Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Proszę O Szybką Pomoc


garylin

Rekomendowane odpowiedzi

Dom typowa kostka z lat 80 140 m2 powierzchni ogrzewanej ocieplony 15 cm styropianu. Okna plastiki dwie szyby. Dach również był ocieplany. Z powodu docieplenia domu i popsucia się starego prawie 9 letniego buderusa logmax atmosferyka wymieniam kocioł. Z racji tego że nie chcę montować nowego wkładu kominowego jak również nie do końca jasnej sytuacji w przyszłości(możliwa sprzedaż w przeciągu kilku lat) i kondensat może się poprostu nie zwrócić postanowiłem podmienić dotychczasowy stary atmosferyk na także kocioł z otwartą komorą (piec znajduje się w nieogrzewanej piwnicy w osobnej kotłowni z odpowiednią wentylacją)

I tutaj myślę nad kotłem jednofukcyjnym który będzie podłączony do starego zasobnika 120 l - termet unico 13 (modulacja 4-13,5)

Dostałem taką wycenę od autoryzowanego instalatora termetu:

termet unico 13 - 1980 zł netto

materiały instalacyjne do podłączenia kotła 400- netto

montaż i podłączenie kotła 500 netto

podłączenie do zasobnika 150

siłownik zaworu  350 zl

termostat pokojowy 200

rura i kolanko 180

Całość około 4000 zł brutto.

I teraz moje pytanie czy moc kotła jest wystarczająca i czy wycena jest w miare miarodajna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku dobór mocy kotła związany jest z wielkością podgrzewacza. Większość producentów zaleca do podgrzewacza 120l kocioł o mocy 19-24 kW. Czy może być 13 kW. Pewnie tak ale wiązać się to będzie z niższym komfortem dostaw cwu (mniejsza wydajność cwu, dłuższy czas podgrzewu, a jak grzeje cwu to nie grzeje CO). I o ile latem nie ma to żadnego znaczenia to zimą może mieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oszczędność to zdaje sobie sprawę. Ale kondensat jakoś mi się nie kalkuluje 7500 z montażem i kominem gdzie oszczędność to rocznie max 500 zł jeszcze jak bym wiedział ze te 10lat posiedzę w tym domku to bym brał. Co do mocy kotla sugeruje cie żeby brać 7-24 czy te 4-13.5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie nie ma co ryzykować, ale kocioł weź większy - rozchodzi się o to , że podczas grzania wody nie ma grzania CO, a w mrozy dom stygnie i tu trzeba czas stygnięcia zminimalizować i dlatego większa moc kotła.

Natomiast potrzebny jest czujnik pokojowy , który wyłączy kocioł jak w danym pokoju będzie odpowiednia temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pokojowy będzie zainstalowany salus programowalny. Teraz jeszcze mam pytanie czy do tego termet a z otwarta komora warto zainstalować sterowanie pogodowe. Ten chip kosztuje kolo 100 wiec nie dużo o ile są jeszcze jakieś koszta dodatkowe takiej instalacji o których nie wiem? Czy lepiej samemu sterować temp na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.