Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Iryd + Ciągłe Machanie Siłownikiem 4D


jojoro

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę ustawić iryda, żeby ustabilizował siłownik zaworu 4d. 

Powiedzmy, że teraz mam na kotle 55C, na grzejniki puszczam 42C. Zawór się otwiera, dobija do zadanej potem temperatura w obwodzie za mieszaczem ciągle rośnie, zawór się zamyka... temperatura nadal rośnie, zawór się zamyka właściwie na zero, temperatura jeszcze rośnie (powiedzmy do 46C) no i w pewnym momencie zaczyna gwałtownie spadać. Jak spadnie do 41C to zawór zaczyna się otwierać.

Temperatura cały czas spada, zawór się ciągle otwiera, jak się otworzy na 100% to temperatura nadal spada jeszcze z minutę i jak dobije do 36C to nagle zaczyna rosnąć i tak w kółko.

 

Ustawiałem już 2 s pracy/20s postoju, 4 s pracy na 30 postoju, 4 s pracy na 15 postoju i właściwie wszystko jedno - tylko mieszacz macha sobie szybciej lub wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownikiem steruje pogodówka z iryda. Temperaturą kotła też pogodówka. Mam też panel G w pokoju (ale służy on raczej jako podgląd, bo nie obniżam temp kotła, ani nie wyłączam popmy). Pompę CO mam grundfos z autoadaptem. Na grzejnikach głowice elektroniczne.

Od razu powiem, że temperatura powrotu tak średnio mnie obchodzi. Wolę dawać mniej w rury ciepła - mam dość długą instalację (niestety część grzejników jest równolegle na rodzielaczach, część szeregowo i prędko się to nie zmieni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś ustawić czas pauzy przynajmniej minutę? Jaka jest długość cyklu pracy siłownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zrobiłem ustawienia 2s/15s i jest o niebo lepiej. Siłownik nadal lata jak głupi, ale temperatura na czujniku już nie szaleje. Od ostatniego wpisu największe wahania były +1/-2 C przy histerezie 1C.

Przez długi czas temperatura utrzymuje się na zadanym poziomie.

Bardzo ustabilizowala się temperatura grzejników. Wcześniej Góra była gorąca a dół zupełnie zimny. Teraz dół jest tylko nieznacznie chlodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dokładnie obserwowałem na pilocie G zachowanie temperatury za mieszaczem i w obie strony bije +/-3 C przy ustawionej histerezie 1C. Jeśli chodzi o stabilność temperatury nie jest już więc najgorzej. Nadal niestety macha mieszaczem sporo. Jakieś dalsze sugestie?

Szkoda, że nie ma na pilocie podglądu sterowania mieszaczem (zamykania/otwierania,aktualnej pozycji)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praca mieszacza jest tutaj prosta

a. temp. niższa od zadanej - otwieramy

b. temp. wyższa od zadanej - zamykamy

 

dlaczego faluje mniej lub bardziej - to już kwestia danej instalacji, przepływu wody i czasu.... a także róznicy między t.zadaną na kotle a t.puszczaną za zawór

 

krótko mówiąc- trzeba się do danej instalacji pobawić

 

Sam uważam,że dobre są krótkie kroki zaworu czyli 1sekunda max. 2sekundy a pauzę trzeba dobrać do instalacji i dać czas na ustabilizowanie sie pracy i obiegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to zauważyłem. Na 4s skoku było znacznie gorzej, na 2s jest dużo lepiej. Jutro się pobawię i skrócę na 1s i zobaczę.

 

PS. jak tam z dostępnością wersji bezprzewodowej pilota G? Chętnie bym się tym pobawił, ale nikt tego nie sprzedaje w necie, nawet ceny nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci zawór 4D ....jak nie interesuje Cię temperatura powrotu? Zawór 4D tak naprawdę stosuje się w instalacjach po to aby chronić powrót, a jak chciałeś sterować temperatura zasilania to trzeba było zastosować zawór 3D, i współpraca z pogodówka była by łatwiejsza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 4d założyłem po to aby nieco przy okazji też trochę powrót ochronić. Zawsze lepiej jak wraca woda do kotła 45C niż 25C, a przy mojej instalacji tak było. Gdy nie miałem w ogóle zaworu mieszającego paliłem w kotle na 40-45C,  przy dużych mrozach 55C i woda wracała do kotła zupełnie zimna. Teraz zawór oscyluje między 3-7 i najchłodniejsza jaka wraca ma ze 40C, a najczęściej oscyluje przy 45C. Wiem, że to nadal nisko, ale lepiej niż zupełnie zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[do moderatora] Nie mogęjuż  edytować więc piszę pod spodem.

 

Problem rozwiązany - Ustawienia 1s praca 15 s przerwa. 

Histereza mieszacza 1C. 

Przy tych ustawieniach wahania max +-2C czyli gdy temperatura wychyli się o1C ponad histerezę to siłownik zaczyna pracować i w ciągu kilku chwil temperatura stabilizuje się w okolicach zadanej. Siłownik nie szaleje już po całym zakresie pracy - balansuje raczej między 5-6

 

Porada Pieklorza była trafna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.