Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do 200M^2- Jest Camino 5 Segmentów- 12,5Kw


mark2222

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono,

ostatnio dużo czytam forum i postanowiłem zapytać was co sądzicie o wyborze kotła do mojego domu. A więc dom jest to typowy kwadrat wielkość 10x10m z lat 70-tych- ściana to cegła pełna z zewnątrz oraz pustak stalowowolski od wewnątrz do tego kopertowy czterospadowy dach. Jeszcze nie ocieplona fasada oraz strop. Parter i piętro ma układ pomieszczeń prawie identyczny z różnica tylko na korytarz- parter ma wylotni- 2 wejścia. Instalacja grawitacyjna też lata 70, żeberka żeliwne, dołożona pompa wymuszająca oraz CWU ok 100 litrów. W 2 pokojach i kuchni jest po 20 m^2 i są grzejniki po 18 i 17 żeberek, mniejsze pokoje mają odpowiednio 12,11,9 żeberek, salon ma 2 grzejniki płytowe purmo- odpowiednio 60 cm i 100 cm. Korytarz długi ma też 11 żeberek, na korytarzu na piętrze jest 5 żeberek. W łazienkach jest po 8 żeberek. Konsultowałem już z jednym producentem kotła i do takiego układu polecił kocioł o mocy 12-14 kW. Opał- drewno oraz węgiel.

Wybór jak narazie sprowadzam do kotłów DS i takiego tylko szukam. Z faworytów to Viadrus U24 bo żeliwny jak poczciwe camino, ale znowu z drewnem będzie problem, drugi to MPM DS- nowy kocioł i jeszcze do końca nie przetestowany, HEF hef bo też ma opcję na 14 kW. Wszelkie opinie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop planuje na przyszły rok, elewacje w przeciągu 2 lat uzupełnić. Teraz robię przegląd instalacji- płukanie grzejników oraz zakładam głowice termostatyczne oraz daje matę zagrzejnikową we wneki na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu nie wynika, czy masz jeszcze stary kocioł. jeśli tak to przemęcz się nim jeszcze 1-2 sezony. Bo po termomodernizacji zapotrzebowanie na ciepło spadnie pewnie o 50% i wtedy dobierzesz kocioł szyty na wymiar.

Obecnie zmiana na kocioł 12kW + ostra zima może równać się z zamieszkaniem w kotłowni w zimniejsze/wietrzniejsze dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten momemt jest Camino chyba 12,5 kW- 5 ma segmentów środkowych bo ściagałem obudowe- jęsli to pomoże określić jego moc. Problem jest taki, że nie wiem czy wytrzyma zimę, jest od nowości (data na nim to 1979) i pewnie dalej by pracował gdyby nie zagotowało wody w nim podczas podgrzewania CWU, zaczął przeciekać na wyjściu pionu- pakuły na gwincie puściły. Na razie jest odłączony od instalacji i zalany wodą- zrobię jeszcze próbę ciśnieniową, żeby mieć pewność czy z niego gdzieś na łączeniu żeliwa nie cieknie. W razie braku szczelności i tak będę zmuszony do kupna kotła. Docieplenie będzie, tylko nie w tym sezonie grzewczym jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wejść na strone cieplowlasciwie.pl i tam policzyć zapotrzebowanie na ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wejść na strone cieplowlasciwie.pl i tam policzyć zapotrzebowanie na ciepło

Liczyłem i tam wyszło ok 29kW :wacko: jeszcze raz przeliczę przy zalożeniu, że docieplony dom.

 

te 12kw wystarczało do ogrzania domu w większe mrozy? Jesli tak to po termo modernizacji może zacząć się już kiszenie w kotle przy podobnej mocy i DS.

nie za bardzo, szału nie było z ciepłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co użerać się ze śmieciuchem?

Jak musisz wymienić kocioł,to pomyśl o kotle z podajnikiem,z palnikiem do spalania groszku i miału(mieszanki)

15kW dla Twojego domu po dociepleniu w zupełności wystarczy.

Zanim w przyszłości docieplisz styropianem ściany zewnętrzne,przed nadchodzącą zimą rozłóż na ostatnim stropie 2 warstwy wełny 10cm każda i zatrzymasz sporo ciepła w domu(ok. 30%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem teraz z uwzględnieniem przyszłych termo modernizacji (fasada 12cm i strop 10 cm), no i wyszło ok.9 kW :blink:

 

Po co użerać się ze śmieciuchem?

Jak musisz wymienić kocioł,to pomyśl o kotle z podajnikiem,z palnikiem do spalania groszku i miału(mieszanki)

15kW dla Twojego domu po dociepleniu w zupełności wystarczy.

Zanim w przyszłości docieplisz styropianem ściany zewnętrzne,przed nadchodzącą zimą rozłóż na ostatnim stropie 2 warstwy wełny 10cm każda i zatrzymasz sporo ciepła w domu(ok. 30%)

Nie wykluczam takiego kotła, choć dostęp do drzewa mam dobry.

Jaki model w takim razie szukać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie wystarczy kocioł 10-12kW

 

Skam-P 12 kW

Ogniwo Eko Plus 10 kW

Defro Komfort Eko12kW

Galmet Eko KWP12kW

Te dwa pierwsze z zapasem mocy do 15kW i są przystosowane do spalania groszku i miału oraz ich gorszych gatunków(polecam)

Czy warto być niewolnikiem swojego kotła?

Moim zdaniem lepiej sprzedać drewno i w to miejsce kupić dobry miał.

Ja nie przepłacam za opał.

Kupuję ruski groszek z z firmy Energo 26MJ/kg(pod koniec kwietnia płaciłem 610zł/t luzem z dowozem) i miał z Piasta 25MJ/kg.

W tym roku kupiłem tzw. Ekomiał Rokita po 600zł/t.

Jestem zadowolony z takiej mieszanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto być niewolnikiem swojego kotła?

Moim zdaniem lepiej sprzedać drewno i w to miejsce kupić dobry miał.

Czy warto, no cóż może i nie, ale na to chwilę mam inne sprawy w domu.

Wolałbym teraz kocioł DS zamiast obecnego camino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.