Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Na Ekogroszek Czeski


Grabarz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

Posiadam dom o powierzchni 110m2. Poprzednim piecem był stary piec zasypowy, mam zamiar zakupic piec na ekogroszek.

Obliczona przezemnie moc pieca to 15Kw. Mam dostęp w bliskiej odleglości i po dobrych pieniadach do ekogroszku czeskiego, wiec zamierzam nim palic.

 

Proszę o infromacje jaki piec polecalibyscie?. Czy przy paleniu ekogroszkiem czeskim trzeba zwrócic uwagę na konkretne elementy pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Defro komfort eko 12kW dla powierzchni 121m2 plus 200l. CWU i kociolek ma jeszcze zapas mocy, skad u ciebie 15kW dla 110m2 triche za duzy ten planowany zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15kW dla 110m2 troche za duzy ten planowany zakup

Przy właściwie nieocieplonym budynku to nie aż tak za dużo. Trzeba też wziąć pod uwagę, że czeski wungiel jest mniej kaloryczny, a więc obniży się z deka moc kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest z lat 70 . Pustak żużlowy brak ocieplenia wymienione tylko okna na platiki. Zbiornik na wodę 100l

Największe oszczędności uzyskasz nie na czeskim ekogrochu tylko na ociepleniu chałupy 10-15 cm styropianu ,to wydatek jednorazowy a zakup ekogroszku musisz odnawiać co roku.   

Za kilka lat i tak będzie trzeba zrobić tą termomodernizację wtedy kocioł będzie za wielki i zaczną się problemy z kotłem kominem.....

Inwestując w dom trzeba zachować pewne kolejności inwestycji ,nie maluje się pokoi jak przecieka dach ,najpierw zaczyna się od remontu dachu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2-3 lata mamy zamiar się wyprowadzić z domu do nowego zostanie w nim mama dlatego nie chcemy inwestować w dom tylko w wariant przejściowy jakim byl by piec. Chodzi tez o wygodę i łatwość obsługi dla mamy kiedy będzie sama w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro mama ma byc sama to niech zaglada do kotłowni jak najrzadziej czyli tym bardziej termomodernizacja

chyba że chcesz mamę z torbami puścić- w nieocieplonym domu żaden kocioł nie da komfortu różnica będzie taka że zamiast szuflowac codziennie będzie musiała co 3 dni ale i tak trzeba przewalić kilka ton węgla w sezonie

izolując zmniejszysz straty domu a tym samym ilość zużytego co sezon opału -proponowaną grubością styropianu poprawnie przyklejonego i do tego jakaś wełna od góry i 50% powinno wyjść jeśli nikt fuszerki nie odwali i zapotrzebowanie 7KW a nie 15

może warto to przemyśleć???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest jasne. Ale po pierwsze koszt ocieplenia budynku wraz z izolacja fundamentów i dachem to okolo 60 tys. Wiec nie opłaca sie tego robic ponieważ dom ma buc za 3-4 lata sprzedany. Piec musz kupic ze względu na fatalny stan starego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz mieć kłopot ze sprzedażą nieizolowanego domu- nie mam pewności ale zmieniły sie przepisy i trzeba mieć certyfikat

https://www.lebiedz.com.pl/nabywca-najemca-nieruchmosci-moga-zrzec-sie-swiadectwa-energetycznego/

http://dom.trojmiasto.pl/Swiadectwa-energetyczne-Zmiany-tylko-czy-skuteczne-n88368.html

 

teraz nie ma jakiegoś bólu ale za 4 lata będzie

a nieizolowany dom to dla kupującego sygnał o bardzo wysokich kosztach ogrzewania i może wpływać zniechęcająco na potencjalnych klientów

 

nikt nie każe izolowac fundamentów

można zacząć od strony gdzie ciepła ucieka dużo a koszt inwestycyjny niewielki i do wykonania samemu

wełna na podłodze strychu nieużytkowego to koszt w okolicy 3 tysięcy obniżenie strat ciepła o około 25% a tym samym o tyle niższe koszty ogrzewania.

sam mam stary dom i izolacja ścian + podłogi poddasza obniżyła moje koszty ogrzewania o 50%

w przeliczeniu na cenę wegla z dnia dzisiejszego przed termomodernizacją płaciłem 4800zł za sezon a teraz 2400zł

może warto to jednak przemyśleć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem w tak krótkiej perspektywie nie jest to opłacalne. Mama ma 70 lat chce zostać w domu z 3 -4 lata i mieć lżej. Z mojej perspektywy ocieplenie jest w tym momencie kompletnie nie opłacalną inwestycją. Chodzi mi tylko o możliwość rzadszego dojazdu do mamy, co 3-4 dni. Wiec proszę o polecenie taniego pieca na ekogroszek czeski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy którego głównym opałem jest ekogroszek

pamietaj jednak że na czeskich groszkach będzie wyższe zużycie opału ze względu na niższą kaloryczność

reszta zalezy od tego czy masz jakies szczególne uwarunkowania w kotlowni

jeśli nie masz ograniczeń z miejscem lub wysokościa wejścia do komina to możesz wybierać pozycje z pólkami poziomymi, częstsze czyszczenie ale proste bo tylko zgarniasz z półek do popielnika i wyrzucasz z popiołem. przy wymienniku pionowym czyścisz rzadziej ale zabawa z rozkręcaniem wyczystek i inne takie

poza tym odradzam ruszt wodny 

reszta to już Twój wybór

nie podam ci konkretnych propozycji bo nie mam dobrej opinii o tanich kotłach np z portali aukcyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budzet wystarczajacy na sprawdzony kociol skam - p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już kolega Pieklorz najlepiej by doradzil. Zależy czym byś chciał palić miałem czy ekogroszkiem. Do mialu lepszy bylby chyba plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w Premium tak i w wersji Plus można spalać miały węglowe.

Wersja Premium ma palnik żeliwny włącznie ze ślimakiem, a Plus stalowy palnik Ardeo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol. Grabarz większość palników dostępnych na rynku nie spala poprawnie czeskiego groszku. Moje doświadczenia, a sam zbudowałem palnik ( i mam palniki seryjne Pancerpola i Ardeo), potwierdzają to. Jeśli jednak szukasz taniego kotła to szukaj u renomowanych producentów, a nie po marketach. Rynny w obecnej formie nie polecam.

 

Pozdrawiam i udanego wyboru życzę RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Reded co masz na myśli pisząc, że większość palników nie spala poprawnie czeskiego grochu? Ja kupiłem w tamtym roku 0.5 tony Czecha i według mnie spalał się lepiej niż ekogroszek wysokokaloryczny, praktycznie zero spieków. Wiadomo oczywiście, że czeskiego groszku musi spalić się więcej ze względu na jego słabą kaloryczność ale na pewno ze spalaniem jako takim nie powinno być problemu pod warunkiem, że dobierz się odpowiednie nastawy. Ja osobiście przy paleniu czechem zeiekszałem nieco nadmuch i było git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od zapotrzebowania.

 

Generalnie jednak z jakiś powodów łatwiej i lepiej czeski spalać w palniku żeliwnym.

Zatem jak ma być w 99% czy 100% wykorzystywany czeski ekogroszek, to ze wskazaniem na palnik żeliwny

 

kuzyn w takiej sporej chałupce na żeliwnym od chyba już 4lat tylko czeskim pali, ma dobre źródło i innego opału nie chce.

Ja z kolei prywatnie na ardeo groszko-miałem jadę, ale jak jest dostęp do czeskiego w dobrej cenie, to minimalne wskazanie na żeliwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.