Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozszerzenie Instalacji Co O Poddasze - Pomocy


Grum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie[/size]

 

 [/size]

Dojrzałem w końcu do rozszerzenia ogrzewania na poddasze, głownie finansowo, i w związku z tym prosiłbym o pomoc jak to zrealizować.[/size]

 

Parter w domu jest wykończony i zamieszkany i nie chciałbym w nim nic remontować.[/size]

 

 [/size]

Sytuacja wygląda tak:[/size]

 

Instalacja z kotłem retortowym i zaworem 4D, układ zamknięty z zabezpieczeniem, obieg wewnętrzny kotłowy na rurach stalowych 1,5", zewnętrzny PP32 redukowane na coraz mniejszą średnicę im dalej od kotła. Cała instalacja poprowadzona w piwnicy, grzejniki z termostatami na parterze podłączone z przepustów w stropie.[/size]

Mam taki pomysł aby na poddaszu założyć rozdzielacz i z niego rozprowadzić instalacje PEXem na grzejniki. Rozdzielacz mogę podłączyć do kotłowni rurą PP32, którą mogę puścić w klatce schodowej (niewykończonej). Wówczas nie ingeruję zupełnie na parterze. Pytanie tylko czy to będzie prawidłowo działało na poddaszu? Rura do rozdzielacza miałaby jakieś 6-7 mb długości, w tym jakieś 5 kolanek?[/size]

 [/size]

Machnąłem mały schemacik co by lepiej pokazać.[/size]

Na czerwono instalacja w piwnicy, grzejniki na parterze fiolet, projektowana rura na poddasze do rozdzielacza - zielony

Proszę o pomoc czy to ma sens? Może jakieś inne lepsze pomysły?

 

post-48118-0-69442600-1441306986_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J.w. plus pamiętaj o zapewnieniu kompensacji dla rur PP. Piszesz o 5 kolanach, więc może "naturalnie" ci to wyjdzie, ale zadbać o to trzeba. Regulacją hydrauliczną zajmiesz się jak coś będzie kiepsko grzać. Na początek można zostawić fabryczne nastawy, zwłaszcza, gdy grzejesz całodobowo, czyli i tak termostaty będą się przymykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pytanie uzupełniające:

 

Początkowo planowałem zrobić zasilanie rozdzielacza na poddaszu rurą PP32 Stabi Alu. Jakieś 3 metry wyjdzie mi tej rury w podłodze poddasza + kilka kolanek bo trzeba powykręcać.

6 grzejników na poddaszu będzie miało moc 6500W.

 

Czy można zrobić zasilanie rurą PEX?

Jeśli tak to jaka średnica? 26? 32? Teoretycznie 26 to odpowiednik PP32, ale wiem że pexy tracą na złączkach.

 

+ nie będę miał łączeń w podłodze, łuki załatwię wygięciem rury

+ łatwiejsze ułożenie rur, przy pex 26 mogę nawet się pokusić o położenie całej rury w jednym kawałku od piwnicy do poddasza

+ rura dwukrotnie tańsza niż PP32 stabi alu, (pex Herz 26 - 11,5 / stabi alu Aspol - 22,5), złączki pexa droższe ale w tym wypadku będzie ich niewiele a zakończenia z gwintem PP droższe

 

- czy pex może być jako główne zasilanie rozdzielacza? czy wytrzyma?

 

Wolę mieć zrobione dobrze, niekoniecznie tanio. Rur PP trochę zgrzewałem, zgrzewarkę posiadam, pex-a nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nikt nie podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.