Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyka W Kotłowni Na Ekogroszek


jojoro

Rekomendowane odpowiedzi

Z jakimi nowymi rozwiązaniami z zakresu automatyzacji pracy kotłowni się spotkaliście? Które uważacie za przydatne? Co wg was powinno być, a jeszcze nie ma?

 

1. W tej chwili mamy czujnik temperatury spalin, który we współpracy ze sterownikiem kotła ogranicza nastawy PID/algorytmu automatycznego. Zastanawiam się czy sonda lambda nie byłaby skuteczniejszym rozwiązaniem.

 

2. Pomiar ilości opału w zasobniku. Ale nie taki jak w kilku sterownikach opierający się na wyliczeniach obrotów ślimaka przy pełnym zasypie, tylko faktyczny czujnik optyczny/ultradźwiękowy itp.

 

3. Automatyczne usuwanie popiołu 

 

4. Automatyczne rozpalanie pieca - nie chodzi mi o zapalarkę do ekogroszku działającą jak w kotłach z pelletem - zamiast trybu podtrzymania (trwałość, ekonomia tego rozwiązania bardzo dyskusyjna) a jedynie o możliwość łatwego rozpalania pieca na początku sezonu grzewczego.

 

5. Lepsze wysterowanie dmuchaw przy pomocy PWM. Są takie dmuchawy na rynku, ale sterowniki jeszcze ich nie obsługują. Dmuchawy takie biorą mniej prądu, ich kultura pracy jest wyższa, sterowanie obrotami dokładniejsze - jak w wentylatorach komputerowych.

 

6. Nie wiem dlaczego producenci sterowników tak unikają dodania obsługi większej liczby pomp i sterowników zaworów. Coraz więcej osób instaluje mieszane ogrzewanie np. podłogówka w łazience, kuchni, salonie a grzejniki w sypialniach + dodatkowo oddzielne obiegi grzewcze np. na garaż, czy piętro. Oczywiście można to robić oddzielnymi siłownikami i sterownikami ale łatwiej byłoby miec wszystko w jednym.

 

7. jeszcze mniej niż sterownikami zaworu producenci są zainteresowani obsługą cyrkulacji. Oczywiście jest grundfos z autoadaptem i taka pompka chodzi 24/h bez przerw podpięta po prostu pod 230V, ale zawsze obsługa tego w sterowniku zamiast w pompce pozwoliła by na montaż dowolnej pompki, jej monitorowanie przez układ sterownika, podgląd parametrów pracy na bieżąco, wizualizację temperatur itp. mamy producenta który robi osobne sterowniki tego typu http://www.inseltom.pl/sterownik-pompy-cyrkulacyjnej/- ma patenty itp. szkoda, że nikt z producentów sterowników kotłowych nie chce zintegrowac tej technologi w swoim produkcie.

 

8. Czujnik zerwania zawleczki. Mogła by iść sygnalizacja dźwiękowa na panel domowy/sms/aplikację internetową. Dodatkowo sterownik powinien wyłączyć napęd ślimaka, po jakimś czasie pompy, dmuchawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do pkt 1 Twojego postu przesyłam link do gdzie możesz przeczytać co napisł w tym temacie dr Michał Chabiński z. P. Śl.

http://www.google.pl/url?url=http://www.ppik.pl/sites/default/files/nr15sterowanie%2520pr%2520kotlow.pdf&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ved=0CCkQFjADahUKEwi8qPbilMTHAhWo73IKHaCwBII&usg=AFQjCNHmf1d_0o_4HD_-JHK8B3J1m82taw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wnioski odn. Pkt.1 są takie, że oszczędności na paliwie nie rekompensują ceny takiego sterowania. 

Jednak możemy tam przeczytać, że oszczędności wyniosą ok 10%. Dla mnie 10% to w sezonie 500zł przy kotle 25KW. A obecne sterowniki już teraz potrafią kosztować >1000zł. O ile zwiększyłaby sie cena takiego ecoal/bruli gdyby miał sondę lambda? Czy koszt nie zwróciłby się po 1-2 sezonach? Nawet gdyby w mniejszych piecach, przy mniejszym spalaniu czas zwrotu z inwestycji byłby dłuższy to i tak palenie w takim piecu byłoby pewnie łatwiejsze, czystsze, lepiej sterowalne.

 

 

Podobny temat  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19756-pytanie-o-bajery-sonda-lambda-i-zapalarka-do-ekogroszku/

O różnych "bajerach" z których największym jest samo paliwo w postaci np miału lub mułu.

 

Widziałem ten wątek, ale dotyczył on nieco innych rzeczy - tylko trochę pokrywaja się z moją listą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam 

 

dla mnie bardzo istotna kwestia 

 

1. czujnik zerwania zawleczki - koniecznie spięte z automatyką + powiadomienie sms (to juz we własnym zakresie)

 

znalazłem ostatnio coś takiego 

http://www.kotlopol.pl/index.php/czujnik-zerwania-klina

ale brak info na jakiej zasadzie to działa i które sterowniki to obsługują

ale jest już coś co może być dobrym punktem wyjśćia

 

2. sonda lambda - zdecydowanie TAK - tym bardziej, że jej koszt powinien zwrócić się w miesiąc góra dwa szczególnie ze sterowaniem mocą wentylatora i innymi nastawami 

 

3. sterownik który pozmienia ustawienia tak abym nie musiał zaglądać do pieca 

 

teoretycznie dobrze parzy z oczy systemom esterownik w tej najnowszej odsłonie jednak nadal mało funkcji do ideału

 

4. czujnik kończącego się węgla - nie mam tej funkcji - jednak jeżeli liczenie obrotów się mniej więcej będzie zgadzać to czemu nie - kilka sterowników już ma taką obcję

 

5. marzenie ściętej głowy - ślimak zabierający popiół - do jakiegoś zbiornika odczepianego było by bajecznie 

 

6. co do automatycznego rozpalania pieca - jaki to ma sens ?? pewnie najlepsze rozwiązanie jakiś palnik na gaz - jednak chyba nie po to mamy węgiel aby tam jeszcze butlę z gazem podpinać 

 

jednak dzisiaj przetestowałem - mały palnik na gaz naprawdę w kilka minut rozpalił mi w piecu :D

 

7. dodatkowy moduł sterujący temperaturą w innych pomieszczeniach , zawór termometr czujnik temperatury - na boga to już dawno 21 wiek jest czas aby to pod strzechy wchodziło zawór na rozdzielacz to 50-60zł więc tylko czymś to wysterować + monitorowanie sterowanie przez neta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.