Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stare Rury Stalowe 1" - 1,5" Czy Coś Warte?


fachowiecOd7Bolesci

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy stare 40 letnie rury stalowe z instalacji grawitacyjnej są coś warte po demontażu czy raczej bezwartościowy złom?

 

Czy wykonanie z nich ponownie nowej instalacji i zapłacenie więcej za robociznę w miedzi to szaleństwo a może ciekawa opcja na zrobienie lepszej instalacji (bo większe przekroje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie strasznie trudno. Odpowiedzi są różne:

 

  • rury stalowe to straty bo duża pojemność i przekroje (ABSURD)
  • te rury są do wyrzucenia bo to ocynk i się nie spawa (ale dowiedziałem się że gwintować można)
  • te stare rury są do wyrzucenia bo są brudne w środku i zatkają grzejniki
  • w stali CO się teraz nie robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w "zamierzchłych" czasach w zależności od regionu polski instalacje nie zawsze były spawane. Były regiony gdzie "od zawsze" instalacje były skręcane, co było droższym rozwiązaniem.

Porównanie ilości włożonej pracy w wykonanie złącza gwintowanego do innych technologi pokazuje, dlaczego trudno znaleźć wykonawcę. Praktycznie, albo robię sam, albo płacę, o wiele więcej za grawitacje i stalowe rurociągi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, w bloku w którym mieszkałem (10 pietrowiec z 64 roku), piony CO były głównie skręcane i to jeszcze na śrubunki z długim gwintem :)

Co do samego gwintowania to bez przesady - technika poszła na przód trochę w tym temacie, tyle że mało kto narzędzia ma.

 

Rury zgrzewane opędzluje się dowolną zgrzewarką za 60-300zł, elektryczne zaciskarki do PEXów, czy porządne elektryczne gwintownice, to zupełnie inny przedział cenowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem w ten sposób że piony są stalowe spawane a gałązki są wykonane z rury miedzianej  18 miękkiej wszystkie łuki gięte ,połączenie pionów i gałązek złączki zaciskane plus specjalna wkładka , a do grzejników lutowane 18x1/2  plus zawór termostatyczny herz do instalacji grawitacyjnych na dole grzejnika zawór kulowy z motylkiem  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwintownica z wyporzyczalni jednej takiej 70zł za dobe, kaucja 500.

 

Teraz się wszyscy "kapryśne" zrobili, jak węgiel muszę dokupić zimą to "nie ja nie wjadę bo nie wyjadę" bo śnieg i trochę pod górkę, i pod bramą by chcieli wysypywać, a przez 40 lat jak dom stoi jakoś dawali radę, jak coś ma zająć nie 5 sekund a pare minut to już normalnie katorga syberia i guag.

 

Daj ogłoszenie że masz te rury na tablica czy jak to tam teraz się nazywa olx, jak będą chętni to się odezwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.