Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Pompą Ciepła Do Co O Mocy Mniejszej Niż 3,5 Kw


lukbok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

sytuacja:

 

Obecniem w domu mam piec na ekogroszek oraz instalację z zaworem trójdrogowym.

Jednak chciałbym zakupić pompę ciepła powietrza-woda aby w ciągu wiosny i jesieni wyeliminować kocioł.

Maksymalna moc jaka jest mi potrzebna to 3,5 kW (woda zas. 42 st. C) przy temperaturze zewnętrznej 10 st. C. Przy czym w ciepłe dni zapotrzebowanie na moc spada do ok. 0,6 kW. Stąd też pompa musi to umożliwić.

Pompę chciałbym wpiąć "równolegle" z kotłem (podczas jej pracy kocioł byłby odcięty).

 

 

Problem:

Generalnie jest problem z pompami do CO o tak niskiej mocy.

Jedną taką znalazłem ale ma zewnętrzną jednostkę która wytwarza hałas na poziomie 65 dB i obawiam się o sąsiadów.

 

Rozwiązanie:

A może zastosować pompę do ogrzewania ciepłej wody o pojemności np. 200 l. Pompa utrzymywała temperaturę w zbiorniku powiedzmy 40 st. C. a zawór trójtrogowy zrobiłby pozostała robotę. Mgólbym taką pompę kupić o wiele taniej niż pompę do CO i byłaby bez jednostki zewnetrznej?

Tylko czy taka pompa może pracować ciągle lub z bardzo krótkim przerwami?

Proszę o Waszą opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia są produkowane w pewnych typoszeregach. Zbyt mała pompa ciepła  w stosunku do zapotrzebowania odbiorcy powoduje długie okresy pracy sprężarki co wpływa na trwałość całości urządzenia. Jeszcze gorzej jest przy nadmiernie przewymiarowanej ale tu nie ma zastosowania.

5 kW daje nam gwarancję ,że obsłuży i c.o. jak i c.w.u. Są też pompy ciepła Daikin Altherma LT Split 4,4kW. A z tanich to spójrz tu  http://allegro.pl/pompa-ciepla-4-kw-polski-producent-i5450479372.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Z reguły pompy do C.O. są z modulowaną mocą. Przy czym najmiejsza moc na jaka może zejść pompa jest w granicy 25% mocy znamionowej.

Zastosowanie przewymiarowanej pompy spowoduje niepotrzebny wzrost kosztów oraz przejście z mocy modulowej na ON/OFF w przypadku niskiego zapotrzebowania (tak więc po co przepłacać).

3,5 kW to moc maksymalna (z zapasem 0,5 kW i która zawiera już zapotrzebowanie podgrzewacza c.w.u.). Stąd też moja niechęć do pompy 5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mało z tego co ja na szybko znalazłem to mniejsza 6kW ma nominał 1m3/h, 9 kW 1,4m3/h.

Nie ma większego znaczenia, moc w obu przypadkach będzie podobna. Generalnie im większy przepływ i mniejsza delta, tym lepiej, ale nie kosztem ogromnego zużycia prądu przez obiegówkę. Jak potrzebujesz znacznie większych przepływów, wtedy będzie konieczne sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.