Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zagrzać Całe 300L?


radek1112

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Wlasnie zamontowalem u siebie solary. 3 panele firmy Hewalex oraz do tego bojler 300l. Nie mialem jeszcze okazji sprawdzic jak one dzialaja, bo pogoda nie pozwala. Problem w tym, ze pale tylko w piecu i grzeje sie tylko gorna czesc bojlera (poniewaz dolna wezownica jest wpieta pod solary) i niestety nie wystarcza mi wody. Jest jakis skuteczny sposob na ogrzanie całych 300l??? Poprzednio mialem bojler galmet 200l i bylo duzo lepiej. Mam duzy piec i szkoda zeby nie wykorzystac tej energii. Czy pompka cyrkulacyjna wpieta od wylotu cieplej wody do zasilania zalatwi sprawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zagrzejesz całości, już o tym nawet wspomniałeś, że grzejesz górną wężownicę. Pompka cyr. też nie załatwi sprawy bo miesza u samej góry. Jedyny sposób to grzać górę ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dodatkowa cyrkulacja wody załatwi sprawe i tak by było najlepiej

czyli dodatkowa pompa pomiedzy syrkulaca obecną a zasilaniem zimnej wody  i to spowoduje zagrzanie całych 300l wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rozwiązania - albo pompa mieszająca cały zbiornik, załączana podczas grzania wody, albo grzać góną wężownicą + 1/2 zasobnika do wyższej temp a na wyjściu CW dać zawór mieszający wodę gorącą z zimną i obniżający temp do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować pompę cyrkulacyjną do mieszania wody w CWU.

Wstaw trójnik na zimnej wodzie i Ciepłej wodzie.

bezpośrednio przed zasobnikiem. (przed zaworem mieszającym)

I tam zamontuj pompę .

Tak żeby pompowała gorącą wodę do zimnej.

Za pompą  zawór zwrotny.

I podepnij zasilanie tej pompy pod zasilanie pompy CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykła mieszająca.

Jak Cię stać i Chcesz to kup energooszczędną :)

Marki Ci nie podam bo nie chcę uprawiać na tym forum jakiejś kryptoreklamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykła mieszająca.

Jak Cię stać i Chcesz to kup energooszczędną :)

Marki Ci nie podam bo nie chcę uprawiać na tym forum jakiejś kryptoreklamy :)

 

Warto dodać, że w tym przypadku należy użyć pompy do cyrkulacji cwu, wykonanej najczęściej z mosiądzu, brązu lub stali nierdzewnej. Nie mylić z pompą co która jest z żeliwa i nie może być zastosowana w tej sytuacji. Najsłabsza pompa wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ująć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam ponownie. Zamontowalem pompe cwu. Miesza wode z gory do dolu. Temp na dole jak i na gorze bojlera sie wyrownoja. Pompka jest podlaczona do osobnego sterownika-zalacza sie dopiero jak gorna czesc bojlera osiagnie zadana temp. Chodzi o to aby nie pracowala caly czas. Mam pytanie odnosnie pompki cwu. Czy jesli nie pracuje i nie pcha wody to moze z zasilania wode pchac w odwrotnym kierunku? Zawor zwrotny zamontowany za zasileniem. Moze ma byc jeszcze zaraz za pompka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie tyle co wychładza ale pobierając wodę płynie ona z zasilania (zimna) do poboru. Woda jest leniwa i płynie prędzej tam gdzie ma lżej. Dla niej łatwiej jest pokonać pompkę z filtrem niż cały zbiornik wody. Są to tzw opory przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest ten sam problem. Do tej pory myślałem, że tak dużo wody zużywamy że brakuje mi 300l wody o temp. 60 stopni na 30 minut z żoną pod prysznicem, a tu taka niespodzianka - że ja wcześniej na to nie wpadłem. A nie można przepiąć powrotu do kotła z dolnej wężownicy i zrobić połączenia między nimi.

post-40098-0-89480300-1458028924_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie będzie miało znaczenia to że wtedy powrót z CWU będzie poniżej powrotu z kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest trochę ... "napompowany" i tak naprawdę wcale go nie ma. Każdy kto montuje podgrzewacz z dwoma wężownicami powinien sobie odpowiedzieć na pytanie co jest głównym źródłem ciepła dla ogrzania wody w podgrzewaczu. i to źródło podłączamy do dolnej wężownicy, górna wężownica jest podłączana do dodatkowego źródła ciepła. Najczęściej dolną wężownicę podłącza się pod zestaw solarny a górną .... tu optymalnym rozwiązaniem jest kocioł gazowy. Czy tylko gazowy? Nie powinno być żadnych problemów z dostępem do cwu z górnej wężownicy gdy:

- mamy kocioł  stałopalny np z podajnikiem

- mamy na wężownicę oddzielną pompę ładującą

-  kocioł jest wyposażony w sterownik obsługujący pompę ładowania cwu

- sterownik kotłowy posiada funkcję priorytetu cwu

W każdym podgrzewaczu cwu mamy 3 strefy temperatur wody na górze strefę gorącą, na środku temperatur średnich i na dole strefę zimną i nie da się tego zmienić. Można chwilowo wyrównać  temperaturę wody w podgrzewaczu przez zastosowanie tego podmieszania, ale każdy pobór wody z podgrzewacza powoduje napływ wody zimnej i sytuacja wraca do stanu jak przed wymieszaniem. Połączenie wężownicy górnej z dolną wcale nie zwiększa ilości ciepłej wody bo jak ma tą ilość zwiększyć jak zasilacie górną wężownicę czynnikiem o  temperaturze np 60 C to po przejściu przez górną część ma już tylko 40 a po przejściu dolnej ma tylko kilkanaście czyli tyle ile woda napływająca. To jaki jest sens tego połączenia? Rozkład temperatur w podgrzewaczu się nie zmieni na górze będzie  60 na środku 40-30 na dole kilkanaście C.  I nawet jak przez jakąś chwilę uda nam się doprowadzić do sytuacji że mamy 300 l wody podgrzanej do 50C to po poborze wody z podgrzewacza np 100 l napływa woda zimna i już nie mamy 300 l wody o temperaturze 50 C tylko 100 o temperaturze 40,  100 litrów o temperaturze 30 -35 i 100 o temperaturze poniżej 30, to jak włączycie to podmieszanie to jaka wodę będziecie mieć? Rachunek jest prosty będziecie mieć 300 l wody o temperaturze ok 20 C czyli nie macie już ciepłej wody. Wszystkie te wynalazki to strata czasu na robotę i pieniędzy na materiał.

 

hqdefault.jpg

 

Dla niedowiarków zamieszczam rysuneczek z rozkładem temperatur  w podgrzewaczu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.