Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na 90% będzie to paliwo stałe, tylko nie wiem czy ekogroch, pellety czy zwykły śmieciuch. No i jaka moc? Najmniejszy piec na ekogroch jaki znalazłem to 10kW. Nie będzie za duży? Oprócz c.o. będzie też grzana c.w.u. Instalacja ma być też w miarę bezpieczna, tzn w przypadku braku zasilania w piecu z podajnikiem na ekogroch ciężko zagotować wodę, w śmieciuchu o to już nietrudno. Nie wiem jak z piecami na pellety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam-P Plus 7 kW ma najmniejsze wyjście paliwa, więc powinien najlepiej pracować na niskich mocach.

 

Podstaw dane na stronie pod linkiem i wklej link do strony z wynikiem to zobaczymy czy ma sens kocioł na paliwo stałe

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dom jakkolwiek ocieplony to żaden kocioł

sugeruję szukać innego sposobu ogrzania - nawet pompa ciepła P/P albo prąd 

węgiel odradzam bo będzie drożej ze względu na potrzeby mniejsze niż zdolności kotłów do pracy na niskich mocach

jeśli dom stary nieocieplony to skam którego proponuje SUSPENSER i nic ponad to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom będzie nowy, narazie szukam ogrzewania do niego. Planuję beton komórkowy 24cm + styropian 15 albo nawet 20cm. Ten Skam 7kW ma palnik 10-12 kW więc gdzie to 7kW? Nawet na c.o. + c.w.u. będzie ten kocioł za duży? Gazu na działce nie mam i się nie zanosi. PC za droga, poza tym nie mogę mieć na działce piwnic więc podejrzewam, że pompy ciepła też mi nie pozwolą wkopać w ziemię. Tereny gazonośne. Z prądem się chwilę gryzłem, ale jednak się nie przekonałem. Grzanie tylko w drugiej taryfie. A jak zmarznę o 10 rano?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  Z prądem się chwilę gryzłem, ale jednak się nie przekonałem. Grzanie tylko w drugiej taryfie. A jak zmarznę o 10 rano?

Piece z dynamicznym rozładowaniem ,ładujesz w 2giej taryfie a ciepło oddają wtedy gdy potrzebujesz całe 24godz

Po co wkopywać PC do ziemi?.Są takie co nie musisz i wcale nie są takie drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON pisał o pompie P/P, czyli pompa ciepła powietrze/powietrze. Jest to najprostsza wykonawczo wersja PC. Dla domu o tej powierzchni grzechem byłoby zabieranie cennych m2 na "legalną" kotłownię węglową. Masz pewnie projekt i rodzi się pytanie co w nim zaprojektowano jako źródło ciepła oraz czym to ciepło będziesz rozprowadzał (grzejniki, podłoga)? Twoja kotłownia może zwyczajnie nie nadawać się na kotłownię węglową.

 

Węgiel wydaje się "najgorszym" z rozwiązań dla Ciebie. Lepiej już pellet. Kotły dla tego paliwa pracują tylko gdy jest taka potrzeba, a zagotować wody po zaniku napięcia się nie da.

 

Ciekaw jestem na ile wyceniasz swój czas, bo kocioł z podajnikiem fajna rzecz, ale w żaden sposób nie da się o nim powiedzieć, że jest bezobsługowy. Inne wady, o których się zapomina to:

- mimo wszystko głośna praca układu nawęglania (w małym domu może denerwować, zwłaszcza w nocy),

- potencjalne źródło czadu i innych "zapachów dymnych",

- pył węglowy (nie do wyeliminowania),

- paliwo o zmiennych parametrach (większość zadowolonych użytkowników automatycznych kotłów węglowych i tak klnie na dostawców węgla),

- musi być komin o właściwych parametrach ciągu

- musi być pomieszczenie na opał (suche)

- Zachód zagląda nam już głęboko w oczy i należy się spodziewać stopniowego wprowadzania restrykcji ekologicznych, które obejmą również małe przydomowe kotłownie węglowe (bezpośredni czy nie, to na jedno wyjdzie). Skutkiem będzie wzrost kosztu tej metody produkcji ciepła. Nie zdziwię się jak za 10 lat będziemy płacić podatek "kominowy" np.

 

Na etapie , na którym jesteś można jeszcze wszystko na papierze "przemyśleć". Grunt to nie dać się zaskoczyć post factum. Sprawdź dokładnie ile Twój dom potrzebuje energii wg wyliczeń projektowych i weź poprawkę na fakt, że są to wyliczenia dla warunków -20 za oknem i +20 w środku, tymczasem połowa sezonu grzewczego ledwo poniżej zera schodzi.

