Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Podajnikowego I Jego Montaż


mask

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w ciągu kilku tygodni planuję zakup kotła podajnikowego. Wybieram między Ogniwo Eko Plus 10kw lub Skam 12kw, (obecny kocioł jest zasypowy i ma 1,1m). Do ogrzania jest 90m kw. w budownictwie z lat 80-tych z plastikowymi oknami (ok. 90 żeberek).

Nie chciałbym wyrzucać starego kotła [na wypadek problemów z nowym, żeby w zimę nie zamarznąć (wiem, że jest ruszt awaryjny, ale to nie to samo co zasyp, chyba bardziej bieganie, a nie wiem jak sprawnie działa serwis gwarancyjny danego producenta) oraz ze względu na koszty demontażu].

 

Sytuacja w kotłowni wygląda tak:

http://w368.wrzuta.pl/obraz/6wjJEw89xIv/kotlownia

 

Chciałem wiedzieć (przed spotkaniem z hydraulikiem, nie chcę być naciągnięty na koszty) czy:

1. Nowy kocioł może stać po lewej od starego i być podłączony pod ten sam wyciąg kominowy oraz rury?

2. Czy bardziej opłaca się zamontować zawór 3d czy 4d w moim wypadku (proszę o przykład firmy lub zestawu)?

3. Lepsze jest wyjście boczne czy górne w kotle?

4. Poszukuję kotła w okolicach 7 tys. Który ze wskazanych jest badziej opłacalny w perspektywie czasu (cena, niezawodność, efektywność spalania)? Proszę podać też konfigurację (np. lepiej wziąść z tym sterownikiem, palnikiem) lub inny kocioł?

5. W co jeszcze warto zainwestować (osobiście nie potrzebuję sterowania z internetu, chyba że byłoby darmowe i bez ciągnięcia kabli)?

 

PS. nie jestem pewny czy wogóle Ogniwo podejdzie pod moją instalację CO, ponieważ ten kocioł jest tylko do układów otwartych, a moje naczynie wzbiorcze ma tylko taką rurę do góry:

http://w368.wrzuta.pl/obraz/9in56NpLfnZ/naczynie_wzbiorcze

 

Wydaje mi się, że to jednak typ otwarty, ale wolę dopytać, a nie usłyszeć od hydraulika, że to też do wymiany.

 

Jeśli na forum jest hydraulik z okolic Lubartowa, to proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 1,1 m dawał radę to może SKam-P Plus 7 kW wystarczy - proponuję podstawić dane do kalkulatora pod linkiem i podać link do strony z wynikiem:

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

 

1. Nowy kocioł może stać po lewej od starego i być podłączony pod ten sam wyciąg kominowy oraz rury?

 

Widziałem takie podłączenia i działały, ale czy hydraulik zrobi takie i weźmie za nie odpowiedzialność to już jego sprawa.

 

2. Czy bardziej opłaca się zamontować zawór 3d czy 4d w moim wypadku (proszę o przykład firmy lub zestawu)?

 

Jeśli przy grzejnikach nie ma termostatów wtedy lepiej dać 4D, w allegro znajdziesz takich sporo.

 

3. Lepsze jest wyjście boczne czy górne w kotle?

 

W tym przypadku górne boczne w prawo będzie ok, tylko trzeba będzie minąć rurę zasilającą CO od zasypowca.

 

4. Poszukuję kotła w okolicach 7 tys. Który ze wskazanych jest badziej opłacalny w perspektywie czasu (cena, niezawodność, efektywność spalania)? Proszę podać też konfigurację (np. lepiej wziąść z tym sterownikiem, palnikiem) lub inny kocioł?

 

Polecam Skam-P Plus ze sterownikiem SPP, sporo takich sprzedaję i się sprawdzają.

 

5. W co jeszcze warto zainwestować (osobiście nie potrzebuję sterowania z internetu, chyba że byłoby darmowe i bez ciągnięcia kabli)?

 

W termostaty na grzejnikach zamiast zaworu 4D.

 

 

"Wydaje mi się, że to jednak typ otwarty, ale wolę dopytać, a nie usłyszeć od hydraulika, że to też do wymiany."

 

Tak to typ otwarty, ale nie wiem jakie jest tam naczynie wzbiorcze i czy jest zgodne z przepisami - to powinien ocenić hydraulik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to mniej więcej tak (bo nie mogłem wszędzie wstawić dokładnego materiału):

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/qgk

 

Dodatkowo muszę dodać, że ogrzewane ma być pierwsze piętro (poniżej jest ogrzany parter). Dach będzie w ciągu 2-4 lat całkowicie wymieniany i ocieplony.

 

Odnośnie tego zaworu 4D to wymagany jest taki zestaw za jakieś 900zł, czy sam zawór za ok. 200?

Dodam, że wodę grzeję w taryfie, więc nie będzie włączana do instalacji CO.

