Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Klapki Pp Temperaturą Spalin


Ziolek512

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od roku czasu jak palę w moim kotle https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17336-pomoc-w-przeprojektowaniu-kotła-u-producenta/muszę stwierdzić że utrzymanie bezdymnego spalania na miarkowniku i bez bufora przy paleniu drzewem nie jest łatwa sprawa. Z moich spostrzeżenia wynika że utrzymując temperaturę ok 250*C na czopuchu wszystko ładnie się spala bez dymu (po uprzednim nagrzaniu palnika oczywiście), ale jak wiadomo miarkownik przymyka mi klapkę ze wzrostem temperatury kotła i ta temperatura spalin PID spada i zaczyna się dymienie. Dymienie występuje również jak się opał podwiesi lub wrzucę drewno w większych kawałkach i PID jest niższy nisz te nawet 200*C. Przy rozpalaniu temp czopucha sięga mi nawet 350*C co jest marnowaniem opału, a dopiero się ustabilizuje jak miarkownik przymknie trochę klapkę PP. Zauważyłem też że w moim piecu jak się ustawi recznie klapką temp 220-250*C to temperatura kotła zbytnio nie rośnie nawet bym powiedział że się utrzymuje a dymienia nie ma, tylko jest problem trzeba by było non stop tą klapkę regulować do uzyskania zadanej PID co jest wręcz nierealne jak się nie chce spędzać życia w kotłowni. Na pomysł wpadłem dzięki koledze  http://majsterkowo.pl/forum/sterowanie-serwem-za-pomoca-temperatury-t3344.html i postanowiłem samemu coś złożyć a oto i wersja beta moich działań i wszystko jak na razie fajnie działa trochę jeszcze parę usprawnień w programie i czekać jak się zacznie sezon pełną para bo jak na razie jest to przepalanie 2-3 godzinne. Koszt wszystkiego to śmieszne pieniądze chociażby czujnik temp spalin który pokazuje do 1200*C za 9zl plus do niego wzmacniacz sememu skonstruowany za 2 zł. Dzięki temu urządzeniu jestem wstanie utrzymać temp PID jaką tylko sobie zadam a sterownik dzięki zastosowaniu serwa będzie regulował tą klapką by tą temperaturę utrzymać.  A oto i fotki: 

 

post-58437-0-14087200-1443878875_thumb.jpg

post-58437-0-84471700-1443878880_thumb.jpg

post-58437-0-40081700-1443878891_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako taki schemat jest chyba zbedny mniej wiecej wyglada to tak: termopara>wzmacniacz operacyjny>Arduino>serwo i czujnik temp CO(LM35)  kazdy kto mial stycznosc z avrerami powinien ogarniac polaczenie poprawiam linka bo tamten przenosi do tego tematu http://majsterkowo.pl/forum/sterowanie-serwem-za-pomoca-temperatury-t3344.html

najwazniejszy w tym wszystkim jest odpowiedni kod .pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyświetlaczu widać temperaturę spalin i temperaturę CO. Jakie dałeś priorytety sterowania?  Czy ważniejsze jest utrzymanie temperatury spalin, czy temperatury CO?

Przy rozpalaniu masz temperaturę spalin 350 stopni, ale przy krótkim obiegu spalin, czy przy długim.  Bo jak przy krótkim, to nic dziwnego, a jeśli przy długim, to może za dużo drobnicy na początek do kotła wkładasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym sterowniku przy rozpalaniu mam 250-300 nie używamy krótkiego obiegu w taka pogodę. Tak rozpalam drobinca. Priorytetem jest temp spalin ale wiadomo musi być tez uwzględnione CO i gdy temperatura kotla jest już za wysoka to klapka trochę zaczyna się przymykac bo temp zadana PID się zmniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może mniej drobnicy, a więcejtrochę grubszego? Będzie się wolniej rozpalać, ale i temperatura spalin Ci nie poleci tak wysoko.

