Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Heitz Problem Z Ustawieniami, Duże Zużycie Paliwa


tomo321

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym się przywitać na forum, czytam od dawna ale wpis pierwszy. Jak każdy na początku swojej drogi z ogrzewaniem domu, mam pewien kłopot, słuszny czy też nie ocenimy za chwilę.

Na początek dane, której wydają mi się istotne: dom nowy, energooszczędny, ściana 24 gazobeton + 15 styropianu, okna 6 komorowe, trzyszybowe, wełna na poddaszu 25 cm - absolutny standard na chwilę obecną, jeśli chodzi o oszczędne domy, a może nawet i więcej. Instalacja podłogowe na dole jakieś 50m2 plus 2 grzejniki w sieni i w garażu (wyłączony), na górze podłogowe w łazience i garderobie plus 6 grzejników. Kocioł Heintz 16 kW z rusztem wodnym, opalany ekogroszkiem. Na chwilę pisania posta ustawienia:

czas podawania 10 sek, 

przerwa w podawaniu 55 sek,

przerwa w podawaniu w nadzorze 15 min,

nadmuch na 37% przesłona wiatraka otwarta na maxa (tu ze względu na sadzę, konsultowane z serwisem, wcześniej 30% i przesłona zamknięta na 80% sadza w kotle 3-4 mm).

 

Popiół, jak i płomień, wygląda dobrze - wg mojej oceny. Ale zużycia wydaje się zbyt duże. Jak w obecnych warunkach powinien się zachowywać kocioł. Mój na chwilę obecną (w zależności od ustawień, które co chwile się zmieniają) w trybie praca dochodzi do zadanej temp w około 20-25 min, w nadzorze pozostaje około 1h.  

 

Instalacja słusznie czy też nie z zaworem 3 drożnym, a nie 4 drożnym. I tu pojawia się pierwsze pytanie - Czy musi być 4 drożny i jakie są między nimi różnice?

 

Na chwilę obecną kocioł spala w granicach 25 kg/dobę. Wcześniej pracował w fuzzy logic i było podobnie, rzekłbym nawet, że zużywał więcej. Co ważne dom wykończony w okresie od kwietnia do lipca, zamieszkały od końcówki lipca. Czy to spalanie jest na odpowiednim poziomie? Czy dom w 1 sezonie zużywa 2x więcej paliwa? Moje oczekiwania są aby spalać około 15 kg/dobę - może te są zbyt wygórowane? Na chwilę obecną zamiast cieszyć się domem, większość czasu spędzam przy piecu i ciągle coś tam kręcę. 

 

Jeśli macie garść porad od czego zacząć walkę z kotłem chętnie poczytam. Nie chcę zmieniać wszystkich parametrów na raz. Jak zacząć?

Trochę chaotyczny ten mój post, ale staram się zawrzeć odpowiednio dużo danych na sam początek. Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 dniach nieobecności aktualizuję temat. Sterownik Ecomax. W piątek wizyta serwisu, wymiana sterownika pokojowego. Spalanie bez zmian. 25 kg węgla starcza na około dobę. Wczoraj wyjeżdżałem i ustawiłem piec na nieobecność w domu zadana temperatura w pomieszczeniach 20 stopni. Liczyłem na mniejsze zużycie, wyszło to samo, 25 kg spalone w 28h. 

Ustawienia na chwilę obecną (od piątku):

czas podawania 10 sek, 

przerwa w podawaniu 60 sek,

przerwa w podawaniu w nadzorze 40 min,

nadmuch na 35% przesłona wiatraka otwarta na maxa. 

 

Dodaję zdjęcia kotłowni, jeśli będzie potrzeba opisania, to w późniejszych postach. Na chwile obecną intresuje mnie jakie powinno być optymalne położenie zaworu trójdrożnego. Niestety nie wszędzie mam możliwość kontroli temperatury i nie widzę jaka temperatura idzie w układ przy różnych ustawieniach zaworu.

d9e9434ae0de385fmed.jpg

Tu ujęcie z góry, z przodu przebiega zasilanie bojera, z tyłu, dolne podłączenie zaworu 3 drożnego, powrót z instalacji.

73cbf4213924.jpg

Zasilanie podłogówki. Z prawej strony zawór trójdrożny z termostatem, tylko na podłogówkę, zakres regulacji 25-50 stopni (jesli dobrze pamiętam), na chwilę obecną ustawiony na około 35 stopni.

4f673927ac65.jpg

 

Weekend w większej części poza domem i nie miałem czasu obserwować przy obecnych ustawieniach jak piec pracuje, ile czasu zajmuje dogrzanie do zadanej temp. i ile czasu pozostaje w nadzorze.

Zapraszam do dalszej dyskusji i oczekuję pomocy. Ponowię pytanie czy pierwszy sezon grzewczy może być, aż tak duża różnica w zapotrzebowaniu na ciepło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hej, jak sobie poradziles z ustawieniami pieca żeby mniej palił ? Podaj jak możesz jakie masz teraz ustawienia. Mam heitz eko 24kw. Czas podawania 7s, wentylacja 35%, przerwa 25s. Szybko osiąga żądaną temperaturę ale po wejściu w nadzór po ok 25, 30 min temperatura spada poniżej histerezy wynoszącej 3°C. Zauważyłem że czopuch ma bardzo wysoka temp bo nie można nawet dotknąć ręką. Dodam że na tą chwilę przy obecnej temperaturze ok 5°C na dworze pali mi ekogroszku ok 25 - 30 kg na dobre.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.