 

Naczynie wzbiorcze ma 25-35l pojemności i było montowane przez hydraulika, oczywiście obieg grawitacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma dojść jeszcze poddasze proponuję Skam-P Plus 12 kW [ma moc maksymalną 15 kW, a w razie potrzeby korzystania z poddasza zanim zostanie docieplony dach można domówić koronę od palnika 17 kW i generować większą moc przy nieco niższej sprawności żeby nie było trzeba odpalać kotła zasypowego].

 

Zawór 4D wystarczy ręczny za ok. 200 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Zostało do wytłumaczenia tylko jedno małe nieporozumienie:

"Dach będzie w ciągu 2-4 lat całkowicie wymieniany i ocieplony."

 

Miałem na myśli wyłącznie dach. Poddasze nie będzie ocieplane. Czy w związku z tym, wystarczy ten 7kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poco Ci kopciuchy?

Sigma Defro w 5 klasie ma palnik ,który pracuje z mocą od 4,8kW spokojnie pokryje zapotrzebowanie na teraz i w przyszłości .

sigma_uni.png

http://www.defro.pl/kotly-p-sigma-uni.html

 

Dlaczego promuję ten kocioł ,bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem ,mając kocioł nisko-emisyjny w kotłowni  ,twoje dzieci oddychają lepszym powietrzem bawiąc się na zewnątrz i wdomu, chcę zmusić nieudaczników żeby podnieśli standardy  kotłów które sprzedają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Zostało do wytłumaczenia tylko jedno małe nieporozumienie:

"Dach będzie w ciągu 2-4 lat całkowicie wymieniany i ocieplony."

 

Miałem na myśli wyłącznie dach. Poddasze nie będzie ocieplane. Czy w związku z tym, wystarczy ten 7kW?

 

Gdybym ja ten kocioł miał sprzedać i się pod jego doborem podpisać to byłby Skam-P Plus 12 kW ze sterownikiem SPP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poco Ci kopciuchy?

Sigma Defro w 5 klasie ma palnik ,który pracuje z mocą od 4,8kW spokojnie pokryje zapotrzebowanie na teraz i w przyszłości .

 

Dlaczego promuję ten kocioł ,bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem ,mając kocioł nisko-emisyjny w kotłowni  ,twoje dzieci oddychają lepszym powietrzem bawiąc się na zewnątrz i wdomu, chcę zmusić nieudaczników żeby podnieśli standardy  kotłów które sprzedają .

 

Klasa klasą, ale ma niższą sprawność i wyższą cenę.

 

Podobnie można przekonywać do kupowania aut elektrycznych, ale póki co są drogie i mają sporo wad, a nie każdy zwłaszcza w naszym kraju jest na tyle bogaty żeby sobie móc sprawić taką zachciankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie z autem elektrycznym mało trafne. Rożnica  sprawności kilu procentowa nie ma  znaczenia ,ale ma znaczenie to co wyrzuca kocioł na twoje podwórko i na twoją grządkę z warzywami ,bo bezpośrednio dotyka to Ciebie tym oddychasz .

Zmodernizuj te kopciuchy do 5 klasy zobaczymy jaką sprawność będą miały. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 5 klasa czystości spalin jest zachowana zawsze i wszędzie? Przy każdej mocy, z którą pracuje kocioł i na każdym paliwie? Rozumiem, że kotłem steruje automat, który dba o ciągłe utrzymywanie parametrów spalin w 5 klasie? Prawda to? Jakie są dokumenty na potwierdzenie tego? Jeśli nie ma, to znaczy, że faktycznie kocioł osiągnął parametry, ale podczas badania laboratoryjnego, a w realnej eksploatacji... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus dziękuję za propozycję, ale jednak wybieram kocioł podajnikowy.

 

Jeszcze pytanie o pompę CO. Wszyscy sprzedawcy proponują mi taką za 400zł, ponieważ energooszczędna:

1. Czy autentycznie jest w stanie odrobić różnicę 200zł (w porównaniu z tymi tańszymi) do momentu zepsucia? Chodzi tu tylko o energooszczędność czy również mniej awaryjne są te droższe?

2. Czy parametr "Wysokość podnoszenia" odpowiada podnoszeniu wody, aż do naczynia wzbiorczego?

3. Jakiej firmy pompy są najlepsze w skali jakość/cena?

4. Jakie parametry pompy są jeszcze ważne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 5 klasa czystości spalin jest zachowana zawsze i wszędzie? Przy każdej mocy, z którą pracuje kocioł i na każdym paliwie? Rozumiem, że kotłem steruje automat, który dba o ciągłe utrzymywanie parametrów spalin w 5 klasie? Prawda to? Jakie są dokumenty na potwierdzenie tego? Jeśli nie ma, to znaczy, że faktycznie kocioł osiągnął parametry, ale podczas badania laboratoryjnego, a w realnej eksploatacji... ?

