Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła - Firma


SNK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu zakupiłem dom poniemiecki do remontu. Niedługo zaczynają się pracę z wymianą dachu ( + ocieplenie  poddasza ) oraz docieplenie ścian zewnętrznych ( 15-20 cm styropianu ). Do tego wszystkiego mam jeszcze do zrobienia od nowa piec i instalacje. Dom jest o pow. użytkowej 120m2 ( są dwa niezależna mieszkania w budynku ), klatka schodowa, poddasze i piwnica. Chciałbym naturalnie ogrzewanie w obu mieszkaniach, na poddaszu, który zaadoptuje, na klatce schodowej ( max do 15stopni, tak, żeby nie zmarznąć idąc do mieszkania ) i piwnica ( też tak do 15stopni ). Powierzchnia ogólna to byłoby do 220m2, tak mi się wydaję. Zastanawiam się jakiej mocy piec powinienem zamontować i jakiej firmy polecacie ( z podajnikiem ).

Prawdopodobnie będzie montowana powietrzna pompa ciepła. Pozdrawiam.

 

ps. zaporoponowano mi kocioł firmy Kotrem z Kłobucka, czy ktoś coś słyszał o nich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek podstaw dane budynku pod linkiem:

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

 

i wklej tu link do strony z wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/zlr

 

Ogrzewanie ma być praktycznie wszędzie, kwestia jaki piec, lub jakiej marki? Jeden z instalatorów zaproponował kocioł Metach-fach z podajnikiem 18-20kW. Szczerze napiszę, że nie znam tej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zrobisz jak opisałeś na ciepłowłasciwie i dasz 20cm styro na ściany i tyle samo wełny od góry to kocioł max 10KW jest Ci potrzebny i takiego bym szukał

jesli nie czytałeś to zerknij w mój poradnik i odpowiedz sobie na pytania w nim postawione odnośnie paliwa, sterowania i obsługi, to pozwoli CI podjąć odpowiednią decyzję.

instalatorzy polecają zazwyczaj kotły zbyt duże i jedynie te z których mają prowizję odpowiednią. bardzo rzadko poleca CI kocioł na miarę potrzeb domu i ze sterowaniem odpowiednim do instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego Ci ta PC jak chcesz ogrzewać kotłem na paliwo stałe? Poza tym to przydało by się trochę informacji o twoich zamierzeniach jeżeli chodzi o instalację. Co ma być: instalacja grzejnikowa, podłogowa czy może mieszana? Jak chcesz ogrzewać cwu (myślę że po to ta PC ale wprost tego nie piszesz). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/zlr

 

Ogrzewanie ma być praktycznie wszędzie, kwestia jaki piec, lub jakiej marki? Jeden z instalatorów zaproponował kocioł Metach-fach z podajnikiem 18-20kW. Szczerze napiszę, że nie znam tej firmy.

 

Według mnie na CO i CWU wystarczy z zapasem kocioł 12 kW i nie ma sensu brać grzmota 18 kW z palnikiem 25 kW lub większym.

 

Grzanie CWU pompą ciepłą się nie opłaca - jak chcesz odsprzedam Ci swoją, mało używaną, ale dobrze opomiarowaną.

 

Jeśli chcesz mogę podać sporo namiarów na użytkowników takich kotłów we Wrocławiu i okolicy to się przekonasz, że dużo większe domy ogrzewają z powodzeniem dobrze dobranymi kotłami o takiej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zrobisz jak opisałeś na ciepłowłasciwie i dasz 20cm styro na ściany i tyle samo wełny od góry to kocioł max 10KW jest Ci potrzebny i takiego bym szukał

jesli nie czytałeś to zerknij w mój poradnik i odpowiedz sobie na pytania w nim postawione odnośnie paliwa, sterowania i obsługi, to pozwoli CI podjąć odpowiednią decyzję.

instalatorzy polecają zazwyczaj kotły zbyt duże i jedynie te z których mają prowizję odpowiednią. bardzo rzadko poleca CI kocioł na miarę potrzeb domu i ze sterowaniem odpowiednim do instalacji

 

Skorzystałem z poradnika i policzyłem wg wskaźnika, czyli 80-90kW/m2 x 220 ( m do ogrzania ) i wyszedł mi kocioł w przedziale 18-20kW. Skąd te 10kW?

Pompa ciepła używana była by tylko w ciepłe dni ( do wody ), kiedy nie trzeba było by odgrzewać domu. Rozmawiałem też z instalatorem i polecił mi abym szukał kotła z minimalną dopuszczalną temp. na poziomie 40stopni, aby można było normalnie ogrzać dom, kiedy temp na zewnątrz jest równa +10stopni i przy tym nie tracić paliwa jak w zimę. Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie na CO i CWU wystarczy z zapasem kocioł 12 kW i nie ma sensu brać grzmota 18 kW z palnikiem 25 kW lub większym.

 

Grzanie CWU pompą ciepłą się nie opłaca - jak chcesz odsprzedam Ci swoją, mało używaną, ale dobrze opomiarowaną.

