Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Kotła "kmt" O Mocy 25 Kw Z Podajnik Tlokowym I Sterownikiem Rk-30, Dom 135 M2


damianek190

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po przednich właścielach został mi kocioł produkcji "METAL-KOLOR" (obecnie Spaw-Med) z Czańca. Dopiero zaczynam przygodę z paleniem, trochę już obeznałem się z forum i jego tematami. Chciałbym Was prosić o podpowiedzi w tym temacie, bo po miesiącu użytkowania mam parę problemów. Jeżeli już gdzieś coś było w moim temacie to przepraszam i proszę o odnośniki, mogłem coś przeoczyć :)

To zaczynamy...

 

Wygląd mojego pieca:

 

post-64318-0-04298000-1443036435_thumb.jpg

post-64318-0-58116800-1443036427_thumb.jpg

post-64318-0-30557400-1443036421_thumb.jpg

 

Brak przepustnicy przy czopuchu (fi 18 cm)

Mechaniczego regulatora ciągu kominowego też brak

 

Funkcje mojego pieca dostępne są na stronce

http://riconer.com/ogloszenie,2141-sterownik-kotla-pieca-z-podajnik-tlokowym-rk-30

(bez opcji 9.4)

 

UStawienie poprzedniego właściciela z trybu zimowego (nie było palone w piecu w lecie):

 

Ustawiona temp na piecu 55 oC

 

2.1. 6 sek

2.2. 3 min 53 sek

2.3. 20 sek

 

3.1. 6 sek

3.2. 45 min

3.3. 17 sek

4.   40 oC

5.   2 godziny

6. Dmuchawa 2 poziom z 10

7 Histereza 3 oC

8.1 40 oC

8.2 43 oC

    Histereza 3 oC

 

MOje obecne ustawienia (włączony tryb letni, uznałem że odpalę piec trochę wcześniej i trochę się pouczę jego obsługi)

 

Ustawiona temp na piecu 55 oC

 

2.1. 4 sek

2.2. 3 min 45 sek

2.3. 35 sek

 

3.1. 4 sek

3.2. 45 min

3.3. 40 sek

4.   40 oC

5.   2 godziny

6. Dmuchawa 2 poziom z 10

7 Histereza 2 oC

8.1 40 oC

8.2 44 oC

    Histereza 3 oC

 

Piec dość często przechodzi mi w tryb pracy

Niespodziewanie z 75 oC przechodzi do np. 55 oC a potem tryb praca (jak dla mnie brak przesłony w czopuchu)

Sterownik przy trybie letnim ma chyba jakieś swoje domyślne ustawienia i np 3.2 45 min a piec po 25 min (niezależnie od pompy C.W.U, czy w trakcie pracy lub nie) ...  

Nie spala mi do końca ekogroszku

Piec grzeje do 50 oC (niezależnie od pompy C.W.U, czy w trakcie pracy lub nie, jak przełączyłem na tryb zimowy pracuje jak mu zadałem)

Zużycie paliwa 25 kg (ekogroszek skarbek) na 2 lub 2.5 dnia, zbiornik 200 l na wodę ciepłą, zawór trójdrożny.

 

Po paru telefonach, poczytaniu forum i radach paru speców mam mętlik w głowie :)

Niektórzy się dziwią że w oryginale nie było przepustnicy przy czopuchu, inni mówią że przy tłokowcu nie ma być...

Jak szukam elementu czopucha z przepustnicą to fi max 15 cm

 

Pomożecie?? :)

post-64318-0-30557400-1443036421_thumb.jpg

post-64318-0-58116800-1443036427_thumb.jpg

post-64318-0-04298000-1443036435_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, naprawde

a tak na poważnie dlaczego taki duży kocioł i to w dodatku tłok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno już sobie zdajesz sprawę co cie czeka. to jest ciężki temat i nic innego nie pozostaje jak wprowadzić sie na jakiś czas do kotlowni. rób po jednej , korekcie dziennie ale tylko jednego nastawu. na drugi dzień poprawka. 12 kg to jest masakra,ilość węgla jaką powinienes spalać w listopadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha , zrób kilka fotek palnika podczas pracy i popiołu to koledzy ci coś podpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok :) muszę jeszcze doinformować się jak to jest z tą przesłoną na dmuchawie i jak to jest u mnie... dziękuję za pierwsze podpowiedzi w moim temacie :) trochę irytuje mnie ten tryb letni i jego wg mnie domyślne ustawienia :) nie wiem czy przez miesiąc to nie będzie walka z wiatrakami dopóki nie przełączę go na tryb zimowy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inni użytkownicy tłokowców ale ja uważam że te piece nie nadają się do ekonomicznego ciągłego palenia przy ogrzewaniu CWU . Może te najnowsze uwzględniające najnowsze rozwiązania techniczne i przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę sprawdzają się ale wg mnie to w takim przypadku (oraz u mnie) będą występować znaczne straty co przedkładać się będzie na znacznie większe zużycie. Pozdrawiam (użytkownik od 2004r SAS EKO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego co niedopatrzyłem to masz także sterownik w którym prawdopodobnie nie ma sterowania nadmuchem bo wg mnie to taki piec lepiej wypala gdy cykl pracy rozpoczyna powolnym nadmuchem przechodząc do ustawionego nadmuchu. Gdy osiąga temp. ustawioną to nie wyłącza dmuchawę lecz powoli zwalnia do wyłączenia.  Ważne jest także ustawienia w podtrzymaniu.  ALE NAJWAŻNIEJSZE TO OPAŁ  OPAŁ i jeszcze raz opał. To czym palisz może być raz tragedią (kiepska jakość) a innym razem rozkoszą (dobre parametry) .  