 

Zorientuj się czy twoja gmina/powiat nie ma programu wsparcia dla ekologicznych metod ogrzewania.

 

Jeśli mimo wszystko wybierzesz węgiel, to... zastanów się nad pelletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

TIMON pisał o pompie P/P, czyli pompa ciepła powietrze/powietrze. Jest to najprostsza wykonawczo wersja PC. Dla domu o tej powierzchni grzechem byłoby zabieranie cennych m2 na "legalną" kotłownię węglową.

Taka pompa wraz z obniżaniem się temperatury traci sprawność. Wiem, na papierze to fajnie wygląda, może pracować do -25 itp. Ale faktycznie jako jedyne źródło ciepła i ogrzewania wody w domu? Bałbym się. Musiałbym się wspomóc kominkiem. Z kominka chcę zrezygnować. Przy tak małym domku i tak muszę mieć pomieszczenie na pompę, więc i tak muszę mieć "kotłownie". Ja połączyłem kotłownię razem z pomieszczeniem gospodarczym, więc i tak bym ją budował, zwłaszcza, że będzie garaż a kotłownia za garażem. 

 

Ciekaw jestem na ile wyceniasz swój czas, bo kocioł z podajnikiem fajna rzecz, ale w żaden sposób nie da się o nim powiedzieć, że jest bezobsługowy

Nie wyceniam swojego czasu w tym kontekście, traktuję ogrzewanie domu jak część życia, czy to będzie piec z podajnikiem, czy zwykły śmieciuch - trzeba dorzucić, żeby było ciepło. Nie mam z tym problemu. Zależy mi na czymś w miarę sprawnym i bezpiecznym do tego domu.

 

Wady o których pisałeś - kotłownia byłaby całkowicie odizolowana od domu (tył garażu) więc żadnych spalin, czadu, popiołu w domu

 

Na etapie , na którym jesteś można jeszcze wszystko na papierze "przemyśleć".

No właśnie jestem na tym etapie i próbuje to wszystko poukładać. Ale układam to już sporo czasu i raz przeważa prąd, raz "standard" czyli wungiel. Wyszedłem z założenia, że skoro będzie garaż to dołożenie tych kilku metrów za garażem mnie cenowo nie zabije a rachunki potem będą przyjemniejsze dla duszy i będzie miejsce na graty typu rowery, kosiarka, węgiel.

 

 

Sprawdź dokładnie ile Twój dom potrzebuje energii wg wyliczeń projektowych

Ale jak to sprawdzę? Musiałbm zlecić jakiś audyt OZC, żeby być w miarę pewnym ile mi dom pochłonie. Wyliczenia w projekcie są pi*drzwi, skoro i tak będe zmieniał materiał i ocieplenie

 

A co do tych pelletów, czy są piece o tak małej mocy, żeby mi sprawnie ten domek + wodę ogrzały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eustachy

poczytaj o nowych modelach panasonica np - trzymają sprawność do -25st seria t-cap albo nowe monobloki z COP powyżej 2,5 przy -15stC

sprawdź sobie jakie msz w swoim regionie średnie temperatury w zimowych miesiącach i minimalne i jak długo się utrzymują.

do pompy nie musisz mieć kotłowni. możesz ją postawić w holu, nie wiem zatem w czym problem skoro zajmie mniej miejsca niż kocioł na ekogroch do którego musisz jeszcze znaleźć choć odrobinę miejsca na opał. nawet jeśli obawiasz się spadku sprawności możesz kupić ciut mocniejszy model chociaż nie widzę sensu zupełnie

dla parametrów jakie podałeś zakładam zapotrzebowanie na poziomie nie wyższym niż 3-3,5KW przy -20stC

to się ogrzeje porządnym seksem więc na kiego grzyba pakować tam kocioł na węgiel?