Ja właśnie w taką pogodę używam krótkiego obiegu. Temperatury na zewnątrz jeszcze dość wysokie, a komin niewygrzany od krótkiego przepalania i ciąg na starcie słaby. Zimą co innego i rozpalam bez problemów na długim ciągu spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym palowaniem na starcie moze cos jest dobrego ,szybciej sie nagrzewa palnik (dopalanie gazow) jak i sam piec a opalu chyba tak duzo nie idzie jakby sie wydawalo ,druga sprawa jest to ze zamiast grubszego opalu mozna zrobic to w sterowniku zeby bardzo nie przeciagal temperatury spalin ,ziolek popracuj jeszcze z algorytmem  PIDu przy niskiej temp CO  ,mozna by bylo zrobic jakas tablice ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim kotle chciałem zrobić coś podobnego w działaniu,jednak za pomocą zwykłego regulatora ciągu założonego na czopuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rumunn ma racje z tym ostrym startem kotla bo dzięki temu ze rozpalam drobnica o wiele szybciej nagrzewa się szamot i jest wtedy mniej dymu. Krótkiego obiegu uzywalem latem bo grzalem CWU teraz mam juz dobry ciąg wiec krotki obieg nie potrzebuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie PP npdst. temperatury spalin świetnie się sprawdza. U siebie uzyskałem taki efekt przy pomocy MCI od Boleckiego + RK-2001UK od PWKey. Na początku nie chciały ze sobą działać, dopiero podłączenie obu do UPSa online (taki z odzysku na allegro) rozwiązało sprawę. Być może nowe wersje MCI będą już działały z RK-2001UK bez UPS, ale to musi ktoś w boju sprawdzić.

 

Takie sterowanie świetnie stabilizuje proces spalania i ułatwia uzyskanie bezdymności. Oczywiście budowa kotła i możliwości odbioru ciepła też są ważne, ale już samo utrzymywanie temp. spalin w zadanym przedziale super pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak ,spalanie w ten sposob jest jednostajne bez kiszenia opalu wymiennik jest czysty i bez smoly ,moja wersja sprawdza sie juz od zeszlego roku i tak lezy na piecu pajeczynka ,narazie jestem w trakcie projektowania plytki do sterownika pieca chce sie pozbyc ustrojstwa (st-40) i miec wlasny sterownik na chwile obezna jest to tak;

netbook bedzie wisial na scianie w domu oprawiony w jakas ramke z niego bedzie podglad na temperatury i proces spalania ponizej 150stopni na czopuchu w statusie pojawia sie info brak paliwa ,po to zeby nie latac do kotlowni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uważaj, bo możesz otrzymać pismo od prawnika producenta sterowników z Kutna... Prawa autorskie... Rozumiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego ? przeciez moj ster nie ma nic wspolnego z ich produktem 

edit ; chodzi o zdjecie ktore wykozystalem w napisaniu aplikacji na kompa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oby tylko kobitka nie trąciła jakiego kabelka bo bedzie katastrofa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o zdjecie ktore wykozystalem w napisaniu aplikacji na kompa?

Tak. Znam jeden taki przypadek, że się przyczepili, mimo, że tylko układ graficzny strony był podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piastun uzywam LM358 jest wystarczajaca dokladnosc +- kilka stopni dla spalin wystarczajaca i wystarczy napiecie 5v z arduino ,mozna by bylo wykozystac OP07 (wieksza dokladnosc) ale znow trzeba kombinowac z napieciem symetrycznym . MIQ zglosilem juz posta do wyedytowania dodam ze nie mam zamiaru wykozystywac tej grafiki komercyjnie ani w zadnym celu zarobkowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

kazdy zaczyna od zera ;) liznij podstaw o srodowisku Arduino IDE i napewno napiszesz go sam ;) jezeli nie bedzie ci szlo to pomozemy ;) ja zaczynalem od poradnikow elektromarasa i Elektro przewodnika z jutuba . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.