Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Za miesiąc odbieram mieszkanie od dewelopera. Mieszkanie 55 m2. Deweloper wykonuje instalację ogrzewania podłogowego tylko w zakresie wykonania wężownic w posadzce i doprowadzenie obiegów do skrzynki rozdzielacza (zastrzega się że zna się na rzeczy ;-] ). Całość mieszkania w podłogówce - 5 obiegów. Z racji ceny oraz dostępności serwisu w mojej miejscowości zdecydowałem się na piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny Termet Ecocondens 25 GOLD. Piec obsługiwać będzie również wodę użytkową - nie jestem przekonany czy 20 kW do komfortowego ogrzania wody użytkowej stąd wybór modelu wyżej. Do pomieszczeń zostały poprowadzone kable 3-żyłowe do regulatorów (sam kabel od skrzynki do czujnika bez zasilania 230V - konieczność zastosowania regulatorów na baterie.

 

Chciałbym prosić o pomoc w nakreśleniu jakiego typu rozdzielacz, regulatory inny wymagany osprzęt polecilibyście (prosiłbym o konkretne propozycje). Czy rozdzielacz zakupiony jako zestaw czy jako pojedyncze elementy skręcane indywidualnie. Może jakiś sklep z sensowną jakościowo i cenowo ofertą dla porównania wyceny fachowca. Instalacja miałby chodzić na pompie pieca bez dodatkowej przy rozdzielaczu. Wiedza ta jest mi niezbędna żeby cokolwiek wiedzieć i sprawdzić fachowca który będzie zakładał piec, rozdzielacz i automatykę. Interesuje mnie prosta automatyka umożliwiająca ustawienie rożnych temperatur w pomieszczeniach z programowaniem tygodniowym.

 

Jestem laikiem w tych sprawach a wiedzę czerpię z poradników producentów systemów ogrzewania podłogowego i tego forum. Nie mniej jednak wolę coś wiedzieć zanim zlecę komuś usługę wykonania instalacji co nie jest rzeczą tanią.

 

W załączeniu plan mieszkania.

 

Pozdrawiam

post-61791-0-62818500-1430988846_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że powinieneś poszukać kotła o mniejszej mocy minimalnej bo te 8,1 kw dla twojego mieszkania będzie pewnie dwa razy za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden obieg grzewczy czyli można zamontować jeden termostat pomieszczenia. Oczywiście można zastosować jeden z dostępnych systemów ogrzewania strefowego. Ale czy dla 55 m2 warto? Ja nie widzę sensu stosowania sterowania temperaturą oddzielnie w każdym pomieszczeniu. Ale to moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że powinieneś poszukać kotła o mniejszej mocy minimalnej bo te 8,1 kw dla twojego mieszkania będzie pewnie dwa razy za duże.

Minimalna moc Ecocondens 25 Gold według opisu na stronie wynosi 3.5kW. Natomiast moc minimalna Ecocondens 20 Gold wynosi 2,2 kW. Albo ja coś źle odczytuje.

 

Lubię mieć chłodniej w sypialni podczas snu stąd pomysł na regulatory w każdym pomieszczeniu. Może są inne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz mieć chłodniej w sypialni to proponuje wyłączyć w niej ogrzewanie. Mieszkając w domu wielorodzinnym to bez otwartego okna nie uda Ci się osiągnąć niższej temperatury niż 18sC 

 

Tak jak kolega @mak nie widzę sensu sterowania strefowego w mieszkaniu 55m2 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie doczytałem że to " GOLD".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden obieg grzewczy czyli można zamontować jeden termostat pomieszczenia. Oczywiście można zastosować jeden z dostępnych systemów ogrzewania strefowego. Ale czy dla 55 m2 warto? Ja nie widzę sensu stosowania sterowania temperaturą oddzielnie w każdym pomieszczeniu. Ale to moje zdanie

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale będzie tych obiegów 5 (5 pętli spiętych do rozdzielacza). To jakie inne rozwiązanie? Czy wystarczające jest zastosowanie 1 regulatora na piecu + ewentualne przykręcenie zaworów na poszczególne pętle przy rozdzielaczu tak aby uzyskać mniejszą temperaturę w sypialni. I co z łazienką, która powinna mieć nieco wyższą temperaturę? Chciałbym żeby to było jak najmniej obsługowe i zarazem ekonomiczne w wykonaniu i użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łazience powinna być temp 24C, więc powinno być ułożone więcej rury.

Dodatkowa regulacja odbędzie się przepływem w pętlach - jednorazowo

Oraz zmianą temp na kotle..