 

Jeśli chcesz mogę podać sporo namiarów na użytkowników takich kotłów we Wrocławiu i okolicy to się przekonasz, że dużo większe domy ogrzewają z powodzeniem dobrze dobranymi kotłami o takiej mocy.

Dlaczego nie opłaca grzanie pompą ciepła Cwu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SNK

poradnik polecałem raczej pod kątem doboru rodzaju palnika, wymiennika i sterowania a nie liczenia potrzebnej mocy

co innego liczenie przybliżone a co innego dokładne zwłaszcza gdy-chcesz dać 20cm styropianu na ściany.

wtedy potrzeby domu spadają poniżej 50W/m2 więc przyjmowanie 80-90W mija się z celem

również z celem mija się pompa ciepła tylko do CWU. kiedyś nabył taką SUSPENSER i ją opomiarował. wyszła średnia sprawność w okolicy 200% zamiast obiecywanych ponad 300%. szkoda kasy moim zdaniem gdyż zysk nie pokryje kosztu inwestycji.

co do minimalnych temperatur to teorie snute przez Twojego instalatora nakazują odpuścić sobie jego usługi

kupujesz kocioł o mocy możliwie zbliżonej do potrzeb a realizację sterowania temperaturą zlecasz urządzeniu które nazywa się zawór 4drogowy.

mozesz wtedy dać na instalację nawet i 30stC jeśli więcej będzie niepotrzebne a na kotle utrzymujesz odpowiednio wyższą temperaturę, nawet 65 czy 70stC

utrata paliwa wiąże się ze sprawnością procesu spalania, sprawnością procesu wymiany i kalorycznością opału. temperatura na kotle nie ma tutaj znaczącego wpływu. ma natomiast wpływ na szybkość wystąpienia zjawisk negatywnych czyli korozji niskotemperaturowej, zwłaszcza gdy kocioł ma lipną konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie na CO i CWU wystarczy z zapasem kocioł 12 kW i nie ma sensu brać grzmota 18 kW z palnikiem 25 kW lub większym.

 

Grzanie CWU pompą ciepłą się nie opłaca - jak chcesz odsprzedam Ci swoją, mało używaną, ale dobrze opomiarowaną.

 

Jeśli chcesz mogę podać sporo namiarów na użytkowników takich kotłów we Wrocławiu i okolicy to się przekonasz, że dużo większe domy ogrzewają z powodzeniem dobrze dobranymi kotłami o takiej mocy.

 

Czemu właściwie nie opłacalne ? Wiele osób poleca takie połączenie, mianowicie kocioł + pompa ciepła ( z wężownicą ). Co wpływa na tą nieopłacalność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego domu po uszczelnieniu wszelkich szpar wentylacyjnych i wstawieniu nowych okien to potrzebujesz   wentylacji mechanicznej ,ostatecznie kominek z DGP też nieźle radzi sobie z wilgocią.Do pompy ciepła potrzebne ogrzewanie podłogowe w całym domu  pod  pierwszą posadzką na gruncie lub nieogrzewanej piwnicy min. 15 cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotła z z minimalną dopuszczalną temp. na poziomie 40 stopni szukaj w innym dziale - w kotłach kondensacyjnych gazowych.

Producenci dają gwarancję jak kocioł pracuje powyżej 55C na powrocie z instalacji a nie 40C na zasilaniu!

 

Kiepscy producenci takie obwarowania gwarancyjne stosują, dobrzy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie opłaca grzanie pompą ciepła Cwu ?

 

Jak już Timon napisał "gdyż zysk nie pokryje kosztu inwestycji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu właściwie nie opłacalne ? Wiele osób poleca takie połączenie, mianowicie kocioł + pompa ciepła ( z wężownicą ). Co wpływa na tą nieopłacalność ?

 

Nie znają się lub wierzą ślepo w dane od producentów pomp ciepła.

 

Ja to zmierzyłem i wiem, że się nie opłaca - dlaczego to napisał już Timon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się co piszesz, raz tak:

Kiepscy producenci takie obwarowania gwarancyjne stosują, dobrzy nie.

 

a raz tak - post #126 z tematu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20408-wielka-pro%C5%9Bba-o-pomoc-w-wyborze-kot%C5%82a/page-7?do=findComment&comment=229975

 

 

 

SUSPENSER, dnia 16 List 2015 - 20:23, napisał:
Najgorsze jest to, że to egzekwują - mam np. klienta, któremu zasypowiec przerdzewiał po 2 sezonach [na górze wymiennika] i nie uznano mu gwarancji bo nie miał zapewnionej odpowiednio wysokiej temp. powrotu.

Ciekawe tylko, że przerdzewiał na górze a nie na dole, gdzie jest powrót a do tego bardzo szybko pomimo palenia suchym węglem.

