Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko Pz - Prośba O Pomoc.


Trebuh56

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panowie mam prośbę ale od początku.

Domek parterowy bez piwnicy i poddasza 160m2, ocieplone tylko ściany.

11 kaloryferów + 50m2 podłogówki.

Piec Defro Komfort Eko PZ 20kW(sterownik K1P z PID) + zbiornik na 200L CWU.

Dwa zawory mieszające, jeden od kaloryferów(set=35 C), drugi od podłogłówki(set=20 C).

 

Zacząłem palić na początku października na (prawie) domyślnych ustawieniach pieca z PID'em(55 C kocioł , 40 C CWU).

Jedyna zmiana to ustawienie mocy kotła na 15kW(tak jest cały czas).

 

 

Przyznam że nie miałem czasu "bawić" się innymi ustawieniami i pewnie przez to w ciągu 8 tygodni zużyłem jedną tonę ekogroszku!

 

Ekogroszek jest raczej dobrej jakości, ten sam u kolegi kilka domów dalej, na piecu Defro ale bez PID'a, daje popiół jak mąka prawie, zero spieków i jest go zdecydowanie mniej u mnie po jednym dniu jest prawie cała brytfanka.

 

Prośba o jakąkolwiek pomoc w doborze ustawień, na poniższych zdjęciach widać że coś jest nie tak ze spalaniem/popiołem:

 

wys_1.jpg

 

 

palenisko_1.jpg

 
 
popiol_1.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, faktycznie, Ty "zużyłeś" ten ekogroszek, a nie go spaliłeś!!

 

W zasadzie wiekszość zawartości popielnika to groszek, nie popiół. Wygląda na to, że nie pali się w ogóle dalej od podajnika, tylko przesypuje niespalony węgiel.

 

1/ czy uszczelniłeś palnik (jeśli nie, szukaj na forum - jest wyjaśnione, jak to zrobić)

2/ musisz wymusić dłuższe pozostawanie węgla na palniku lub mniejszy nadmuch, ale o szczegóły proś kolegów ogarniających te sterowniki.

 

Niestety, jeżeli grzanie 35 stopni kaloryferów i 20 podłogówki Ci wystarcza, to masz przerąbane - małe zapotrzebowanie na ciepło i palnik ekoenergia - witaj w klubie skrobiących się po głowie z myślą "jak to ogarnąć"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adn.1 Palnika nie uszczelniałem, sprawdzę co to za teoria.

adn.2 Czy można wymusić dłuższe pozostawanie węgla na palniku zmniejszając o kilkanaście procent ustawienie "Korekta podawania" na sterowniku?

 

35 stopni C na kaloryferach nie wystarcza :) ustawiłem tak, ponieważ jeszcze tam nie mieszkam. W tej chwili daje to około 15-16 stopni ciepła w środku, także mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie,

Nadal nie jest dobrze, jest chyba nawet gorzej.

Ustawiłem korektę podawania na -10 i korektę wentylatora na -8, spieki jak były tak są. Zużycie groszku bardzo duże. Popiołu mnóstwo.

Pytanie czy lepiej bawić się ustawieniami "korekta podawania" i "korekta wentylatora" czy może w "menu serwis/ Parametry mocy" spróbować coś zmienić? Jeśli tak to które parametry i jak, w górę czy w dół np.:

- Min. praca podajnika

- Max. praca podajnika

- Min. przerwa podawania

- Max. przerwa podawania

itd...

 

Prośba o jakieś sugestie.

 

Wieczorem dodam kilka fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw moc na 20kW, czyli na taką jak powinna być. To może nie mieć znaczenia, ale kto ich tam wie. Palniki w kotłach 15kW i 20kW nie muszą być identyczne, wiec każdy może potrzebować innych ustawień domyślnych sterownika.

