Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rury C.o. Stalowe - Jaka Stal?


piop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Sorki ale niech będzie nowy temat dla potomności bo nigdzie tego niema, a już napewno w jednym miejscu. Mam nadzieję że koledzy doradzą.

 

Jakie kupić stalowe rury do instalacji C.O. (akurat u mnie grawitacyjnej).  Z tego co znalazłem to "średnie" (chodzi o grubość ścianki), i bez szwowe.

Więc mamy:

 

Rury czarne bez szwu walcowane na gorąco

Rury stalowe bez szwu - zgodne z ASTM/ASME

Rury stalowe bez szwu kotłowe <_<

może te?

Rury stalowe bez szwu do gwintowania

 

http://www.konsorcjumstali.com.pl/kategorie/rury_stalowe_bez_szwu_do_gwintowania

 

 

A podobno od przybytku głowa nie boli.

Tymczasem okazało się po demontażu starego 30 letniego kotła i otulin że rury jak z fabryki, w miejscu przecięcia wyglądają jak nierdzewka, a z wierzchu na ocynk, aż szkoda ze pocięte.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury kotłowe się nie nadają. W ciepłownictwie stosuje  się rury bez szwu gatunku R35 albo St37 (patrz grubość ścianek do instalacji w domku nie ma potrzeby przesadzać z ich grubością) te które podajesz ze odnośnika to tzw rury precyzyjne prawdopodobnie  droższe od wymienionych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy szanowni koledzy mogli by mi sprawdzić grubości rur? Ze względu na długości sztang dostępne w sprzedaży trochę się to inaczej ułożyło niż myślałem. I do kupienia bym miał:

 

-2szt 6/4

albo

-1szt 6/4 i 1 szt 1'

 

Jak będzie lepiej:

 

post-53599-0-29273000-1440135812_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj wszystko się staram robić dokładnie, co najwyżej mogę o czymś nie wiedzieć.  #pawlik794 coś konkretnego miałeś na myśli?

Naczynie z drugiej strony domu, raczej go nie przeniosę bo odpowietrzenie padnie.

Mam starą, z ocynkowanych rur, jest skręcana. Rury daję czarne bo podobno tak ma być, chociaż tam gdzie usunąłem były ocynkowane.

 

O co chodzi z tym że rury bez szwowe? W hurtowniach hydraulicznych sprzedaja zazwyczaj ze szwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest ze starą instalacją z rurami ocynkowanymi? Mam takie rury w starym domu, chciałem porobić przeróbki. Nikt nie chce spawać. Czy mogę je nagwintować? Czy dużo z tym roboty? Ścianki maja dość grube po 22mm.

 

Każdy fachowiec przychodzi i mówi "wywalić wszystko i założyć węższe miedziane".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje pozwalające grzać na grawitacji są lepsze, lecz droższe. Trzeba większej wiedzy by je prawidłowo wykonać. Dziś gwintownica do rur to mały wydatek i narzynki nie wymagają umiejętności gwintowania - konieczne smarowanie olejem - polecam jadalny. Można dalej stosować rury ocynkowane (nie spawać)- już są a więc nic nie zmienimy.

Miedziane łatwiej wykonać, ale .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.