Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Dwupłaszczowy - Temp Powrotu


piop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Naszła mnie pewna wątpliwość. Układ jest grawitacyjny mam kocioł 10 Kw i zamówiłem polecany przez kol. Sambor wymiennik dwupłaszczowy bo to lepiej na grawitacji ma działać, ma on moc wymiennika 29Kw, obawiam się czy nie obniży to nadmiernie temperaturę powrotu dokotła, a przecież ochrony ma nie byc bo w układzie grawitacyjnym nie trzeba.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc wymiennika jest podawana dla danych warunków temp zasilania, temp wody w zasobniku i przepływu - podaj te parametry to będziemy wiedzieć co i jak.

Np takie parametry 36kW dla  80/10/45 i przepływ 3m3/h są nie do osiągnięcia w zwykłych instalacjach domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Producent podaje: 29kW, 80/15/45oC, 3,0 m3/h, ale nawet jeśli moc będzie o połowę mniejsza to logiczne wydaje sie ze jeśli cwu będzie miała 15 stopni to CO wychodzące z wymiennika też bedzie miało 15, zwłaszcza przy małym przepływie.

Jakos tak mam ze usiłuję wszystko wiedzieć i rozumieć, ale chyba zostaje mi tylko wierzyć w "magię" grawitacji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim zasobniku potrzebny jest przepływ 3m3/h i temp zasilania 80C , aby podgrzać wodę z 15 do 45C - wtedy wymiennik ma deklarowaną moc 29kW.

 

Najwięcej mocy jest pobieranej przy zimnym zasobniku, a po nagrzaniu moc pobierana spada.

W praktyce moc będzie mniejsza 5 razy lub jeszcze mniej czyli  jest spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jednak w głowie swędzi dlaczego to tak a nie inaczej. :D

 

To jeszcze jeśli można takie pytanie odnośnie podłączenia wody:

Producent w instrukci podał taki schcemat podłączenia zimnej wody:  wymiennik-zawór bezpieczeństwa-naczynie przeponowe-reduktor-zawór odcinający

Są 2 rodzaje zaw.b., który lepszy? rozumiem że ten z pokretłem to tak jak podaje producent, ale ten z klipsem to z zaworem zwrotnym więc chyba odwrotnie, czyli wymiennik-naczynie-zaw.b.?

post-53599-0-73051400-1437608397_thumb.jpg

(A tak, właśnie zauważyłem, czerwone pokrętło jest do CO, do CWU trzeba niebieskie)

 

Jaka pojemność naczynia do wymiennika 140L? Z tego co znalazłem to 12 albo 18L, będzie dobre?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem NP 12l dla zasobnika 140l + instalacja 25% - wg danych z programu Reflex-a wystarczy nawet naczynie DD10l, czyli BP 12l  jest spoko.

Rura 1" o dł 1m ma poj ok 0,5l , więc 25% zasobnika to w przeliczeniu ok 35l = 70m instalacji 1" - takiej kolega raczej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak jak na rysunku. Chciałem dać reduktor ciśnienia przy wodomierzu a nie wymienniku bo są lekkie skoki ciśnienia, o określonych godzinach, widocznie wodociagi włączają/wyłączają dodatkowe pompy.

 

Przepraszam Sambor ale nie rozumiem, tak jak na rysunku można czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Dzięki. :)

 

Prawie zapomniałem, został do wybrania termostatyczny zawór mieszający, znalazłem Afriso ATM 333, natomiast Esbe nie ogarniam, jest tam za dużo zmiennych, np. co to jest "dodatkowe urządzenia do sterowania temperaturą na bateriach"  to bateria termostatyczna czy zwykła z ciepłą i zimną wodą?

Wstępnie wybrałem Afriso ATM 333 albo Esbe VTA321 z temp 35-60. Które będzie lepsze?

 

Czy Kvs 1,2-1,6 wystarczy na 2 punkty poboru jednocześnie, np wanna i zlewozmywak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Dzięki. :)

 

Prawie zapomniałem, został do wybrania termostatyczny zawór mieszający, znalazłem Afriso ATM 333, natomiast Esbe nie ogarniam, jest tam za dużo zmiennych, np. co to jest "dodatkowe urządzenia do sterowania temperaturą na bateriach"  to bateria termostatyczna czy zwykła z ciepłą i zimną wodą?

Wstępnie wybrałem Afriso ATM 333 albo Esbe VTA321 z temp 35-60. Które będzie lepsze?

 

Czy Kvs 1,2-1,6 wystarczy na 2 punkty poboru jednocześnie, np wanna i zlewozmywak?

Zawory bezpieczeństwa z kapturkiem (kątowe) służą do zabezpieczania jakichkolwiek zasobników na ciepłą wodę. Do wody użytkowej służą faktycznie zawory z niebieskim kapturkiem, np. AFRISO MSW - bo mają atest PZH. Większość zasobników wymaga ciśnienia zaworu bezpieczeństwa 6 bar.

 

Zawory z tym klipsem (AFRISO AF4/AF8) służą tylko i wyłącznie do zabezpieczania elektrycznych podgrzewaczy wody. Są to zawory przelotowe, inaczej niż te pierwsze. Mają ciśnienie otwarcia 6,7 bar i dodatkowo wbudowany zawór zwrotny i upustowy. Zgodnie z prawem nie mogą być montowane do podgrzewaczy zasilanych z kotłów, tylko elektrycznych.

 

Jeśli chodzi o ATM to polecam wersje z gwintami zewnętrznymi i śrubunki z zaworami zwrotnymi dla wygodnego montażu i ewentualnego demontażu zaworów. Więc wersja ATM 343 to najwygodniejszy wybór plus śrubunki 1220100.  Kvs 1,6 jest wystarczający na 3 tradycyjne baterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli super bo jest nasz 3 sztuki w domu, dzięki :)

Dlaczego ATM 343  ma średnicę nominalną DN15 a 333 DN20 to średnica przyłącza? To jest podane osobno 3/4.

 

Chyba dam rury PP zgrzewane na wyjścu CWU, zamiast 3/4 ocynk, ostatnio są takie nie modne ;)

 

PP rozdzieli się na dwie linie pex16 jedna to zlewozmywak w kuchni, druga to jednym ciągiem łazienka: prysnic/wanna, umywalka, zastanawiam się czy stabi glas PN16 20mm wew. 14,4mm nie będzie za mała, niby to odpowiednik rozmiarowy 3/4.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.