Niby mądrala jesteś ,czytając twoje pytania by się zdawało :rolleyes:  ale................  czy w tych kopciuchach ,które tak zażarcie bronisz   3 lub 4 klasa czystości spalin jest zachowana zawsze i wszędzie? Przy każdej mocy, z którą pracują te kotły i na każdym paliwie? Rozumiem, że kotłami steruje automat, który dba o ciągłe utrzymywanie parametrów spalin w 3 lub 4 klasie? Prawda to? Jakie są dokumenty na potwierdzenie tego? Jeśli nie ma, to znaczy, że faktycznie kotły osiągnęły parametry, ale podczas badania laboratoryjnego, a w realnej eksploatacji... ?  ...............rozbawiłeś mnie , :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus dziękuję za propozycję, ale jednak wybieram kocioł podajnikowy.

Mask   to jest jak najbardziej kocioł podajnikowy   i to mercedes w swojej klasie ,sam pobiera paliwo z zasobnika i steruje nim programator ,z zewnątrz wygląda podobnie jak tamte kopciuchy ale wewnątrz różni się kulturą spalania,mniej truje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus
Mam prośbę, możesz przestać się ośmieszać?
Weź jakiś cytat zapodaj, gdzie niby czegoś bronię. Napisałeś coś o jakichś badaniach i truciu, masz jakieś wyniki badań eksploatacyjnych na poparcie swoich tez? Póki co, to Ty coś twierdzisz, a ja tylko proszę grzecznie o szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym ruskim filmiku widać,że Defro zmałpowało rusztodeflektor.

Jeśli dobrze pamiętam,jest to wyrób zastrzeżony,jak się kol. Pieklorz  dopatrzy i stwierdzi plagiat,będą jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rusztodeflektor to zdaje się pomysł Panów z ICHPW...? Defro przecież kupiło od nich jakieś licencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus

Mam prośbę, możesz przestać się ośmieszać?

Weź jakiś cytat zapodaj, gdzie niby czegoś bronię. Napisałeś coś o jakichś badaniach i truciu, masz jakieś wyniki badań eksploatacyjnych na poparcie swoich tez? Póki co, to Ty coś twierdzisz, a ja tylko proszę grzecznie o szczegóły.

Sam się ośmieszasz wejdź na stronę Defro poczytaj sobie ,boli Was to że producent betoniarek produkuje lepsze kociołki od innych i tyle. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym ruskim filmiku widać,że Defro zmałpowało rusztodeflektor.

Jeśli dobrze pamiętam,jest to wyrób zastrzeżony,jak się kol. Pieklorz  dopatrzy i stwierdzi plagiat,będą jaja.

O tym samym pomyślałem ten ruszto deflektor jest podobny ale owalny .

xqiKCnZ.png

Okrągły jest lepszy ,u każdego  wisi okrągły deflektor a nie trójkątny czy kwadratowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie z autem elektrycznym mało trafne. Rożnica  sprawności kilu procentowa nie ma  znaczenia ,ale ma znaczenie to co wyrzuca kocioł na twoje podwórko i na twoją grządkę z warzywami ,bo bezpośrednio dotyka to Ciebie tym oddychasz .

Zmodernizuj te kopciuchy do 5 klasy zobaczymy jaką sprawność będą miały. :D

 

Dlaczego mało trafne - też droższe i "ma znaczenie to co wyrzuca kocioł na twoje podwórko i na twoją grządkę z warzywami ,bo bezpośrednio dotyka to Ciebie tym oddychasz ."

 

Tyle, że ta klasa może być kosztem niższej sprawności.

 

Jaką sprawność ma ten kocioł przy 30% mocy nominalnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Animus

Nic MNIE nie boli. Ciekawi mnie tylko przełożenie na rzeczywistą eksploatację tych pięknych wyników badań. Potrafisz coś o tym powiedzieć, czy wyjaśnisz mi wreszcie, czego Twoim zdaniem bronię, bo póki co te ogólniki Tobie świadectwo wystawiają. Oskarżasz, to dowody dostarcz, a nie, to przeproś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mało trafne - też droższe i "ma znaczenie to co wyrzuca kocioł na twoje podwórko i na twoją grządkę z warzywami ,bo bezpośrednio dotyka to Ciebie tym oddychasz ."

 

Tyle, że ta klasa może być kosztem niższej sprawności.

 

Jaką sprawność ma ten kocioł przy 30% mocy nominalnej ?

Samochodem jeździsz znacznie dalej niż dookoła komina swojego domu a na grządkę z warzywami raczej chyba nie wjeżdżasz .

Sprawność hm...gdybanie Panie gdybanie, ma prawie 90% na nominalnej.  

a do klasy 5 musiał przejść badania na różnych mocach . :)

 

Najważniejsza jest polityka firmy 

OGRANICZENIE NISKIEJ EMISJI 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Animus

Nic MNIE nie boli. Ciekawi mnie tylko przełożenie na rzeczywistą eksploatację tych pięknych wyników badań. Potrafisz coś o tym powiedzieć, czy wyjaśnisz mi wreszcie, czego Twoim zdaniem bronię, bo póki co te ogólniki Tobie świadectwo wystawiają. Oskarżasz, to dowody dostarcz, a nie, to przeproś.

Zauważam  Twoje  negatywne  nastawienie do tego co napisałem o tym kociołku i to wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na różnych mocach a na nominalnej i 30% mocy nominalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Animus

Dowody... Oszczerco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.