Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co - Pytania


3Altair33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Planuję zrobienie nowej instalacji CO w domu. Narysowałem prosty, póki co ideowy schemat instalacji.  Kocioł który mam już aktualnie posiada dwa zasilania oraz dwa powroty, aktualnie wykorzystywane tylko jedno zasilanie i jeden powrót, natomiast w drugim powrocie jest zaworek do spuszczania wody z instalacji.
Zależy mi na tym o ile to możliwe, by rury zasilające i powrotu były rozmieszczone na piętrze na podłodze, gdyż piętro nie jest wykończone i ewentualnie można wykonywać jakieś tam przeróbki budowlane. Wymyśliłem więc by doprowadzić wodę do rozdzielacza na piętrze z którego będą wypuszczone rury PEX do poszczególnych grzejników, w przyszłości na piętrze, oraz aktualnie na parterze. Z nurtujących mnie pytań to: 

-Czy będzie to działa, gdy zasilanie i powrót będzie szło na piętrze do grzejników na parterze, woda musi popłynąć na dół a potem wrócić do góry :D

-Czy drugie wyjście zasilania wykorzystać do CWU tak jak na schemacie, czy po prostu podpiąć się do głównej rury, lub czy np wykorzystać to zasilanie tylko do podpięcia naczynia przelewowego

-Grzejnik na piętrze w przyszłości będą bezpośrednio na tymi na parterze, więc czy można wykorzystać jeden obwód rodzielacza do zasilenia obydwu grzejników?

 

Proszę o konstruktywną krytykę jak i wszelkie pomysły oraz poprawki w schemacie. Schemat póki co to bardziej ogólny zarys, bez średnic itd. Jednak proszę o wszelkie sugestie, np gdzie rozmieścić odpowietrzniki w takiej instalacji. 

 

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam :)

 

post-47876-0-15722000-1435001045_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze pytania: Czy lepiej będzie przenieść zasilanie zbiornika CWU na drugą gałąź a ten otwór np. po prostu zaślepić? W jakich punktach oprócz grzejników powinny być odpowietrzniki? takie same jak te zwykłe automatyczne na grzejnikach? Skoro grawitacja raczej nie będzie działać to nie ma potrzeby stosowania zaworu różnicowego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Jak wygląda połączenie rury PEX między rozdzielaczem a grzejnikiem? Jest on zaciskany, skręcany czy zgrzewany? PEX będzie tylko na tych odcinkach i chce go ciąć z kręgu 200 metrów, by nie było żadnych dodatkowych połączeń jeśli w przyszłości zostaną one zalane w posadzce na piętrze. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć coś odnośnie zaworu 4D, wyczytałem żeby poprawnie spełniał swą rolę to rury powinny dość sporej średnicy, ile minimum? A także głowię się jest w 100% sens montowania go, wszyscy go pakują, a może zamiast 4D zawór 3D byłby lepszy w takiej prostej instalacji? Lub nawet jego brak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna średnica dla zaworu 4d to 5/4" bo obieg kotłowy działa grawitacyjnie. Jak dasz 3d to wtedy instalujesz go w opcji ochrony powrotu kotła albo regulacji temp. CO. Jak nie dasz żadnego to nie masz ochrony kotła chyba że dasz pompę kotłową. Jest o tym sporo na forum chociażby w moim temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19615-kocioł-z-podajnikiemzawór-4dprzeróbka-instalacji/page-3#entry218601 Ja też początkowo chciałem zamontować 4d ale jednak będzie pompa kotłowa + zaw 3d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz opisane w w/w wątku. To jest zwykla pompa tylko dajesz do niej termostat przylgowy na powrocie kotła i taki zestaw chroni kocioł. Jak chcesz tylko ochrony kotła to nic więcej nie trzeba tylko wtedy zawory termostatyczne na grzejnikach. Jak chcesz regulacji temp na co to zaw 3d termostatyczny. Masz to na ostatnim schemacie z wątku który Ci podałem. Wszystko co Ci podpowiadam to wiedza z tego forum w 99% od Sambora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dzięki wielkie wam za podjęcie tematu, właśnie czytam ten wątek :) Mam w takim razie pytanie odnośnie dalszej części instalacji, czy od rozdzielacza do grzejnika PEX 16 będzie wystarczający? Najdłuższy odcinek będzie miał coś koło 10 metrów i zastanawiam się czy lepiej będzie dać 16 czy 20, nie ukrywam że sprawdzając cenę złączek i zwojów to miedzy 16 a 20 jest praktycznie drugie tyle ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... czy od rozdzielacza do grzejnika PEX 16 będzie wystarczający? Najdłuższy odcinek będzie miał coś koło 10 metrów i zastanawiam się czy lepiej będzie dać 16 czy 20, 

 

To zależy głównie od mocy grzejnika - do 2kW można dać PEX16 powyżej to trzeba przeliczyć uwzględniając długość odcinka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.