy 40 stopniach na buforze.

Posiadam podłogówki, ale bufor traktuję raczej jak sprzęgło niż zapas dla podłogówek. Powiem Ci, że te 1000 l to prawie nic, jak się otworzą grzejniki czy chociaż pętle w łazience w lecie, jak polata trochę pompka obiegowa cwu... Ot, ciepły poranek bez konieczności wczesnego rozpalania w okresie przejściowym, nic więcej. Wszystko zależy, ile masz bab w domu i jaki rozbiór cwu :) Nie łudź się też, że zawsze naładujesz bufor do 80 stopni, odechce Ci się stać i pilnować kotła pod koniec ładowania (żeby nie przesadzić z zasypem). Drewno jest dość niewdzięcznym paliwem, niejednorodnym powiedziałbym, więc nie będzie tak, że sobie odmierzysz na koszyki czy wagowo zasyp i zawsze trafisz w punkt.

Co do bufora, to nieocieplone 1000 l można kupić za około 1700 zł. Ocieplenie lepiej wykonaj na własną rękę, było o tym na forum, ale nie łudź się, że to "firmowe" jest wiele warte, na pewno nie te 500 zł, które mi kazali dopłacać za takowe. Możesz zacząć od jednego bufora, ale przynajmniej zostaw sobie opcję podłączenia drugiego - pierwszy ustaw jakoś rozsądnie, z króćcami w dobrą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sieno 26: Oczywiste jest, że nie czytałeś tekstów podlinkowanych przez papęsmurfek. Zrób sobie jeden, duży bufor na miarę z wężownicą dla CWU, ogacony perlitem. Lepsze i tańsze rozwiązanie niż kilka buforów łączonych. Jeśli ograniczeniem jest szerokość drzwi, to bufor można zrobić skręcany z kilku kawałków, albo spawać go bezpośrednio w  piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przewiduje takiej opcji bo będę wolał zagrzać w lecie cały bufor i mieć cwu przez kilka dni.

Ty tylko bufor z dwiema wezownicami. A w przyszłości pomyśleć nad dolozeniem drugiego zbiornika.

Tylko jeszcze jedna uwaga. Jak policzysz wszystkie koszta instalacji z buforem to wyjdzie tyle samo co kocioł podajnikowy. Jak nie masz dostępu do taniego opału to warto się zastanowić. Wygoda eksploatacji kotła podajnikowego jest bez porownania do instalacji z buforem.

Za to system z buforem jest tanszy w eksploatacji oraz bardziej uniwersalny i można go z czasem rozbudować np. Założyć PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak że lasu jest od groma własnego i nie przewiduje kupna wgl węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup DS z palnikiem ceramicznym. Na 180m^2 12-14kW DS wystarczy, nie więcej.  Kalvis, MPM albo od Przemka. Tanio i dobrze będzie MPM.  Zgazowujący drewno to duże prawdopodobieństwo, że będziesz w nim palić źle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś już zdecydowany na instalację z buforem o potraktuj go jako główne źródło ogrzewania domu które możesz zasilać w wielu różnych źródeł i wokół bufora buduj instalację. Wężownica cwu, wężownica solarna, lej kawitacyjny, miejsca na grzałki, możliwości wiele...

Najpierw lektura stron które podlinkowałem i już będziesz wiedział prawie wszystko.

A zbiornik możesz zamówić ewentualnie od kolegi p2ar, http://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok;) trochę poczytałem. Jedynym źródłem ciepła będzie piec na drzewo. Solary to myśli w dalszą przyszłość. Innych źródeł napewno niebędzie. Bez bufora grzanie podłogówki nie będzie raczej dobre dla pieca więc dlatego postawiłem na bufor, choć w mojej okolicy jest to trochę temat nieznany, niestosowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłby ktoś napisać jaki zestaw najlepiej będzie zastosować w moim przypadku żebym wiedział w którą stronę iść tzn chodzi mi o piec,bufor, zawór trójdrożny??, mieszający na cwu?? sterownik do pieca itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze to kocioł HG do tego jakis buforek ktory robi za sprzegło ochrona powrotu na zaworze termostatycznym  no i zasobnik min 140l z wezownicą spiralną to najprostrze rozwiazanie dla ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko grzanie tego zbiornika cwu odbywalo by sie z pieca czy bufora?? Czy mozna to rozdzielic jakos na dwie opcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko grzanie tego zbiornika cwu odbywalo by sie z pieca czy bufora?? Czy mozna to rozdzielic jakos na dwie opcje?

oczywiscie że z kotła jako piorytet ,natomiast jesli chcesz sie pobawić to mozna tez załozyć zawór przełaczający albo druga pompe do tego sterowanie i warunkowe ładowanie z bufora moim zzdaniem bez sensu ,bufor ma być tylko bezpiecznikiem czyli czym w rodzaju sprzegła a nie buforem jako tako takie sa moje załozenia i tak instalace pracują najlepiej ,inwestycja w bufory to wywalenie kasy w błoto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie byłby bezpiecznikiem ale w lecie miało by sens zrobienie z niego "dogrzewacza" cwu?? wiadomo że 300l cwu w lecie wystarczy powiedzmy na 2 max 3 dni dla 3 osób, natomiast dzięki buforowi można by było ten czas wydłużyć??

