Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grubość Rur Cwu I Podłączenie Wodomierza


piop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Ponownie

 

Kocioł i wymiennik są już jest na miejscu, powoli to idzie bo w wolnym czasie, i biorę się za wodę. Jeśli można chciał bym nieśmiało prosić o sprawdzenie schematu cwu a zwłaszcza co zrobić z grubością rur od wodomierza. Od wodomierza chcę puścić nowe rury zgrzewane PP bo to teraz idzie kawałek 3/4 i się rozdziela na dwie 1/2.

 

Stan obecny jest jak na zdjęciu:

post-53599-0-86363000-1439334587_thumb.jpg

Ześciany wychodzi 1' >zawór 1'> redukcja 1x3/4 > 2x kolanka 3/4 > wodomierz 3/4 > rura w dom 3/4

 

Wodomierza kiedyś nie było i wodociągi go zakładając założyły redukcję i kolanka 3/4 zamiast trójnika 1'

Stąd pytanie czy to trzeba poprawiać tzn. kolanka przed wodomierzem wymienić na 1'.

Wyczytałem że wodomierz może być o rozmiar mniejszy bo to miejscowe zwężenie i jest nieistotne, ale zastanawia mnie ten labirynt z kolanek, bo myślałem zeby dać właśnie rurę najbliższą 1' czyli PP32 niby to 26mm wew. Przerabiać to na te 32 czy dać jak jest 3/4 czyli najbliższe PP25?

 

W domu są 3 osoby i chodzi o to żeby przynajmniej dwie mogły jednocześnie korzystać. Docelowo mają być 1 zlew, 3 umywalki, 2 wc, 1 wanna, 1 pralka.

 

post-53599-0-97427000-1439335632_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało ale wanna jest rzadko w charakterze wanny używana, może bez rewelacji ale daje radę, pex jest pod kafelkami (w miarę nowymi) i był robiony pod przepływówkę ale ona tak się nie sprawdza że wymieniam, tak zwęża przepływ ze po jej wywaleniu tak czy siak będzie lepiej.

 

Przed wodomierzem oczywiście zawołałbym wodociągi żeby poprawiali, ale za dać PP25 czy lepiej te PP32?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja był zawołał wodociągi. U mnie w takich przypadkach zezwalają na modernizacje przyłącza na PE aż do trójnika od głównej nitki gdzieś tam w pobliżu ulicy lub zasuwy zewnętrznej. Wychodzą z założenia, że to zawsze o kawałek mniej stalowej zardzewiałej rury, która może się rozszczelnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domu 1 rodzinnego wodomierz jest standardowo DN20 (3/4) , podobnie zaw antyskażeniowy.

Czyli większego nie dadzą, natomiast przed licznikiem często żądają tworzyw sztucznych zgrzewanych elektrooporowo - tak jak rury gazowe.

Zwykłym PP tego nie wykonasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nawet w warunkach otrzymałem od nich żądanie wykonania przyłącza głównego wzdłuż drogi od posesji sąsiada jako PE 50 a do mnie odnoga od tej linii jako PE 32. Następnie zawór kulowy 1", wodomierz dali swój także 1", dalej zawór antyskażeniowy 1", filtr 1", zawór kulowy 1". Tutaj już jadę pexem 25 po mojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musieć nie muszę ;) rury Kan PN16 są prawie tej samej cenie co wavin PN10 więc równie dobrze można by się rzucić na wavina, grubość ścianki ta sama.

 

A różnica w cenie, bo ja wiem, Kan niby ma fabrykę pod białymstokiem, nie wiem ile ludziom płacą ale w tym rejonie chyba są najniższe zarobki w Polsce, gdzie robi wavin nie wiem, wavin giga koncern jest większą firmą, a koncerny zdzierają za znaczek, więcej produkują więc mają niższe koszty jednostkowe, więc jeszcze bardziej zdzierają za znaczek, co oczywiście nie wyklucza ze mogą mieć bardzo dużo lepszą jakość ..... sorki pytałeś jak myślę, nie używałem, nie miałem w ręku, więc nie wiem. A konkretów dlaczeto nie, nie podajesz.

 

Zresztą narazie padło na Kan bo wyczytałem że pipelife "ma nienajlepszą opinię" :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.