Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Obiegowa Do Podłogówki Instal Therm


aniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Mam kilka pytań odnośnie pompy obiegowej w podłogówce, proszę patrzeć na dodany plik pdf:

1)  czy pompę obiegowa montujemy przy każdym rozdzielaczu czy tylko przy pompie?

2)  Korzystając ze wzorów z linku https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19265-dob%C3%B3r-pompy-obiegowej/ podstawiamy R=117? (tabela pdf)

3)  a L? Czy to będzie długość najdalej położonej pętli+długość pionux2??

 Bo jeśli tak to Hp = (117*104*2,2)/10000= 2,67 m

4)  jeśli chodzi o wzór na przepływ Q: deltaT będzie wynosi 37-32,6? czyli jeśli P=17 kW to Q= 17*0,86/4,4=1,462 m3/h???

 

proszę o porady... :) i z góry dziękuję :)

 

 

wyniki z therm.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie kolego - do podstawówki !

 

4)  jeśli chodzi o wzór na przepływ Q: deltaT będzie wynosi 37-32,6? czyli jeśli P=17 kW to Q= 17*0,86/4,4=1,462 m3/h??? = 3,3222m3/h !!!!

 

Proszę się nauczyć obsługiwać kalkulator!

 

Oto następny niedouczony student trafia na forum- zgroza!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście, że 3,3227... Liczyłam w pośpiechu w pamięci... ;] każdemu  może się zdarzyć. Dzięki za cenną uwagę :) Ale nie o to pytałam. Forum jest dla każdego, po to by się czegoś dowiedzieć. Cieszę się, że są jeszcze tacy ludzie którzy wszystko od razu wiedzą i nie musza tutaj zaglądać ;)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wiedzy o doborze pompy znajdziesz tu http://www.instsani.pl/projco19.htm   lub tu http://www.iko.pwr.wroc.pl/dopobrania/OGRZEWNICTWOca5.pdf

 

Nie rozumiem sensu pytania:  

 

1)  czy pompę obiegowa montujemy przy każdym rozdzielaczu czy tylko przy pompie?

 

Pompę w układzie dajesz 1 - w kotłowni, razem z układem mieszacza który przygotowuje wodę o zadanej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za materiały :) Z doborem pompy obiegowej do co myślę, że nie mam już problemu :)  Wracając do pytania 1 chodzi o to, że widziałam na jakimś schemacie że pompa obiegowa montowana jest przy każdym rozdzielaczu, stąd moje pytanie. Zaniepokoiłam się, że znowu czegoś nie wiem. Czy oprócz pompy obiegowej do co i cyrkulacji potrzebne są jeszcze jakieś? np. do nagrzewnic wodnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ pompy w rozdzielaczu to swojego rodzaju proteza, pompy w inst CO nie powinny pracować połączone w szereg ( jedna za drugą)

Cyrkulacja dotyczy układu ciepłej wody a nie CO.

Pomp w układzie CO powinno być tyle ile jest rodzajów odbiorników - osobna do grzejników, osobna do nagrzewnic, osobna do podłogówki.

Ilość pomp wynika z możliwości oddzielnego sterowania każdego rodzaju odbiorów oraz temperatury medium zasilającego te odbiory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli mam podłogówkę i grzejniki( drabinkowe w łazienkach) zasilane z rozdzielaczy (4 kondygnacje, po 3 rozdzielacze na każdej kondygnacji prócz piwnicy ) to montuję 1 pompę obiegową przy pompie ciepła- dobrze rozumiem?

 

Wiem, że cyrkulacja tyczy się cwu  i z tego co się orientuję to i tam musi być pompa obiegowa by z kurków leciała od razu ciepła woda. znalazłam cos takiego:

 

Jak dobierać? Dobór pompy cyrkulacyjnej, jej wydajności i wysokości podnoszenia jest sposobem zapobieżenia hałasom w układzie i erozji przepływu. Liczba punktów poboru nie jest najważniejsza, bowiem cyrkulacja musi gwarantować w szczególności obieg wody w instalacji, gdy ten jest zamknięty, to znaczy, gdy wszystkie punkty poboru są zamknięte. Kalkulacja wysokości podnoszenia pompy cyrkulacyjnej H przebiega następująco:

H = R * L * ZF [m],

gdzie:

R – wartość spadku ciśnienia na 1 mb rury,

L - długość rur dostarczających ciepłą wodę,

ZF – współczynnik zwiększający związany z kształtkami i zaworami rurociągu.

Wartości przepływu pompy cyrkulacyjnej Q w izolowanych rurach (co jest konieczne ze względu na straty ciepła przesyłu i utrzymanie temperatury dostarczanej wody na poziomie 55ºC - bezpiecznej ze względu na bakterie Legionella) odpowiadają formule:

Q = L * V*,

gdzie:

V* – przy dopuszczalnej stracie ciepła (tabelarycznej) wielkość przepływu na 1 mb rurociągu [m3/hm].

 

 

Jeśli chodzi o nagrzewnice wodne to i tam musze zamontować pompę obiegową, są na to jakieś obliczenia, by dobrać tą pompę? bo nie mogę nic znaleźć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz grzejniki i podłogówkę to montujesz dwie pompy - jedna dla grzejników, druga z mieszaczem dla podłogówki.

Na piętra ciągniesz dwa obwody grzewcze - do zasilania grzejników i do zasilania podłogówki.

Nagrzewnice traktuj w obliczeniach hydraulicznych jak  zwykłe grzejniki, tylko musisz zapewnić im wymagany przepływ i odpowiednią temperaturę zasilania - o tym mówi dokumentacja nagrzewnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.