Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zabezpieczenie Kotła, Czy To By Zadziałało, Termostatyczny Zamiast Zaworu 4D?


piop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem przed wymianą kotła, z tego co wyczytałem zakłada się teraz zawory 4d jako zabezpieczenie przed korozją, i z tego co zrozumiałem to nie jest tak że to jest i działa, tylko trzeba "ciągle" ustawiać ten zawór, a wersja bezobsługowa wymaga zakupu napedu i sterownika.

 

Więc zastanawiam się,  może zadziałało by coś takiego, trójnik z zaworem termostatycznym z kapilarą? Było by i tanie i bezobsługowe.

 

post-53599-0-75373300-1432679583_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie taniej ;)

Na powrocie ZZ klapowy + pompa na bypassie jego.

"Spinka" wyjścia z kotła z powrotem (przed pompą) za pomocą zaworu termostatycznego z kapilarą przyczepioną do powrotu kotła.

Gdy pompa OFF to układ działa grawitacyjnie a gdy ON to pompa ściąga wodę z instalacji oraz z wyjścia z kotła poprzez zawór do czasu aż powrót się dogrzeje i kapilara przymknie go przez co większa ilość ciepła popłynie do obiegu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz układ w pełni grawitacyjny (bez pompy) i taki ma pozostać, to ochrona powrotu jest ci niepotrzebna. Ewentualnie napisz czy poza wymianą kotła chcesz coś modernizować w kierunku sterowania układem.

 

A jak załatwić sprawę z gwarancją jak by coś się z kotłem działo? W DTR pisze że ma być.

 

Poza wymianą kotła chcę wstawić wymiennik 140 litrów, akurat był by piętro wyżej nad kotłem, a ze sterowania planowałem mechaniczny miarkownik, myślałem też o SPR-11 z elektronicznym miarkownikem MCI ale jakoś mi krąży po głowie że na grawitacji się nie przyda, jednak przydało by się coś co odetnie wymiennik jak na kotle temperatura będzie niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nie taniej ;)

Na powrocie ZZ klapowy + pompa na bypassie jego.

"Spinka" wyjścia z kotła z powrotem (przed pompą) za pomocą zaworu termostatycznego z kapilarą przyczepioną do powrotu kotła.

Gdy pompa OFF to układ działa grawitacyjnie a gdy ON to pompa ściąga wodę z instalacji oraz z wyjścia z kotła poprzez zawór do czasu aż powrót się dogrzeje i kapilara przymknie go przez co większa ilość ciepła popłynie do obiegu CO.

Witam. Mógłbym jakiś uproszczony schemacik tego co Pan powyżej opisał? Jestem zainteresowany przeróbką istniejącej instalacji na powyższy. Zawór 4D przysporzył mi zbyt wielu problemów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemacik do grawitacji zadziała - trzeba tylko go dobrze zinterpretować i dobrać termostat działający na lewo (normalny otwiera się gdy mu za zimno - ten ma się zamykać, gdy jest mu za ciepło).

 

Gdy masz zawór 4D i jakąś już pompę w instalacji to raczej nie ma się co w to bawić - są inne sposoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.