Należy pamiętać , że podłogówka wolno reaguje na zmiany zasilania - zarówno zmiana temp wody jak i przepływu w instalacji będą widoczne po kilku godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi powiedział wykonawca mieszkania poszczególne warstwy podłogi są następujące:

1. warstwa wykończeniowa (panele/płytki)

2. wylewka 5-6 cm

3. folia ekranowa

4. styropian 2 cm

5. konstrukcja stropu.

 

Rozstaw rur ogrzewania:

- strefy brzegowe przy oknach, ścianach itp - 10 cm,

- standardowy rozstaw (niezależnie od wykończenia podłogi) 15 cm

- łazienka - 10 cm.

Czy takie rozstawy są właściwe?

 

Rozumiem że sterowanie za pomocą 1 czujnika na mieszkanie dostosowuje kocił do uzyskania zadanej temperatury mieszkania zgodnie z tym czujnikiem natomiast zaworami przy rozdzielaczu regulujemy temperaturę na poszczególnych pomieszczeniach (jednorazowa regulacja). Podłoga w łazience z racji zagęszczenia posiada wyższa temperaturę pozwalającą na uzyskanie temperatury 24 stopni (również przy ewentualnej regulacji na rozdzielaczu). W takim układzie wyłączenie ogrzewania w danym pomieszczeniu odbywa się przez fizyczne zakręcenie danego obiegu przy rozdzielaczu co będzie się wiązało z odsunięciem pralki (szafka z uwagi na małą łazienkę znajduje się przy pralce co jest nieco upierdliwe i prymitywne ;] ) Chyba że źle rozumuję. Czy można zastosować jakąś centralkę umożliwiająca zamkniecie obiegu np w sytuacji mniejszych chłodów gdzie nie ma potrzeby grzać wszystkich pomieszczeń.

 

Przeglądając posty na różnych forach pojawiły się głosy że aby uzyskać oszczędność warto stosować pełną automatykę stąd moje pytania.

 

Dziękuje bardzo za zainteresowanie i będę bardzo wdzięczny za kolejne podpowiedzi. Niestety warunki zakupu mieszkania są takie że inwestor wykonuje instalacje tylko układając wężownice w posadzce a późniejszy problem dostosowania odpowiedniej automatyki, osprzętu i pieca pozostawia mi. Stąd mój szereg wątpliwości co do wykonywanych rozwiązań. Deweloper jest w miarę elastyczny i w przyszłym tygodniu przystępuje do montażu wężownic i do tego terminu w zasadzie będę miał wpływ jakikolwiek na przyjęte rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować siłowniki na belce rozdzielacza do indywidualnego zaw / wył poszczególnych pętli. ale to mało co da - całe mieszkanie jest za małe a pomieszczenia są zbyt blisko siebie aby taką regulację  odczuć.

Z resztą o tym pisali wcześniej inni koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak się zastanawiam czy przy takiej małej łazience powierzchni grzewcza podłogi będzie wystarczająca czy nie należałoby zastosować dodatkowego grzejnika drabinkowego? Czy przy takim zagęszczeniu rur będzie to wystarczające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zawsze możesz sobie przygotować wszystko pod takie sterowanie a niekoniecznie go zakładać ,po jakimś czasie jak uznasz., że jest taka potrzeba to będzie jak znalazł. Jeśli zdecydujesz się na sterowanie przewodowe to trzeba rozciągnąć z każdego pomieszczenia po jednym przewodzie 4x0,5mm/2 doprowadzając je w okolice  skrzynki rozdzielacza, tam gdzie będzie w przyszłości centrala sterująca   ( czasem wystarczy 2 żyły ,ale zależy jakie sterowanie wybierzesz), do centrali trzeba doprowadzić napięcie 230v, od centrali doprowadzasz przewód wielożyłowy do rozdzielacza  ( w twoim przypadku 7 x 1 mm/2 ) , dodatkowo od centrali wyprowadzasz przewód 2 żyłowy do kotła ( który będzie,, wyłączał" kocioł ) , i jeszcze przewód 2 żyłowy 0,5 mm/2 do czujnika pogodowego na zewnątrz. Warto też do centrali podłączyć skrętkę do internetu , można sobie sterować ogrzewaniem za pomocą tabletu lub kompa .    Koszt przewodów około 100 zł ,a zawsze może się przydać. Możesz wybrać wersję bezprzewodową, wtedy nie musisz rozciągać kabli po pokojach, resztę tak jak powyżej  zaletą jest to, że nie musisz wiedzieć gdzie będą wisiały termostaty pokojowe , wadą wymiana baterii raz na dwa lata i o około 20% droższe termostaty .   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.