Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedopalony Ekogroszek


tablo888

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam bardzo serdecznie od 2tygodni posiadam piec 25kw z Pleszewa z podajnikiem slimakowym. Kocioł wyposażony jest w sterownik ognik plus II pid. W tej chwili grzane jest tylko CWU. Temperatura zadana na kotle 53C, ekogroszek czeski. Problem polega na tym,że opał nie zdazy sie wypalic a jest spychany z tego kwadratowego talerza. Z opserwacji ze stoperem w reku :) co 20min jest podawane paliwo przez 18s. Jest to pierwszy kontakt z takim piecem. Na tym talerzu z lewej strony od slimaka wegiel spala sie bardzo ładnie z drugiej juz nie bardzo praktycznie nie ma płomienia tylko żar. Czy przesłona od wentylatora powinna byc przysłonieta czy otwarta na max jak jest lepiej?Jest to sterownik pid myslałem,że tylko nastawia sie temperature i jest wszystko ok. Wegiel jest czeski poniewaz tak mi doradzono w składzie, ze na ciepłą wode w zupełnosci wystarczy. Podajnik zasypany do pełna 150kg 11lipca w tej chwili na oko jest jeszcze polowa. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się nie dopala to za częste lub za długie podawanie. Zmień jedną z tych opcji ale tylko jedną i obserwuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to sterownik pid tam nastawiam tylko temp na kotle. Nie chciałbym wchodzic w ustawienia serwisowe bo na bank cos nagrzebie. Mam pytanie odnosnie tej przesłony na wentylatorze czy ona ma byc otwarta na maxa w tej chwili jest troszke przymknieta tak zrobił instalator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy paleniu z PID przyslona i klapka wentylatora otwarta na max. caly czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuje z ustawieniami obnizyłem o 5sec czas podawania według instrukcji. Wydaje Mi sie,że i tak to nic nie da:/ W tej chwili od strony slimaka groszek spala sie bardzo ładnie z prawej na palniku spada wogole nie spalony jak podaje dmuchawa to widac jak powietrxze dociera od strony slimaka do max połowy palnika a dalej lipa. Zastanawiam sie czy ten palnik jest dobrze założony przez instalatora i z tego co wyczytałem to powinien byc uszczelniony siliconem a nie wiem czy jest. Palnik chyba brucer taki duzy kwadratowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotka palnika.

podaj parametry jakie masz- może jest za bogato z weglem i stąd problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czas podawania skrócony o 5sec nie dał rezulatu wogole skrocilem o 7sec rowniez o 8sec jestem w trakcieStandardowo jest pp0 15sec według instrukcji tylko o 9sec mozna korygowac Temperatura na kotle zadana 52 stopnie i ładnie trzyma. Ekogroszek czeski grzane tylko bojler 120l. Mam pytanie odnosnie tego sterownika ognik plus pid 2 w tej chwili wartosc minimalna kotła jest (ni.3) standardowo tak ustawione według instrukcji moze gdybym przestawił na (ni.2) nie znam sie na tym zalaczam zdjecia palnika oraz popielnika. Wydaje Mi się, że cos jest z tą retorą nie tak bo powietrze nie dolatuje z prawej strony:/ Czy ta retora jest tylko nakładana czy jakos przykrecana moze trzeba ją uszczelnic? Nie było Mnie przy montazu :/Pozdrawiam

post-63678-0-03765100-1437596359_thumb.jpg

post-63678-0-69714700-1437596396_thumb.jpg

post-63678-0-80913300-1437596435_thumb.jpg

post-63678-0-45493400-1437596480_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłbym od sprawdzenia czy jest uszczelniony ten palnik- poruszenie koroną w rękawicy - jak jest silikon to nie powinna się dać podnieść- nie drgnie

jak nie ma to będzie się ruszać

wtedy wygasić uszczelnić(relacje w sieci, również na tym forum do znalezienia)

sterownika nie znam ale wszelkie korekty dopiero gdy palnik będzie szczelny i powietrze trafi tam gdzie powinno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

witam koledzy potrzebuje pomocy w ustawieniu sterownika tigra z palnikiem kwadratowym moj problem polega na tym ze nie moge podnies ilosc wegla w palniku i robia mi sie ogromne spieki ustawienia sterownika to

