Skocz do zawartości

piop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pozwoliłem sobie zapytać bo jakoś gogle nic konkretnego nie pokazuje.

 

Muszę trochę pogiąć rury stalowe przy wymianie kotła i paru grzejników, w wypozyczalni mają taką giętarkę hydrauliczną do rur. Może któryś z szanownych kolegów wie jak się gnie rury, zwłaszcza ze szwem.

Całkiem na zimno czy podgrzać, szwem na zewnątrz łuku czy do środka, etc, etc.

Będę wdzięczny za podpowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwem do boku, czyli tam gdzie jest teoretycznie obojętna strefa zgniatania/rozciągania. Jak szew będzie od środka, to będzie maksymalnie zgniatany, a jak od zewnątrz, to maksymalnie rozciągany. Będąc z boku, działają na niego najmniejsze siły.

 

Jak szew będzie kiepskiej jakości, to nic tu po regułach. Pytanie dlaczego koniecznie chcesz giąć? Łuki wymagają miejsca i są "upierdliwe" dla ewentualnych przeróbek w przyszłości.

 

Podgrzewanie uplastycznia materiał, więc dla gięcia tym lepiej. Rury poniżej 1" giąć można na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle chcę co raczej muszę jak sądzę, przerabiam istniejącą instalację, i jak się w prostą rurą wkręcę to mi wzniosy idą nie w tą stronę, to jest takie trochę gięcie o kilka stopni a nie o o 90.

I tylko przy tej okazji pomyślałem że można by zrezygnować z jednego czy dwóch kolanek, ale jeśli to ma być niepewne to wcale mi nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.