Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Alternatywa Dla Płytowego Wymiennika Ciepła


AntekBoryna

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie kocioł stałopalny i zasila on ogrzewanie podłogowe przez wymiennik ciepła. Dodatkowo kocioł bezpośrednio grzeje CWU oraz grzejniki.

 

Czy jest możliowść niestosowania płytowego wymiennika ciepła a zastosowanie w tym przypadku czegoś co nie będzie wymagało pompy po stronie kotła stałopalnego?

Chodzi o wymiennik innego typu ale w podobnej cenie co płytowy wymiennik 25 kW (czyli 500 zł).

Oczywiście pompa po stronie podłogówki musi być (chyba?).

 

 

Niechce wymiennika płytowego bo przy awarii jednej z pomp bądź braku prądu nie mam ogrzewania to raz a dwa to prąd a trzy że płytowy trzeba okresowo czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po grzyba się uparłeś na wymiennik lub coś innego jeżeli nie jest on potrzebny ?

W przedstawionym układzie wystarczą 2 pompy:

- pierwsza do obiegu CO i jednocześnie zbiornika CWU, który zabezpieczy powrót przed niską temperaturą,

- druga do obiegu ogrzewania podłogowego zainstalowana za zaworem 3D w celu obniżenia temperatury

 

Układ musi być otwarty ze względu na kocioł stałopalny no chyba, że jego producent zezwala na jego pracę w układzie zamkniętym i są odpowiednie zabezpieczenia.

 

Poniżej przykładowy schemat.

kotlownia.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oczywiście bez mieszającego zaw 3-D ;).

 

A tak naprawdę to kup sobie mały pionowy bojler do CWU z wężownicą .

Wepnij ten bojler do kotła króćcami zasilania ZW i poboru CWU, a do wężownicy podepnij pompę i zaw 3-D i masz to co chciałeś.

Bojler działa na grawitacji jako bufor, można zamiast bojlera poszukać małego bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety wymiennika ciepła:

 

a) zabezpiecza w 100% przed zagotowaniem wody w układzie wtórnym (układzie podłogówki)

b) wymiennik robi za typowy układ "podmieszania" zaworem 4D który też kosztuje a przy wymienniku nie montuje się go

c) podobno podłogówka lepiej działa w zamkniętym bo otwarty łapie powietrze a jak powietrze trafi do podłogówki to trzeba ją odpowietrzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja też chyba pokuszę się o wymiennik ciepła na podłogówkę. W podłogówce wychodzi mi ciśnienie rzędu 25 kPa, a w obiegu grzejnikowym max 4kPa. Czy to się nie będzie zakłócać? Jak ta podłogówka zassie to wszystko będzie krążyć w odwrotnym kierunku niż potrzeba. :wacko:

 

Tylko widzę pewne zagadki. Jaki jest opór przepływu w tych wymiennikach? Ciężko w necie cokolwiek znaleźć. Chyba zadzwonię do producenta. No i jaka jest jakość tych wymienników, ile toto wytrzyma zanim skoroduje, czy zamuli. Oczywiście planuję dawać inhibitory korozji, a cała instalacja w miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety wymiennika ciepła:

 

a) zabezpiecza w 100% przed zagotowaniem wody w układzie wtórnym (układzie podłogówki)

B) wymiennik robi za typowy układ "podmieszania" zaworem 4D który też kosztuje a przy wymienniku nie montuje się go

c) podobno podłogówka lepiej działa w zamkniętym bo otwarty łapie powietrze a jak powietrze trafi do podłogówki to trzeba ją odpowietrzać

Dawno takich bredni nikt nie wypisywał, i właściwie to ręce opadają jak się czyta:

1. Wymiennik nie zabezpiecza przed zagotowaniem, Temperatura po stronie wtórnej zależy od temperatury po stronie pierwotnej.za to na  pewno rozdziela układy Dla podłogówki za wymiennikiem trzeba stosować układ miesząjacy (3D + pompa)

2.  Wymiennik nie może robić za układ podmieszania czy mieszania i nim nie jest (patrz zasada działania)

3.  Gdy prawidłowo wykonamy instalację ( patrz zasady montażu naczynia wzbiorczego) to nie ma możliwości zasysania żadnego powietrza. To bzdury i mity czasem powtarzane na róznych forach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja też chyba pokuszę się o wymiennik ciepła na podłogówkę. W podłogówce wychodzi mi ciśnienie rzędu 25 kPa, a w obiegu grzejnikowym max 4kPa. Czy to się nie będzie zakłócać? Jak ta podłogówka zassie to wszystko będzie krążyć w odwrotnym kierunku niż potrzeba. :wacko:

 

Tylko widzę pewne zagadki. Jaki jest opór przepływu w tych wymiennikach? Ciężko w necie cokolwiek znaleźć. Chyba zadzwonię do producenta. No i jaka jest jakość tych wymienników, ile toto wytrzyma zanim skoroduje, czy zamuli. Oczywiście planuję dawać inhibitory korozji, a cała instalacja w miedzi.

