Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Małe Przepływy A Średnica Rur.


dement

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że to mój pierwszy post, witam serdecznie.

 

Mam mały kłopot z lekka skopaną instalacją. 

(jak zauważyłem ulubiony temat forumowicza Sambor, Mak :)

 

Otóż dałem się namówić na zastosowanie pexa fi 25x2,5 zamiast pn32x5,4 i 40x6,7.

W efekcie max. przepływ to 20l/min zamiast 24l/min. jak zakładał projekt.

17 sekcj. przepływ na rotametrach 1l/min na niektórych minimalnie ponad 1l/min zamiast planowanych 1,4l/min.

Dopiero wczoraj instalator odpalił kocioł (enkonders gold 20kw) tak że trudno mi powiedzieć jaki będzie efekt w praktyce. 

Budynek wymaga wygrzania no i trzeba poczekać na zimę.

 

Moje pytanie to:

Czy mam się czego obawiać i w jaki sposób to się może odbić w praktyce??

Wyczytałem gdzieś że kondensacja odbywa się do temperatury zadanej około 50C.

Według tabelki Termetu najkorzystniejszy tryb to eco 0,1. Jak widać występuje zarówno przy 35C jak i przy 55C. To jak to jest? Co to jest wartość "T" ?

Aż wreszcie co to jest nastaw  P13 i jaka konfiguracja jest najkorzystniejsza?

 

Ps. Nie jestem ignorantem i staram się wszystkiego dopilnować no ale niestety "szczegół" średnicy rur mi umkną :(

post-64612-0-50197100-1443973303_thumb.jpg

post-64612-0-54828600-1443973314_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulubiony temat???

1. Możesz mieć trochę niedogrzane pomieszczenia szczególnie jak będą bardzo niskie temperatury, oczywiście z naciskiem na "może" bo wcale tak być nie musi.

2. Kondensacja nie zależy od temperatury zasilania tylko temperatury spalin i temperatury wody powrotnej.  Dla kotła zasilanego gazem ziemnym przyjmuje się że optymalna temperatura spalin wynosi 56C. W instrukcjach kotłów jako najwyższą sprawność podaje się gdy kocioł pracuje na parametrach 50/30. Tylko że dla zasilania instalacji podłogówki temperatura zasilania 50 C jest zbyt wysoka dlatego powinno się stosować układy mieszające. Są kondensacyjne kotły gazowe które pracują z niższą temperaturą zasilania np od 25 lub 30C i takie w pewnych warunkach mogą zasilać instalację bez układów mieszających przy spełnieniu warunku wydajności pompy kotłowej czyli łączna suma wymaganych przepływów w instalacji jest co najmniej równa wydajności pompy kotłowej (wymagania mogą różnić się u niektórych producentów), a instalacja działa jako jeden obieg grzewczy. Taki układ może poprawnie działać szczególnie jak dom  jest parterowy a sterowanie jest stałotemperaturowe,  Osobiście jestem przeciwnikiem takiej budowy instalacji szczególnie jak dom jest piętrowy. Zresztą producenci kotłów też takich instalacji nie polecają (!!!!!), za to zalecają stosowanie rozwiązań dla podłogówki czyli układy mieszające , sprzęgła hydrauliczne i sterowania pogodowe ze zdalnym sterowaniem....... (patrz cennik producenta). Nic nie piszesz jak wykonana jest instalacja,

3. Czy starczą przepływy na poziomie 1l/min? Masz chyba jakiś projekt bo mówisz o wymaganych przepływach na poziomie 1,4 l/min to i wiesz jakie jest zapotrzebowanie poszczególnych pętli. Możesz przyjąć że przy przepływie 1l/min i temperaturze czynnika 35C dostarczasz 600 W. Jak znasz powierzchnię pomieszczeń i straty jakie instalacja ma pokryć  będziesz mógł określić w jakim stopniu te straty pokryje. To oczywiście sposób bardzo uproszczony.

4. Nie chcę się wypowiadać na temat ustawień kotła Termetu, bo nie zajmuję się tymi urządzeniami, powinien Ci to wyjaśnić instalator uruchamiający kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim bardzo dziękuje za obszerną odpowiedź.

Instalacja to 17 pętli (10parter 7piętro) sterowanie termostatami pokojowymi ( jeszcze nie podpięte). Jak już wyżej pisałem zamiast 40stki do pierwszego rozd. trójnik i32 do góry jest 25tka do pierwszego trójnik i 25 do góry.

kocioł ecoconders gold 20 1.F pompa PWM Wilow czy jakoś tak. Nie znam parametrów ale „pan z termetu powiedział że nie takie instalacje ciągnie;)

Mam dwa projekty. Jeden przeliczony na 35zas. 30powrót, drugie 30zas. i 27powót. i właśnie nie wiem jak to przeliczyć jak to się będzie zachowywało przy nastawie np. 40zas. i24 powrót. Czy też przy pozostałych nastawach z tabeli. jakie będą przepływy i czy w ogóle to zda egzamin. Jeżeli to nie jest zbyt skomplikowane i czasochłonne to czy kolega mógłby mi to przeliczyć?

Pozwolił bym sobie przesłać projekt na PW (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to poprawić poprzez zamontowanie większej pompy (wysokość podnoszenia ). jest to erzac, mogą się pojawić szumy ale pozwoli pokonać zwiększone opory przepływu. Im mniejsza różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem to świadczy o dużym przepływie. Im większa tym mniejszy przepływ co daje większe schłodzenie. Do obliczeń przyjmuję się średnią temperaturę pomiędzy powrotem a zasilaniem, np. z. 40, p.30 , średnia temperatura 35 st.C . z. 50 p. 20 średnia 35 st. c wynika z tego,że w pomieszczeniu została wydzielona identyczna moc cieplna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Sorka ze nie odpisywałem ale w tygodni nie miałem dostępu do kompa.

Co nie znaczy że odpuściłem temat. Nadal mnie to gnębi.

Większa pompa raczej nie pomoże. Zanim podłączyłem do kotła testowałem poprzez podpięcie pod głębinówkę Grundfosa, podnoszenie jakieś 60 metrów przy zanurzeniu 35 metrów z podobnym wynikiem przepływów. Jedynie można by się pokusić o zaślepienie jednego zas/pow. i pociągnięcie nowego prosto do kotłowni i tam połączenie ich zaraz przed kotłem czy coś w tym stylu.

Co o tym myślicie?

Jest jeszcze jedna rzecz która nie daje mi spokoju.

Skoro najkorzystniejsza dla kotła jest praca przy jak największej delcie T, a jak powszechnie wiadomo dla OP zaleca się dość niskie T (z rzędu 5C-7C) i stosunkowo duże przepływy (1,4l/min i większe) to jak te dwie sprzeczności pogodzić?

 

np. z obliczeń projektowych wynika że:

zas.35/pow.30   (średnia temp.32,5C)  pętla odda 500watt przy przepływie  1,43l/min 

to analogicznie:

zas,40/pow.25 (średnia temp. 32,5C) pętla odda 500watt przy przepływie     0,47l/min

 

Pomóżcie bo chyba zbłądziłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.