Jest możliwość by w lecie piec ładował automatycznie bufor oraz zbiornik cwu?? Przez co cwu była by gotowa po niedługim czasie a bufor by się ładował dalej do określonej temp i potem dogrzewał by cwu przez kolejne dni. Ma to sens i da się jakimś sterownikiem to spiąć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się za bardzo na rysowaniu schematów, więc opiszę Ci jak to działa u mnie. Podstawa to kilka pomp obiegowych różnej mocy i małe sprzęgło, takie na ok. 10 l. Pierwsza pompa jest zaraz za kotłem, włącza i wyłącza ją czujnik temp. na kotle. Ochrona powrotu kotła przez zawór 3D. Jak już się rozpali, pompa się włącza, a po jakimś czasie zawór 3D zaczyna się otwierać. Wtedy ciepła woda trafia do sprzęgła. Z niego wychodzą rury do: bufora (bez pompy), do bojlera cwu (z małą pompką) i na CO (mocniejsza pompka, obsługuje grzejniki i rozdzielacz podłogówki, ponadto przy rozdzielaczu jest pompa do podłogówki uruchamiana jednocześnie z pompą CO). Pompami cwu i CO steruje czujnik umieszczony w buforze, przy samej górze. Oznacza to, że trzeba nieco podładować bufor, żeby wystartowały pompy, oczywiście próg ich załączenia ustawia się na sterowniku, więc w razie czego mogą startować od razu.

I teraz tak - w pierwszej kolejności kocioł ładuje bufor, gdy temp. na buforze osiągnie 30 stopni, włącza się pompka CO i grzeje chałupę. Gdy spadnie poniżej 30 stopni (upraszczam, bo jest jeszcze szereg innych warunków, np. z regulatorów pokojowych) - pompka się wyłącza. Nie ma znaczenia temperatura na kotle, tylko na buforze, czyli gdy się pali, to kocioł podładuje bufor i CO załącza się ponownie. Tu oczywiście kwestia dobrania odpowiedniej histerezy, żeby nie załączało się to co chwilę. Gdy pozamykają się głowice termostatyczne na grzejnikach i pętle na podłogówce, zasilenie CO osiąga praktycznie tą samą temp. co powrót i wzrasta temp. na buforze. Tu znowu upraszczam, bo przed pompami CO i przy rozdzielaczu podłogówki są jeszcze zawory 3D - pierwszy puszcza na pompę CO max. 65 stopni, żeby nie poparzyć się o grzejniki, drugi puszcza na rozdzielacz max. 35 stopni.

Gdy temp. na buforze osiągnie 37 stopni, włącza się pompa CWU i działa aż do osiągnięcia temp. zadanej na bojlerze albo do spadku temp. na buforze poniżej 37 stopni. Czyli w tym przypadku cwu jest grzana na końcu, chyba że przestawimy sterownik w tryb pracy "Priorytet bojlera", wtedy pierwsza włącza się pompka cwu. Nie zapominamy o zaworach zwrotnych, żeby bojler nie wychładzał się grawitacyjnie. Steruje tym wszystkim sterownik Tech 409. Fajna sprawa, można ustawiać wiele parametrów, np. tygodniowe plany pracy dla każdej z pomp (mi się przydaje tylko do obiegowej cwu).

Tak to u mnie działa, jak się komuś chce to może to narysować. Starałem się pisać w prosty sposób, mam nadzieję że nie zagmatwałem Ci tematu, niestety tak to wygląda jak chcesz używać grzejników, podłogówki i cwu. Pominąłem temat kotła gazowego, bo na razie go nie używam. Na lato zamiast solarów planuję ogniwa fotowoltaiczne i grzałkę do bufora i bojlera. Także w sumie to bufor jest takim dużym sprzęgłem, a prawdziwym buforem ciepła działającym pasywnie jest dom, ściany i beton nad podłogówkami, dlatego nie warto oszczędzać na ociepleniu. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Hogan za dokładny opis. Lepiej bym to widział jak by był rysunek no ale też nie jest na moje siły. U mnie nie ma grzejników w części mieszkalnej jedynie drabinki które będą grzały na takich parametrach jak podłogówka.

Czyli kupując ten sterownik będę mógł:

- sterować zaworem trójdrożnym na rozdzielacze podłogówki który będzie dodatkowo regulowany czujnikiem pogodowym (przez co w lecie przeważnie będzie on zamknięty dzięki czemu nie będę musiał zamykać żadnych zaworów na wiosne na CO) dobrze myślę??

Natomiast zawór trójdrożny termostatyczny od zabezpieczenia powrotu otwiera się automatycznie bez żadnej automatyki??

-sterować pompą CWU (tylko proszę wyjaśnić czy będzie ona tylko ładowała CWU z pieca czy także z bufora latem)

-pompą CO która będzie pchała na rozdzielacze podłogówki oraz jeśli bym wpiął między pompę CO a zawór trójdrożny grzejniki z garażu by miały większą temp niż podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sieno26, pomału coś zaczynasz kontaktować z buforem i wężownicą cwu  ;)

Tu nie szukaj porady szukaj tam gdzie masz dużo do czytania=porady papy smerfa.

Niestety to liga podwórkowa jeśli chodzi bufory z wężownicą cwu :D 

Nie mylić z całym forum, tu pozdrawiam znakomitego admina  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.