 

Nie zmieniaj obu "korekt" jednocześnie. Najpierw obniżaj korektę podawania nie zmieniając dmuchawy (0). Jeżeli to nie pomoże, to wróć korektą podawania na 0, a zwiększaj korektę dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek to może zmień... nazywało się to granulacja paliwa lub kalorycznoć paliwa (zmieniają sie parametry mocy wentylatora i czasy podawań i przerw) i wtedy pobaw się współczynnikami mocy kotła i wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wwoytek: granulacja paliwa ustawiona na wysoka kaloryczność.

 

janklos12: spróbuję uszczelnić ale przyznam że się trochę boję to robić, mam nadzieję że nic nie spieprzę.

 

 

Obecne ustawienia: moc 20kW, i jedyna zmiana to korekta podawania na -12.

Nadal jest kiepsko, teraz nie może osiągnąć zadanej temperatury (temperatura wynosi około 51 stopni C, przy zadanej 55).

Palenisko, popiół oraz zużycie wygląda tragicznie.

 

Zdjęcie z 26-11-2015 z godziny 21:00:

 

21_noc.jpg

 

 

Zdjęcie z 27-11-2015 z godziny 07:00:

 

8_rano.jpg

 

Mnóstwo spieków i popiołu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palnik przewęglony i do uszczelnienia

nic nie zepsujesz 

wygaszasz, ściągasz koronę, odwracasz w rowek dajesz silikon do 1500stC zakładasz tylko sprawdź żeby strzałka na koronie była w dobrą stronę a jeśli nie ma oznaczeń to bok bez nacięć jest od strony kosza.

po około 10 minutach możesz rozpalać.

potem do poprawy ustawienia - za dużo podawania 

ale to dopiero po uszczelnieniu palnika gdyż zmieni się dystrybucja powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem. Nie dochodziła temperatura i nie dopalał węgla. Serwis kotła powiedział że jest za mała temperatura spalin. Okazało się że jak wyczyściłem czujnik spalin to temp. podskoczyła z 60C na 150C a ma to wpływ na pracę zPID bo jest to jeden z parametrów branych do algorytmu. Przy okazji serwisant powiedział żeby przymykać czopuch. Zadzwoniłem jeszcze to serwisu TECH i serwisant kazał mi zmienić max temp. spalin z  260 na 290. po 15 minutach piec z 48C wskoczył na zadaną 60C i po tym zaczął się regulować. Zostało mi tylko zmniejszać podawanie bo nie dopalał mi węgla. teraz mam zmniejszone podawanie do 75%.

 

Co do aktualizacji to jest ver. 2.4 B)

 

Wszystkie moje zmiany ustawień są dokonywane w konsultacji z serwisem i biorę odpowiedzialności jeśli ktoś coś zmieni i zepsuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik uszczelniłem, rzeczywiście nic trudnego, poniżej foty.

Zadana temperatura(55) utrzymuje się bez problemu, korekta podawania ustawiona na -8.

Teraz wygląda to trochę lepiej, ale nadal mam sporo popiołu i spieków(patrz foto).

No i to zużycie groszku, worek na dzień!

Zastanawiam się nawet czy nie przejść na sterowanie bez PID'a.

 

Co do czujnika temperatury spalin to nie bardzo wiem jak go wyczyścić, wykręca się go? Wyciąga? Nie chciałbym niczego spieprzyć.

 

Co do wersji oprogramowania sterownika K1P to na stronie DEFRO widzę tylko 2.2.8.

 

 

korona.jpg

 

 

Palenisko dzień po uszczelnieniu:

 

palenisko.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób korektę mocy na minus i to sporo aby podawał rzadziej opał 

możesz też podnieść korektę nadmuchu w górę ale jesli kocioł osiąga zadaną to sugeruję obnizyć moc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam nazewnictwa a nie chciało mi sie sprawdzać w instrukcji

tak - wykonaj korektę podawania na minus- rób to stopniowo co 2-3 oczka i czekaj kilka godzin obserwując ilośc niedopału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.