 

TEM NA PIECU 55st

KOREKCIA NOCNA -3

KOREKCIA EKONOMICZNA-3

TEM ZAŁĄCZANIA POMPY 35st

CZAS PODAWANIA 10s

CZAS MIEDZY PODAWANIEM 1m:10s

KROTNOSC PODAWANIA 1

CZAS PRZEDMUCHU 16s

CZAS MIEDZY PRZEDMUCHAMI 15min

OBROTY DMUCHAWY 25%

OBROTY W STANIE NADZORU 25%

KLAPKA OD WENTYLATORA OTWARTA NA MAXA

 

prosze o pomoc dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką moc ma kocioł, jakim węglem palisz ?

 

 

Na początek proponuję zacząć od:

 

TEM ZAŁĄCZANIA POMPY 45st

CZAS PODAWANIA 5s

CZAS MIEDZY PODAWANIEM m:30s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak tu kolega powyżej pisze jaki opał i jaki piec?

Zmniejsz dmuchawę na jak najniższy bieg

Przedmuchy w podtrzymaniu są niewskazane

Zwiększyć czas przedmuchu do 25-30min

Podawanie w podtrzymaniu 30min

I przymknąć czopuch to powód nie utrzymania kopczyka. Bo teraz grzejesz komin i całą energię z pieca przepuszczasz w komin. Na początek to tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolegow piec ma moc 25kw a wegiel sprawdzony bo rodzina kupuje ten sam i jet ok.ustawilem obroty na 10% klapka od wentylatora odslanieta na 2 cm ale teraz bardzo wolno dobija do tem zadanej a spieki sa nadal piec zalacza mi sie co 50min to nie wiem czy czas przerwy nie jest za dlugi bo wegiel zdarzy sie wypalic i poziom kopczyka sie obniza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak tu kolega powyżej pisze jaki opał i jaki piec?

Zmniejsz dmuchawę na jak najniższy bieg

Przedmuchy w podtrzymaniu są niewskazane

Zwiększyć czas przedmuchu do 25-30min

Podawanie w podtrzymaniu 30min

I przymknąć czopuch to powód nie utrzymania kopczyka. Bo teraz grzejesz komin i całą energię z pieca przepuszczasz w komin. Na początek to tyle

Ile tej energii można zaoszczędzić przymykając czopuch ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego alf nie wiem czy pamiętasz na początku roku pisaliśmy na tym forum, miałem straszne problemy z nowym piece bo spalał mi 30-45kg eko na dobę. Dużo nauczyłem się czytając lekturę. dzisiaj po wielu moich udoskonaleniach mojego pieca Galmet 16kw spala mi 8kg na dobę eko 29kj. Ale to jak piszesz ile można zaoszczędzić tej energi cieplnej w piecu hm hm próbować kombinować ile się da ale żeby nie przesadzić. Tylko nadmienię że czas wcześniej spędzałem w kotłowni, ale teraz mam czas na wiele innych rzeczy np czas dla rodziny. Mimo tego czasu co poświęciłem w kotłowni coś mnie nauczyło i mam pojęcie o tym co przyczyniło się do zlikwidowania problemu pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego to prosze o pomoc w ustawieniu mojego pieca bo ja jusz nie ma sil do tego tez przesiaduje w kotlowni ile moge ale za bardzo nie mam kiedy kontrolowac bo jestem kierowca i caly czas w drodze dodam ze grzeje narazie wode na bojler i na podlogowke wsypalem worek 30kg i starczylo mi na 3 dni opalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakie masz ustawienia

Myśle że jeszcze obniż wentylator na 5 i reguluj i wydłużaj przerwą podawania niech piec dłużej pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia może ci pomogą rozkminić zagadkę twojego pieca popróbuj na moich ustawieniach może się wstrzelisz


