Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory Słoneczne Ze Starych Grzejników


fachowiecOd7Bolesci

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Proszę bardzo.

 

Można, pod warunkiem, że będą na południwej połaci dachu... tak co najmniej z 500 żeberek... tylko ciasno trzeba upakować, żeby przciągów międzyżeberkowych nie było... plus, bo, żeliwo nie skoroduje.... plus, bo ostrzał moździeżowy tego nie ruszy, nie mówiąc o gradzie... plus, bo minusów nie widzę.... 

 

Jest też opcja użycia tych starych grzejników w roli pompy ciepła. Trzeba je zakopać na działce na odpowiedniej głębokości w jak największej ilości i zalać betonem. Jak działka mała, to robimy szerokie szalunki fundamentowe i po umieszczeniu tam grzejników zalewamy z gruchy. Dla oszczędności wykonujemy lane ściany betonowe również z zatopionymi w nich grzejnikami. Łączymy te w fundamentach z tymi w ścianach i całość działa nam grawitacyjne i w pełni autonomicznie. Jak dorzucimy pompę, to latem mamy klime...

 

P.S.

Głupie rozwiązania przestaja być głupie, jeśli działają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundament się wzmocni i ściany, nie mówiąc o dachu, to i na plus względem tego ostrzału będzie. Tak się w plusy zamieniają minusy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam... Kto by kilogramy liczył w obliczu tych oszczędności na opale... Poza tym źle do tego podchodzisz. Jak sie chałupa zawali, to per saldo do ogrzania mniej będzie, opał w komórce zostanie, a o to chyba chodzi? Nie bez znaczenia będą też uzyski z nagłego nasłonecznienia dotąd zacienionych pomieszczeń... Pomyśl tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Wcale nie głupi pomysł .

Jak zmieniałem grzejniki żeliwne na alusy to mi strasznie przestrzegali abym pozostał na żeliwnych bo to super magazyn ciepła jest i są bardzo duże oszczędności na ogrzewaniu.

A tu tak samo latem się nagrzeją a zimą będą grzać [oddawać ciepło ] za darmo . Super ako ciepła  :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zamiast starych grzejników można użyć rurek miedzianych ,blachy ocynkowanej oraz szkła. 

Prosty projekt.

 

Kładziemy blachę ocynk na dach lub ścianę, odpowiednio uformowane rurki do stali przyczepiamy.

Ważne aby czarną matową farbą pomalować blachę ocynkowaną oraz do niej przymocowane rurki. Przykrywamy wszystko szkłem hartowanym (nie zbije się podczas gradobicia).

Rurki do zbiornika i solar gotowy.

 

Moc może trochę mniejsza ale cena również ;-)

 

Jeżeli zastosujesz wystarczająco dużą powierzchnie solaru w stosunku do ogrzewania podłogowego to i dom ogrzejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam Zdjęcia

Overview2.jpg

 


Zdjęcie z montażu, na ścianie
Rurki miedziane na balchę


HangingSerpentine.png

 


Efekt końcowy pracy

Overview.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest potrzebne do budowy takiego kolektora domowym sposobem:
1. około 20 m2 styropian. Ja ociepliłem dodatkowo ścianę na której znalazł się kolektor. Celem tego było aby zniwelować straty ciepła kolektora.

2. blacha ocynkowana płaska .
3. rurki miedziane,
4.  1szt pompa wodna,

5. zbiornik na ciepłą wodę z wężownicą
6. termometry 2 szt jakiś tani system do monitorowania temperatury i pracy pompy wodnej.
7. czarna farba matowa,
8. wkręty
9.trochę drewna. 
10. Plexiglas komorowy - Najlepszy wybór.

 

Sterownik jest bardzo ważny dla prawidłowego działania. Ja mam swoją samoróbkę która uruchamia pompę wody gdy temperatura w zbiorniku jest o 10st C niższa niż na kolektorze. Natomiast układ dba o to aby woda nie zamarzła w kolektorze przepompowując wodę co jakiś czas t ustawiłem około 10 min. gdy temp. spadnie do 0st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postodawca zrobił sobie żart a wy tak na poważnie 

A tak na marginesie 

do samoróbek  NIE NADAJE się;

styropian 

poliwęglan

Z 50 metra kłęba miedzi obyło by się bez lutowania i taniej i szybciej

Na południu europy robi się to tak  Bardziej profesjonalnie ; \

Z 20m2 to powinno ci ogrzać cw hotel na około 60 osób zbiornik z magazynem ok 2tyś litrów

A domu nie ogrzejesz zimą bo słonka akurat mało nie ten klimat i miejsce

A latem nie grzejemy CO

Jedynie trochę wspomóc wiosną i jesienią 

A teraz powiedz ile masz zbiornika i co robisz z tym ciepłem w lipcu sierpniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor zajmuje około 20 m2 na ścianie. Aby zwiększyć moc kolektora rurki zostały pozaginane na kształtowniku który wykonasz w prosty sposób. Odstęp między rurkami 18-20cm. System zbudowany jest 6 pętli które są podłączone do jednej szyny poprowadzonej do zbiornika CO. Oczywiście domowym sposobem wykonaliśmy próbę szczelności każdej z pętli.

kolektor-budowa-5.jpg kolektor-budowa-7.jpgkolektor-budowa-8.jpg

Po wykonaniu pętli kolektora i ich sprawdzeniu zaczynamy montaż na ścianie budynku. Ja ociepliłem budynek oraz co ważniejsze do płyty psb przymocowałem blachę ocynkowaną po czym zabrałem się za montaż kolektora. Mocowałem blachę wkrętami. Po przymocowaniu kolektora pomalowałem wszystko na czarny mat.

izolacja-domu.jpgkolektor-budowa-1.jpgkolektor-budowa-10.jpgkolektor-budowa-15.jpg

Po wykonaniu tego typu kolektora. Zostaje tylko zamontowanie plexiglas komorowy podłączenie instalacji

kolektor-budowa-18.jpgkolektor-budowa-17.jpg kolektor-budowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi samoróbki jak uważa. Kolektor był robiony na ścianie domu nie na dachu. Nie osiąga wysokiej mocy.

Ściana musiała zostać ocieplona i wzmocniona. Dom mieści się w górach jest stary. Został zbudowany głównie z drewna. 

Ściany drewniane, fasada w połowie drewniana. Staramy się go trochę modernizować. Nie mieszkamy w nim cały rok.

Biorąc pod uwagę, że temperatura nie jest zbyt niska w tym roku. To się nawet sprawdza.

 

Latem kolektor idealnie się sprawdził do podgrzewania wody w basenie z tesco. 

 

Każdy robi z tego co uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  jestem zwolennikiem paneli z grzejników panelowych [tylko nowych] . Twoim sposobem to jest zbyt dużo roboty i kosztów 

A tak na marginesie to panele idzie już wyrwać za ok 750*800 zł więc jest alternatywa 

Zamiast robić 20m2 o niskiej sprawności trzeba było zrobić 7m2 jak się należy a koszty by były śmieszne i pracy mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ staramy się zrobić z tego dom całoroczny. Ocieplenie nie wliczam w koszty. Blacha ocynkowana, wkręty trochę rurek miedzianych oraz plexa. Co to za koszty na ściankę przeznaczyłem mniej niż 2000 zł. Tyle co pracę.

 

Gdzie można dostać tak tanie panele? Z chin pewnie tak,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.