A jeszcze napisz czym palisz???

Poczytaj jeszcze o zawirowywaczach

Na tym forum jest ogrom opisów w takim temacie jaki jest w twoim zainteresowaniu - patrz w piecach z podajnikiem tłokowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po dłuższej przerwie, małe problemy z internetem :( tak jak poprzedni właściciele na pierwszy sezon mojego palenia kupiłem ekogroszek Skarbek (dawniej Pieklorz) z Piekar. Przesyłam parę fotek i filmik z pracy pieca

 
post-64318-0-51442400-1443540932_thumb.jpg
 
post-64318-0-61946400-1443540895_thumb.jpg
 
 
 
W trakcie nieobecności skróciłem czas nadmuchu przed i po z 40 sek na 23 sek, bo wydawało mi się, że piec strasznie zaczął mi zachodzić sadzą...

 

post-64318-0-61946400-1443540895_thumb.jpg

post-64318-0-51442400-1443540932_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to popiół w porządku trochę w nim koksików ale nie wiemy z jakiej ilości spalonego węgla powstał.

Na pierwszym filmie kocioł trochę kopci. Na drugim filmie do 10 sek też kopci później załącza się dmuchawa i przestaje kopcić.

Spróbuj wydłużyć parametr 3.3 aby odgazować to co jest na palniku

Mój kocioł reguluję w taki sposób, np przy nie zmienionych ustawieniach dmuchawy zwiększam ilość podawanego opału do momentu aż pojawi się dym wtedy trochę zmniejszam ilość paliwa.

Dużo zależy od opału dla niektórych nie można spalać bezdymnie.

Tak jak pisze Hektoras tłoki nie są najlepsze na lato, spróbuj zrobić tak aby przez 2 - 3 godziny mocniej pogrzał w domu, (coraz chłodniej, pogoda sprzyja) i wtedy ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat stary ale może ktoś przeprowadzał jakieś modyfikacje w tym piecu żeby produkował mniej sadzy po 3 dniach 0,5 mm już jest i to czarny nalot tak jak by za dużo paliwa ale gdy ustawie na mniej to znowu ciężko albo wcale nie osiąga temperatury zadanej.

Sterownik jaki dokupiłem do tego pieca to st-480 z pid powierzchnia do ogrzania jakieś 200m2 głowice termostatyczne na kaloryferach cw podłączone bezpośrednio w instalacje jakieś 120 l ustawienia z pida podam później i cykne fotki może jakiś filmik.

Coś czytałem o cegle szamotowej ale ni jak wiem w którym miejscu ja usadowić żeby było dobrze moze wina opalu ekogroszek z Jankowic 29mj może na czeskim będzie dużo lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winny może być mocny opał, taki lubi przykopcić szczególnie jak kocioł wchodzi w podtrzymanie. Spróbuj Retopalem lub groszkiem z Ziemowita. Trochę bardziej kopcą Chwałowice czy Ekoret z KHW. To są moje doświadczenia, generalnie do tłoków trzeba podchodzić indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do cegieł to nie wiem jak zbudowany jest ten Twój kocioł

ale może da się wyłożyć komorę spalania szamotem?

ja w tym sezonie taka modyfikacje popełniłem

post-42299-0-96129800-1482658649_thumb.jpg

 

 

jak narzazie to widzę ze mniej osadza się na pionowym wymienniku

czyszczę pionowy wymiennik co 3 tygodnie

za to jest więcej takiego piasko-pyłu na poziomych pułkach (pale miałem z piasta)

po modyfikacji odeszło skrobanie dolnej części polek poziomych i ścianki na przeciw palnika

(samo się wypala i odpada od szamotu :) )

 

co do modulacji mocy to w tłokach jest to problematyczne

bo ograniczeniem jest minimalna moc palnika (dosyć wysoka)

żeby był efektywnie i na dodatek efektownie spalony opal

 

w przypadku mojego kotła, instalacji i sterownika

funkcja pid zaczyna w miarę poprawnie działać od temperatur -5

mam dosyć znacznie przewymiarowany kocioł i tu pewnie leży problem 

minimalna moc palnika często jest zbyt duza w odniesieniu do zapotrzebowania budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.