 

nie mam jednak pytań i sobie chyba daruję pisanie dalsze  skoro szkoda Ci 300zł na porzadny audyt aby potem zapewnić sobie komfort użytkowania i niskie koszty ogrzewania 

wolisz widzę ładować kasę w ogrzewanie które będzie nieekonomiczne i niekomfortowe i droższe niż pompa w związku z kiepską sprawnością przez cały sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

poczytaj o nowych modelach panasonica np - trzymają sprawność do -25st seria t-cap albo nowe monobloki z COP powyżej 2,5 przy -15stC

Poczytałem, na papierze super, opinie użytkowników już takie super nie są, podczas dużych mrozów dogrzewali się gazem lub kominkiem. Ja dwóch systemów nie chcę, chcę jeden sprawny

 

do pompy nie musisz mieć kotłowni. możesz ją postawić w holu

Pompa taka mała znowu nie jest, domek 72m2 to mały domek, gdzie metraż jest już dokładnie wyliczony. Dlatego chciałem pomieszczenie gospodarcze wygospodarować na tyłach i przy okazji wrzucić tam mały kocioł

 

wolisz widzę ładować kasę w ogrzewanie które będzie nieekonomiczne i niekomfortowe i droższe niż pompa w związku z kiepską sprawnością przez cały sezon

Nie zamykam się na ten węgiel, po prostu nie mam za dużego pola wyboru. Do samej pompy przekonany nie jestem, nie mam zamiaru dogrzewać pokoju dzieciaka farelkami jak temperatura na zewnątrz spadnie do -25. Wiem, że teraz zimy to nie zimy, ale kto wie co będzie za rok, dwa, pięć. O pompach jeszcze poczytam, coraz bardziej również przekonują mnie te pellety, ale czy ta Kostrzewa Mini 10kW również nie będzie za duża?

 

Na audyt zapewne kasę wydam bo dmucham na zimne. A propos audytu - gdzie można taki audyt zamówić? Są jakieś profesjonalne firmy czy można to samemu wyliczyć jakimś programem?

 

edit: na stronie projektu domu, który chcę postawić jest takie info:

 

Energia pierwotna (Ep)
115 kWh/m²/rok
 
Energia końcowa (Ek)
103,7 kWh/m²/rok
 
Jak to się ma do mocy źródła ogrzewania, którego potrzebuję?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom będzie nowy, narazie szukam ogrzewania do niego. Planuję beton komórkowy 24cm + styropian 15 albo nawet 20cm. Ten Skam 7kW ma palnik 10-12 kW więc gdzie to 7kW? Nawet na c.o. + c.w.u. będzie ten kocioł za duży? Gazu na działce nie mam i się nie zanosi. PC za droga, poza tym nie mogę mieć na działce piwnic więc podejrzewam, że pompy ciepła też mi nie pozwolą wkopać w ziemię. Tereny gazonośne. Z prądem się chwilę gryzłem, ale jednak się nie przekonałem. Grzanie tylko w drugiej taryfie. A jak zmarznę o 10 rano?

 

Kocioł musi mieć palnik o większej mocy niż jego moc nominalna i np. 12*0,85 = 10 kW i to jest moc maksymalna Skam-a 7 kW.

 

W innych kotłach jest podobnie, a nawet najczęściej ta różnica jest większa.

 

Do nowego domu bym żadnego kotła nie dawał bo szkoda miejsca, i czasu na obsługę.

 

PPC można kupić za około 15 tys zł lub można w ogóle nie robić centralnego ogrzewania i zamontować klimatyzatory z funkcją pompy ciepła, oba rozwiązania w 2 taryfie będą tanie i z możliwością chłodzenia.

 

Dobrze ocieplony dom trzyma ciepło, więc nie ma obawy, że się wychłodzi.

 

Przy dużym mrozie pakiet grzałek w PPC wspomoże samą pompę, a tych naprawdę dużych jest tak niewiele [o ile w ogóle], że znaczącego wpływu na koszt rocznego ogrzewania nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eustachy

obecnie pompy są tak konstruowane że nie ma konieczności dogrzewania, niektóre nawet nie mają grzałek bo nie ma takiej potrzeby. jeśli ktoś się wspomaga kominkiem to powodów moze byc kilka- kiepska pompa lub ze źle dobraną mocą chęć zaoszczędzenia na rachunku za prąd chociaż dogrzewając gazem to raczej jeszcze drożej wyjdzie 

najczęściej popełniany bład to niewłaściwie dobrana moc urządzenia. ktoś spojrzał na moc ale nie sprawdził przy jakich parametrach jest uzyskiwana i okazuje się że jak przyciśnie to pompa zamiast wytworzyć obiecane 6KW produkuje jedynie 2,5 i sporo brakuje. do tego starsze modele miały inne sprężarki więc i zużycie prądu było większe.

