Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Różnicowy + Zawór 4D Weryfikacja Schematu


adamGA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Proszę o sprawdzenie czy można zamontować zawór różnicowy przez zaworem 4D wg. dołączonego schematu. 

 

Po lewej stronie instalacja książkowa, po PRAWEJ instalacja o którą pytam, 

 

Zawór różnicowy tylko na awarię, zrobię także bypass na powrocie przez zawór kulowy, który będzie normalnie zamknięty. 

 

Wyjście z kotła 6/4" zredukowane do 5/4" zawór 4D także 5/4. Obwód kotłowy, miedź fi35 do 1 kolektora ok 1,2m od wyjścia z zaworu 4D. potem fi28/22 itp. 

 

 

A.

 

 

 

kociol_zawor.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że by zrobił tak jak mi radziłeś -to obejście bez ZR tylko ręczny zawór otwieramy gdy chce grawitacji na powrocie to samo. Zawór 4d i obieg kotlowy zrób taki jak wyjście z kotła - 6/4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zaw 4-D to nieoficjalny "standard" dla zabezpieczenia kotła - jak raz założyłem 3-D VTC na powrocie, to przemądrzały serwis nie chciał podbić gwarancji  i musiałem zmieniać na ręczny 4-D.

Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim to się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Świadczy to jedynie o braku wiedzy technicznej tych osób i ich pracodawca winien się wstydzić, że takie osoby pracują w "serwisie".

 

Zamiast wymyślać w DTR układy na zaworami 4D, które nie są złotym rozwiązaniem na zabezpieczenie powrotu kotła, narysowali by prosty schemat z pompą kotłową a obniżenie temp. CO zrealizowali za pomocą małego zaworu 3D. Jest to dużo prostsze rozwiązanie, tańsze pomimo użycia 2 pomp i co najważniejsze sprawne ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

A wystarczyłoby gdyby taka firma skonsultowała się z projektantem sieci ciepłowniczych z zapytaniem jak realizowane jest zabezpieczenie powrotu kotłów w ciepłowniach miejskich ...

Nie ma tam żadnych zaworów 4D, 3D tylko wyłącznie pompy, którymi się ustawia określone przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ten poziom mocy, automatyki oraz zaangażowania takiego prawie garażowego producenta.

Ponadto pomiar czujnikiem w takim układzie powinien być realizowany nie przylgowo , często termostatem bimetalicznym o znacznej bezwładności,

jak to robi większość, tylko czujnikiem zanurzonym w przepływającej wodzie i sterownikiem pompy kotłowej - wtedy to ma sens.

 

To już lepiej ustawić pompę kotłową na stały przepływ bez termostatu załączającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
Na przykładzie tej animacji http://www.pec.elk.pl/cieplownia/, która pobiera dane z działającej ciepłowni w Ełku widać, po prawej na górze 3 pompy mieszające PM - to są właśnie pompy obiegu kotłowego. Na dole po lewej mamy pompy obiegowe, działające na powrocie kotłów ze względu na "niską" temperaturę powrotu z sieci miejskiej (teraz 47,4 st. C). Pompy po prawej PMZ to służą do mieszania zasilania z powrotem w celu np zmniejszenia temperatury zasilania sieci.

Od czasu do czasu pracuję w wymiennikowniach i wysoki parametr na poziomie około 150 stopni C nie jest niczym nadzwyczajnym. Latem to oczywiście temperatura wyjścia z ciepłowni jest "niska"(teraz widać 65 stopni), ponieważ wymienniki ogrzewają tylko CWU.

 

Moc nie ma tu znaczenia, tutaj ważny jest układ systemu. Wraz ze zwiększeniem mocy zwiększają nam się przepływy (kolejne pompy równolegle się załączają). Układ taki można i należy stosować na małych układach ogrzewania w domkach oczywiście nie stosując potężnych pomp i szaf automatyki, które tym sterują. Dla swoich klientów obecnie nie proponuje nic innego jak właśnie pompa kotłowa + zawór 3D z pompą do zasilania CO. Dochodzi osobna pompa ładująca CWU. Nie trzeba wtedy grubych rur obiegu kotłowego, wystarczają "miedziaki" 28 mm lub mapress (zależy co klient sobie zażyczy). Pompy to 40 a zawór 3D na max 1 cal. Szkoda, że mało sterowników kotłowych posiada wyjście do sterowania pompy kotłowej. W końcu (prawie) każdy kocioł posiada czujnik powrotu, więc sterownik robiłby to co powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów, 

 

Więc: 

- kocioł z podajnikiem OEP montuję dla siebie - stary kocioł Żywiec 33kW zamontowany 13 lat temu przez instalatora bez udziwnień, do starej instalacji.

Budynek ponad 200m2 budowli Gierkowskiej z dostępnych w ten czas materiałów. :) 

 

W zeszły roku wymieniłem całą instalację na miedź (fi28 piwnica/22pion/18pion/15grzejnik)  + grzejnik.

Całość wykonałem w miejscu starej instalacji, czyli wymiana 1:1 + rozbudowa, działa w razie czego w grawitacji.

 

W tym roku wymieniam kocioł, mam niereformowalnego dziadka w domu, który potrafi zostawić otwarte drzwi z pieca, przy starej instalacji to nie był problem ...

 

- 4D jest mi potrzebne: 

  1. Ochrona powrotu -

  2. Obniżenie temp na zasilaniu grzejników - 

  3. trzymanie kotła na stałej wysokiej temperaturze 

  4. Nie wszystkie kaloryfery będą mieć głowice termostatyczne, (bez - klatka schodowa, łazienki + 2 nowe małe grzejniki w piwnicy, którą muszę wygrzać) 

  5. Rezygnuję świadomie z 3ciej pompy mieszające dlatego wybrałem obieg kotłowy zaworu 4D w wymiarze 6/4" by grawitacja działała, koszty energii  

  5.1. Obniżenie poboru prądu z UPSa w przypadku awarii 

  6. Możliwość całkowitego zamknięcia obwodu zasilania kaloryferów - zawór 4D na to pozwala jako opcja na tryb LATO. Nie chciałem montować zaworu kulowego, było by to zbyt oczywiste dla dziadka mógłby wpaść na jakiś pomysł "oszczędności" w sezonie grzewczym

 

 

A.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, do budynku: Piwnica - Parter - Piętro 25/40 ? 

Ten budynek to nie kwadrat ale kwadrat z prostokątem, schemat w załaczniku 

 

Teraz miałem 25/60 na 2 biegu czasem na 1 ..

Żadnych szumów w instalacji na 2gim biegu nie było, pompa UPS 25 60 180 Grundfos 

 

Chciałem zamienić na Alpha 2 L - bez Autoadapt bo będzie podłączona do sterownika kotła w Ecoalu , więc niech się kręci i mało prądu pobiera. 

 

Grundfos sprzedaje teraz upgrade do starych UPS ale taniej wychodzi nowa Alpha 2 L. 

 

http://www.instalbud.pl/new/nowosc-grundfos-glowica-pompy-kotlowej-ups2/

 

 

 

 

 

 

 

gabaryt.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.