Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Wymiennik C.w.u. Moze Byc Nizej Niz Piec C.o ?


johny436

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym zamontować nowy piec c.o w garażu a problem polega na tym że stary stał w piwnicy i tam właśnie znajduje się wymiennik i całe rozgałęzienie rur na dom. Pytanie czy takie rozwiązanie będzie działać poprawnie tzn. nie będzie się zapowietrzać i czy pompka podoła ? Załączam rysunek poglądowy :) Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu pozdrawiam

post-15518-0-26004600-1437594164_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

układ jest otwarty zbiornik wyrównawczy znajduje się na strychu na kominie. rozumiem przez to ze trzeba go przenieść nad piec w garazu? a co do autka to ma juz nowy garaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, naczynie ma być połączone z kotłem nową rurą bezpieczeństwa o średnicy 1 cala lub odpowiednik Cu 28. Dotychczasowe wpięcie likwidujesz.

 

Nie znam ukształtowania budynku, ale nie ma wymogu, że musi ono być bezpośrednio nad kotłem. Mogą być odejścia na bok. Na pewno musi być wyżej od najwyższego punktu instalacji o min 0,3m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie naczynie jest wpięte tak jak na obrazku (załącznik) przed zaworami i idzie bezpośrednio po kominie na strych. Jeśli przeniosę je nad piec w garażu nie będzie ono wyżej niż grzejniki na piętrze. Zastanawiam się czy istnieje jakiś zawór do odpowietrzenie kotła (i ew. jeśli będzie potrzebny zawór ciśnieniowy) który da się zamontować w garażu nad piecem żeby nie ruszać istniejącego naczynia.

post-15518-0-54086700-1437596873_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś o czymś takim:

 

post-18583-0-52036900-1437641732_thumb.jpg

 

 

Kocioł w wersji bezpiecznej. Układ odbioru możesz zostawić tak jak jest lub zamknąć i naczynie na strychu zlikwidować.

 

Kocioł pewnie wymaga ochrony powrotu, a wymiennik to zapewnia, więc nie wydajesz na dodatkowe urządzenia (4D, 3D czy pompa kotłowa).

 

Wadą jest konieczność pracy dwóch pomp równolegle, ale to lepsze niż "konstruowanie bomb w garażu".

 

Wygooglaj sobie schematy z wymiennikiem płytowym, by widzieć co i jak. Ewentualnie pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem przez to ze nad piecem w garażu montuje drugi zbiorniczek wyrównawczy. Nad dwoma pompami już się zastanawiałem, co do wymiennika płytowego prawdę mówiąc nie miałem pojęcia o istnieniu takiego urządzenia (z tego co zrozumiałem miesza wodę) jak duży powinienem zamówić? zamierzam kupić piec defro 20 kw z podajnikiem wiec wymiennik tez powinien miec 20 kw? plus odpowietrznik na zasilaniu i wszystko powinno śmigać bez żadnych problemów ?  

post-15518-0-64352700-1437668988_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kocioł ma swoje naczynie. Po stronie grzejników możesz układ zamknąć montując w piwnicy naczynie przeponowe, wtedy zbiornik ze strychu wykorzystujesz do kotła. Ewentualnie dwa naczynia otwarte też mogą być.

 

W wymienniku nic się nie miesza. Obie strony są od siebie odseparowane, dzięki czemu można kocioł montować w układzie otwartym a grzejniki w zamkniętym.

 

Sam wymiennik należy solidnie przewymiarować, ponieważ producenci podają moce dla warunków jakich zazwyczaj się w kotłowni nie utrzymuje (chyba, że masz zamiar trzymać na kotle 90 sC). Wielkich różnic cenowych nie będzie, więc spokojnie wymiennik 35-40 kW z calowymi przyłączami.

 

Co to za Defro? Maja też wersje z wbudowaną wężownicą schładzającą dopuszczone do montażu w układzie zamkniętym. Wtedy wymiennika nie potrzeba, ale pozostaje kwestia urządzeń do ochrony powrotu, które też kosztują.

 

W kwestii bezpieczeństwa nic nie przebije układu otwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że pozostanę jednak przy układzie otwartym z dwoma zbiornikami wyrównawczymi .Dziękuję za wszystkie wskazówki i objaśnienie sprawy z wymiennikiem.  Jedyny dylemat jaki pozostaje to wybór kotła co do mocy na forum wyczytałem ze 20 kw powinno wystarczyć do ogrzania 200 metrowego nieocieplonego domu. Jeszcze raz duże dzięki :) a i jeszcze jedno pytanie a czy nad piecem ma być otwarty zbiornik wyrównawczy czy naczynie przeponowe? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak mój błąd... a jaki piec byś wstawił na moim miejscu? szukam pieca z podajnikiem na 200 m2 zastanawiałem sie nad defro ale 10 km ode mnie są dwie duze firmy produkujące piece Galmet i Elektromet tylko nie wiem czy są warte swojej ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jest mozliwe wstawienie wymiennika płytowego w piwnicy? bo jesli bd palił tylko na wodę zeby nie używac obydwu pomp? tak jak na rysunku? 

 

 

post-15518-0-84183400-1438028083_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak mój błąd... a jaki piec byś wstawił na moim miejscu? szukam pieca z podajnikiem na 200 m2 zastanawiałem sie nad defro ale 10 km ode mnie są dwie duze firmy produkujące piece Galmet i Elektromet tylko nie wiem czy są warte swojej ceny

 

Osobiście uważam, że Skam-P Plus to znacznie lepsza konstrukcja, a wyniki badań to potwierdzają [sprawność do 94,3%], wersja 17 kW ma moc maksymalną 21 kW a to już sporo.

 

Najlepiej podstaw dane domu tu:

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

 

i podaj link do wyniku [nie sam wynik] to zobaczę jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypadł całkiem nieźle i wynika z tego, że kocioł 12 kW da radę zwłaszcza jeśli zasypowiec 17 kW obecnie daję radę.

 

Tych z Twojej okolicy bym nie kupił bo wiem jak są zbudowane i co oferują - krótko mówiąc szału nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no słyszałem kolega pracuje na produkcji jednej z firm i tez nie chwali mówi ze "kadra" co je składa to pozostawia wiele do życzenia... a na stronce Defro do 200 m2 proponują 20 kw dlaczego jest taka różnica w wymiarach? i czytałem ze jeśli piec ma zasilać c.w.u. to musi być nieco większy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 kW na 200 m2 to do nie ocieplonego domu, a najlepiej zlecić OZC lub choćby je obliczyć na cieplowlasciwie i jak sam widzisz kocioł 12 kW, który spokojnie wyciągnie 15 kW w zupełności wystarczy.

 

Na CWU dolicza się 0,5 kW mocy kotła na osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.