jednostka wewnętrzna będzie wielkości lodówki zajmie więc mniej miejsca niż kocioł z podajnikiem, zewnętrzą powiesisz na ścianie garażu np i tez nie będzie przeszkadzać

dobrze ocieplony(zgodnie ze sztuką a nie na sztukę) będzie tracił bardzo niewiele ciepła nawet bez ogrzewania kilka dni.

mam stary dom -opis przy avatarze i nie potrzebował więcej niż 8KW a jest mizernie ocieplony. twój nowy nie weźmie nawet połowy z tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 12h temperatura w domu spadnie może o 0.25stC więc nawet nie poczują mieszkańcy różnicy

u mnie w starej chałupie jak mnie coś najdzie i wyłaczam kocioł by wywleć i tuningować palnik przez kilka godzin temperatura spada o niecałe 0,5stC w ostry mróz

a w nowym domu z podłogówką i ciepłem w niej zakumulowanym będzie na pewno lepiej

nie rozumiem zatem obaw

można nabyć agregat ale wątpię by się przydał- chyba że w okolicy częste i długie przerwy w dostawach prądu to może z raz w roku bedzie przydatny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taka pompa sprawdzi sę w tradycyjnym ogrzewaniu, na kaloryfery? Nie chcę podłogówki

 

Są pompy HT, ale mają niższy COP i są droższe.

 

Skoro bardzo chcesz grzejniki i kocioł to jak już pisałem Skam-P Plus 7 kW jest najmniejszy i powinien pracować z wysoką sprawnością od około 2 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taka pompa sprawdzi sę w tradycyjnym ogrzewaniu, na kaloryfery? Nie chcę podłogówki

dlaczego nie chcesz?

możesz zamiast zwykłych kalafiorów założyć klimakonwektory

wtedy wystarczy temp zasilania w okolicy 40st czyli na sprawności stracisz niewiele

w zimę będą grzać  z wyższą sprawnością niż zwykłe a latem będą chłodzić w połaczeniu z pompą

jak się upierasz przy węglu bierz skama którego proponuje SUSPENSER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jak pellet to Mini Bio 10kW Kostrzewy - ma modulację mocy od 2kW a będzie w domu czyściej i ładny zapach, a od razu masz 5 klasę czystości kotła.

Sam palę pelletem już 4 lata i wiem że jak chcesz iść na skróty  ( tanie do przesady paliwo), to z tym paliwem jest trochę problemów, ale przy markowym spoko.

Przy dobrze ocieplonym domu i dobrym paliwie wyjdzie na sezon ok 1t wraz z grzaniem CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dlaczego nie chcesz?

Można powiedzieć, że jestem starej daty, lubię się przykleić do kalafiora jak zmarzne. Do tego podobają mi się kaloryfery i miedziane rurki. Nie przekonują mnie natomiast dziesiątki rurek pod podłogą. A jak coś pierdyknie to będe ździerał wszystko, żeby się do jednej rurki dostać? Poza tym poczytałem trochę o unoszeniu kurzu z takiej podłogówki, a w domu alegrik

 

Albo jak pellet to Mini Bio 10kW Kostrzewy

Coraz bardziej mnie ten pellet przekonuje. Nie chciałbym jednak, żeby ten piec był za duży.

 

Sam palę pelletem już 4 lata i wiem że jak chcesz iść na skróty  ( tanie do przesady paliwo), to z tym paliwem jest trochę problemów, ale przy markowym spoko.

A jakie to markowe? W ogóle to dużo drożej wychodzi grzanie niż takim groszkiem?

 

Przy dobrze ocieplonym domu i dobrym paliwie wyjdzie na sezon ok 1t wraz z grzaniem CWU

A dobrze ocieplić to znaczy? 15cm styro na ściany wystarczy a na podłogę i fundament po 10cm. Czy dokładać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane kotła są na stronie producenta.

 

Ja palę Lavą lub Barlinkiem i na 260m2 pow grzanej wychodzi mi ok 2t + drewno ok 1,5mp.

Taki pellet jest po ok 950/t

Dom mam ocieplony 15cm 0,032 ściany + gazobeton 36cm, 15cm 0,035 podłoga i fundamenty, 28cm wełna na stropie.

Oczywiście okna 3 szybowe

 

Jak nie było ocieplenia ścian to spalanie było o 50% wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eustachy

nie będę przekonywał na siłe 

zrobisz jak uznasz za słuszne- otrzymałeś kilka propozycji różnych i masz w czym wybierać

życzę aby to był udany wybór 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.