  Po pierwsze to jaki typ instalacji kol posiada? Otwartą czy zamknięta? Czy obieg grzejnikowy jest oddzielony  od podłogówki?  Jak otwartą to  pragnę poinformować że 1 m słupa wody daje ciśnienie 0,1 bar czyli 10kPa co przy twoich 25 kPa oznaczało że masz poziom wody w naczyniu na poziomie 2,5m co jest możliwe (dom parterowy naczynie nad  kotłem może dać taki wynik, chociaż jak dla mnie naczynie na wysokości 2,5m to za nisko). Za to kompletnym idiotyzmem jest twierdzenie że w tej samej instalacji masz na grzejnikach ciśnienie 4 kPa, To jest fizycznie niemożliwe.  Proponuję albo zmienić manometr bo ten co mierzysz jest uszkodzony albo tworzysz jakieś inne "cuda na kiju" tylko nic o nich nie wspominasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak, ja mówiłem o ciśnieniu pompy, by woda odpowiednio pracowała w rurach. Projektuję sobie układ otwarty. Obieg grzejnikowy i podłogówka ma być zasilana z jednego pionu. Tak sobie założyłem. Teraz myślę nad rozdzieleniem podłogówki od grzejników wymiennikiem. Tylko musi on podołać wymianie ciepła na poziomie 10kW i by pompa, powiedzmy 4-5kPa to przepchnęła przez obieg pierwotny wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opory wymiennika lub inaczej strata ciśnienia na wymienniku to jeden z podstawowych parametrów tego ustrojstwa i zawsze jest w karcie technicznej wymiennika.

Niestety muszę się zgodzić z tezami kolegi @Lysy1I,  który w grudniu twierdził że to forum upada, a wszystko między innymi np dzięki takim postom jak #11 lub #19.

 

Panowie Admini puszą się ilością odwiedzin, ale trzeba zgodzić się ze starym  arabskim przysłowiem , głoszącym że :

 

Osioł udając się do Mekki nie wróci stamtąd pielgrzymem. :P 

 

Poziom tego forum niestety coraz bardziej zamieszczane są tematy czysto filozoficzne, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i wiedzą techniczną.

Pełen infantylizm.

 

np post #12 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18621-ogrzewanie-zasysanego-powietrza-do-kot%C5%82a-gazowego/?do=findComment&comment=216412

 

 

PS

Jeszcze trochę to pójdę w ślady kolegi Lysego1l,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę to pójdę w ślady kolegi Lysego1l,

 

Musimy odpocząć od tego forum bo sfiksować idzie.

Sugeruję zrobić zlot gdzieś w ustronnym miejscu gdzie sobie przy piwku podyskutujemy nie koniecznie w aspektach technicznych.

Przy okazji zrobimy konkurs wszech czasów największej głupoty jaka padła na tym forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opory wymiennika lub inaczej strata ciśnienia na wymienniku to jeden z podstawowych parametrów tego ustrojstwa i zawsze jest w karcie technicznej wymiennika.

Prześlij zdjęcie, bo ja takowego wymiennika nie posiadam, a danych w internecie nie ma.

Z góry dzięki.

Znalazłem jeden wykres jakiegoś wymiennika. Pewnie opory są podobne, ale chciałbym mieć opory tego, który ze względu na cenę mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak, ja mówiłem o ciśnieniu pompy, by woda odpowiednio pracowała w rurach. Projektuję sobie układ otwarty. Obieg grzejnikowy i podłogówka ma być zasilana z jednego pionu. Tak sobie założyłem. Teraz myślę nad rozdzieleniem podłogówki od grzejników wymiennikiem. Tylko musi on podołać wymianie ciepła na poziomie 10kW i by pompa, powiedzmy 4-5kPa to przepchnęła przez obieg pierwotny wymiennika.

Piszesz niestety głupoty. Już kiedyś pisałem taki post o samodzielnym " projektowaniu" i o tym że nic z tych pseudo projektów dobrego nie wychodzi. Chcesz żeby Ci w czymś pomóc są na forum osoby które chętnie to zrobią. Ale najpierw narysuj schemat a potem można o tym co narysowałeś dyskutować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega @glinaD jest ponoć fachowcem w innej branży, jak sam pisał w innym temacie 

 

 

Przejrzałem mnóstwo schematów i takiego, z punktu widzenia funkcjonalności, nie znalazłem. Stąd te moje ambicje projektowe. Skądinąd jestem projektantem tyle że z innej dziedziny.

 

Mnie zawsze się wydawało , że projektant to człowiek mający szeroką wiedzę ogólną i posiadający umiejętność słuchania innych,

którzy mu dobrze radzą i sam bazuje na radach innych aby wciąż nie odkrywać na nowo Ameryki.

 

Jak ktoś chwali się , że przejrzał "mnóstwo" schematów i nie znalazł tego co szuka powinien się zastanowić czy to naprawdę istnieje lub ma sens techniczny,

 a nie tworzyć nowe prawa lub teorie na tematy dawno już znane.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.