Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wyższa Temperatura Na Kotle- Niższa Na Kaloryferach?


Rafciok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W moim kotle Viadrus u26 rozpalam zasyp do 50st C na kotle, gdyż powyżej tej temperatury jest po prostu za ciepło w domu (dom jest docieplony).

Chciałbym palić powiedzmy 60-70st C na kotle (rozpalam od góry).. ale żeby nie było sahary w domu.

 

Czy jest jakiś sposób lub urządzenie które doprowadza do kaloryferów i cwu wodę zimniejszą niż jest ustawiona na kotle? Jest jakieś rozwiązanie na to? Czy darować sobie i palić 50st Max, a gdy są cieplejsze dni np. 45st i olać korozję niskotemperaturową?

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Nie wiem czy dobrze rozumiem schemat, ale ten zawór miesza zimne powroty np. z grzejników z gorącym wyjściem z kotła i kieruje zmieszaną wodę spowrotem do kotła dzięki czemu do grzejników jest doprowadzana woda zimniejsza a kocioł jest zasilany cieplejszą wodą? :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wiadomości. Przeczytałem prawie wszystkie tematy o tych zaworach, pojąłem już nieco teorii, ale wciąż nie mam bladego pojęcia gdzie zamontować taki zawór 4d w przypadku mojej instalacji. Czy ma to iść przez pompę? Ktoś miły mógłby dorysować?

 

Nie rysowałem zbiornika wyrównawczego, bojlera itp. tylko to co wokół kotła.

 

xsILIK1.jpg

Te zawory kulowe wokół pompy trochę źle narysowałem ale to chyba nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ten zawór różnicowy za 4d to potrzebny jest? Bo w innych wątkach w tej kwestii pisałeś chyba @Sambor że jak jest 4d to ZR zbędny. Pytam bo u mnie wygląda to podobnie a przymierzam się do wymiany mojego śmieciucha na podajnikowy +4d więc od jakiegoś czasu przeglądam te tematy żeby wiedzieć co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o taką rzecz że u mnie jest obieg wymuszony ale działa też na grawitacji i po przeróbce ( kocoiol z podajnikiem + 4d ręczny + cwu)chciałbym jeśli jest to możliwe żeby w razie potrzeby na grawitacji też działało. Tylko wydawało mi się że gdzieś znawcy tematu, chyba naweT Ty Sambor, pisali że przy zaworze 4d grawitacja nie pójdzie i wtedy ZR nie ma sensu. Chyba że mi się pomyliło to popraw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ z zaworem 4-D to są dwa obiegi - obieg kotłowy z założenia grawitacyjny i układ grzania CO - wymuszony z pompą.

Jeżeli w odpowiedni sposób ( skrajne położenie) ustawisz zawór 4-D to całe ciepło może być podane na instalację,

jeżeli instalacja dawniej działała na grawitacji , to przy tak ustawionym zaw 4-D, zaworze różnicowym i wyłączonej pompie powinna działać nadal.

Natomiast ZR jest zbędny w nowych instalacjach wykonanych na rozdzielaczach - wtedy nie będzie obiegu grawitacyjnego.

 

Najpierw trzeba sprawdzić czy instalacja działa na grawitacji , a następnie dokonać przeróbki z ZR lub bez.

W położeniu pośrednim zaw 4-D  ( typowo roboczym) grawitacja na instalację nie pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi chodziło - czyli jak będę zaworem 4d chronil kocioł i ustawie powiedzmy temp na kotle 65 i zawór ustawie tak żeby powrót do kotła byl ok 60 a na co powiedzmy 45 to wtedy grawitacja nie ruszy ale jak go rozkręcę żeby wszystko dawał na co to wtedy tak. W sumie to dobra ochrona przed zagotowaniem jak braknie zasilania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.