Mój piec galmet 16kw sterowniki techa ST-480 ST-280 i ST-500 ogrzewam 140 m bojler na wodę 120 litrów dom nie ocieplony kotłownia w bryle budynku z garażem


Palę eko-groszkiem 29kj tona 750zł spalam 8 kg na dobę przy temperaturach na zewnątrz od 6-0 stopni, w domu temperatura waha się od 21,2-22,5 stopnia


Temperatura zadana na kotle 55 stopni tu zimą zwiększam do 65 stopni


zawór 4-drogowy na zakres 4 na wyjściu za pompą co mam od 40-42 stopnie powrót 40-41 stopnie, zimą ustawiam na 5 zakres


czopuch kotła przymknięty na 80%


klapka wentylatora otwarta na max 


Histereza kotła 1 histereza cwu 5


obniżenie pokojówki 21 stopni


czas podawania 5s


przerwa podawania 72s tu zaczynałem od 50s i stopniowo wydłużałem żeby dopalał się eko


wentylator 1 bieg to mój najniższy najwyższy to 100


podawanie w podtrzymaniu 10s to są dwie dawki czasu podawania w czasie pracy kotła


przerwa podawania w podtrzymaniu 25min


wentylator w podtrzymaniu czas pracy 25s przerwa pracy wentylatora 25 min


lepiej dla pieca i prawidłowego spalania eko-groszku jest jak piec krótko stoi w podtrzymaniu(u mnie to max 15min) potem długo pracuje do zadanej nawet teraz trwa to 30min


kopczyk utrzymuje się na wysokości 3-5 cm mam bardzo nie wielką ilość spieków, dlatego że wolno dmucham na palenisko co powoduje, że nie wystudzam paleniska w trakcie pracy i w podtrzymaniu temperatura podajnika utrzymuje się w granicach 35-38 stopni.


Po wprowadzonych ustawieniach trzeba czekać około 4 godz aż cały układ stopniowo nagrzeje się i wyreguluje temperaturę. Sprawdzaj co 4 godz kopczyk czy się utrzymuje. powodzenia


 


a dodam, w retorcie  zablokowałem kolano wspawując 4 płaskowniki z obserwacji stwierdziłem że pod wpływem temperatury kolano się przesuwało na boki i do góry o 2mm powodując że nie równo dmuchało na całym palenisku. Moja retorta po tym co wykonałem jest prawidłowo wypoziomowana wycentrowana i uszczelniona. Do tego wykonałem z wygiętej blachy 3mm na przemian dwa wariatory, defektor opuściłem 8cm nad palenisko i nad defektorem wstawiłem blachę 290mmx290mm z otworami 12mm ( na całej szerokości paleniska kotła) to ma przytrzymywać temperaturę w piecu a nie dmuchać w komin. Sprawdzałem przyrządem pomiarowym mój ciąg kominowy.U mnie musiałem to zrobić bo mój komin jest nowy 8,5Metra średnicy 220mm podwójnieocieplony z wentylacją i ma bardzo duży ciąg dlatego muszę go trzymać przymknięty na 80% ( nie którzy tu na forum pisali że czad i gazy się nie wydostają), u mnie nie mam żadnych gazów w środku piec jest czysty jasny popiół bez smolenia.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy moje ustawienia sa takie

 

TEM NA PIECU 55st

KOREKCIA NOCNA -3

KOREKCIA EKONOMICZNA-3

TEM ZAŁĄCZANIA POMPY 35st

CZAS PODAWANIA 10s

CZAS MIEDZY PODAWANIEM 50s

KROTNOSC PODAWANIA 1

CZAS PRZEDMUCHU 16s

CZAS MIEDZY PRZEDMUCHAMI 15min

OBROTY DMUCHAWY 25%

OBROTY W STANIE NADZORU 25%

KLAPKA OD WENTYLATORA otwarta na 2cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.