 

I powiesz , że mając kocioł na ekogroszku, wytrzyma on okres gwarancji np 5 lat przy temp wyjścia z kotła ok 40C

 

Większość producentów już nawet przestaje pisać o ochronie powrotu kotła, przyjmując, że klient jest już wyedukowany lub montuje kocioł w układzie zalecanym przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się bo chce takie rozwiązanie wprowadzić u siebie. Jaki w takim razie jest koszt grzania wody w okresie letnim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, omijam z daleka pompę ciepła. Teraz powiedzmy, że wiem jaka moc kotła, ale firm produkujących kotły jest wiele. Czy ktoś jest wstanie wymienić 2-3 firmy, które zasługują na uznanie ?

 

ps. myślałem o witkowskim kmb-rp plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się co piszesz, raz tak:

 

a raz tak - post #126 z tematu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20408-wielka-pro%C5%9Bba-o-pomoc-w-wyborze-kot%C5%82a/page-7?do=findComment&comment=229975

 

 

I powiesz , że mając kocioł na ekogroszku, wytrzyma on okres gwarancji np 5 lat przy temp wyjścia z kotła ok 40C

 

Większość producentów już nawet przestaje pisać o ochronie powrotu kotła, przyjmując, że klient jest już wyedukowany lub montuje kocioł w układzie zalecanym przez producenta.

 

 

Przeczytaj ze zrozumieniem - drugi cytat potwierdza pierwszy - w tym drugim masz opisane jak kiepski producent wykpił się z uznania gwarancji.

 

Przyczyną awarii pewnie była wada materiałowa a wykpił się temp. powrotu - przecież przy niskim powrocie korozja powinna wystąpić na dole bo tam wraca zimna woda, a nie na górze, gdzie jest najcieplejsza - nie wiem jak prościej mogę to wyjaśnić  - już chyba tylko rysunkowo niczym Gmoch, ale na to czasu nie mam.

 

Nigdzie nie napisałem, że "I powiesz , że mając kocioł na ekogroszku, wytrzyma on okres gwarancji np 5 lat przy temp wyjścia z kotła ok 40C" ale to co innego niż temp. powrotu.

Na zasilaniu zalecam nie dawać mniej niż 50*C, ale skoro producent w DTR nie zastrzegł, że trzeba co najmniej tyle nastawiać to chyba wie co napisał i bierze za to odpowiedzialność - nie uważasz ?

 

Nie zamierzam podpowiadać tu publicznie innym producentom jak wykonać kocioł, żeby nie trzeba było zastrzegać temp. powrotu i żeby przy tym nie skorodował - pewnie nawet większość to wie, a czemu tego nie robią - pewnie dlatego, że jest drożej - ot cała tajemnica.

 

Co do PPC do CWU to można sobie obliczyć koszt zakładając COP 2,5 bo taki latem jest realny.

 

SNK - jeśli chcesz wiedzieć które kotły uważam za bardzo dobre wygooglaj do mnie kontakt i przedzwoń, i jeśli chcesz podjedź a pokażę dokładnie dlaczego takie a nie inne, mogę także dać sporo namiarów na użytkowników z Wrocławia to sami powiedzą co o nich sądzą w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po długich zastanowieniach wybrałem odpowiedni kocioł z podajnikiem - moc 19kW. W tą zimę nie uda mi się położyć styropianu, dopiero wczesną wiosną. Będzie to styro 15cm 038 lub 040.

Proszę mi potwierdzić dla tych danych  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/117p   , czy wszystko będzie działało jak należy - w sensie moc wystarczająca. Wiem, że program wyliczył 10kW, ale czy to w ogóle mozliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wynik dziwnie niski i stawiałbym na 15 kW a tyle ma maksymalnie dobry kocioł o mocy nominalnej 12 kW.

 

Z jakim palnikiem ten 19 kW wybrałeś [moc, model] i jaka jest powierzchnia wymiennika, czy powrót zimnej wody jest przy podłodze czy wyżej, jaki będzie go obsługiwał sterownik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jakiś czas temu zakupiłem dom poniemiecki do remontu. Niedługo zaczynają się pracę z wymianą dachu ( + ocieplenie  poddasza ) oraz docieplenie ścian zewnętrznych ( 15-20 cm styropianu ). Do tego wszystkiego mam jeszcze do zrobienia od nowa piec i instalacje. Dom jest o pow. użytkowej 120m2 ( są dwa niezależna mieszkania w budynku ), klatka schodowa, poddasze i piwnica. Chciałbym naturalnie ogrzewanie w obu mieszkaniach, na poddaszu, który zaadoptuje, na klatce schodowej ( max do 15stopni, tak, żeby nie zmarznąć idąc do mieszkania ) i piwnica ( też tak do 15stopni ). Powierzchnia ogólna to byłoby do 220m2, tak mi się wydaję. Zastanawiam się jakiej mocy piec powinienem zamontować i jakiej firmy polecacie ( z podajnikiem ).

Prawdopodobnie będzie montowana powietrzna pompa ciepła. Pozdrawiam.

 

ps. zaporoponowano mi kocioł firmy Kotrem z Kłobucka, czy ktoś coś słyszał o nich ?

Grzeję 135m2 poniemieckiej budy, trochę ocieplonej kotłem 12kW i jest jeszcze sporo za duży :) także to co wywróżyło Ci cieplowłaściwe jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.